Wniosek o próg zwalniający WZÓR

Jak napisać wniosek o próg zwalniający? auta, które szybko poruszają się po lokalnej ulicy – są realnym zagrożeniem dla dzieci oraz innych mieszkańców osiedla. Niestety władze miast, miasteczek i wsi nie zawsze są świadome istniejącego zagrożenia, dlatego samemu należy wnioskować o progi zwalniające jeśli tylko istnieje ryzyko potrącenia pieszych przez pędzące samochody.

Na szczęście prawo zezwala na samodzielne wnioskowanie o progi zwalniające lub montowanie innych urządzeń ograniczających prędkość pojazdów celem spowolnienia lokalnego ruchu drogowego.

Wstęp

wniosek-o-prog-zwalniajacy-wzor-pdf-doc-przykladNajskuteczniejszym jak dotąd sposobem na ograniczenie dopuszczalnej prędkości jest zamontowanie progów zwalniających, które poprzez charakter swojej budowy wymuszają na kierowcach ograniczenie prędkości do minimum, by móc bezpiecznie pokonać próg zwalniający – nie uszkadzając przy tym zawieszenia.

Jak napisać wniosek o zamontowanie progu zwalniającego? Przede wszystkim pismo musi spełniać kilka wymogów formalnych, aby zostało przyjęte i uwzględnione przez władze gminy lub powiatu.

Aby ułatwić Ci sporządzenie takiego skutecznego pisma, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku o zamontowanie progów zwalniających, który pobierzesz poniżej:

Wniosek o próg zwalniający wzór

wniosek-o-prog-zwalniajacy-wzor-pdf-doc-przyklad

Wniosek o próg zwalniający wzór

Jak działa próg zwalniający?

prog-zwalniajacy-znakProgi zwalniające są stałym elementem infrastruktury drogowej i stanowią fizyczną przeszkodę dla poruszających się ulicą aut, wymuszając na kierowcach konieczność wyhamowania pojazdu do kilku km/h, aby móc pokonać przeszkodę bez narażenia auta na kosztowne uszkodzenie zawieszenia.

Progi zwalniające najczęściej stosuje się na dłuższych ulicach, na których istnieje możliwość rozpędzenia samochodu do prędkości zagrażającej bezpieczeństwu pieszych.

Dlatego progi zwalniające pojawiają się najczęściej w strefie zamieszkania, w pobliżu szkół, przedszkoli, w centrum miasta, w okolicy szpitali i urzędów oraz innych obiektów, przy których odnotowuje się wzmożony ruch pieszy, jaki i samochodowy.

progi-zwalniajace

Mulda (bo tak też nazywamy próg spowalniający) zmusza więc kierowcę do stopniowego wyhamowania prędkości, celem bezpiecznego pokonania przeszkody.

Gdzie złożyć wniosek o próg zwalniający?

Wniosek o budowę progu zwalniającego przede wszystkim musi trafić w odpowiednie ręce, by mógł zostać uwzględniony w budżecie danej miejscowości.

…a jak wiadomo – drogi mają różnych zarządców

Drogami krajowymi oraz powiatowymi kieruje Zarząd Dróg Miejskich (ZDM), natomiast drogi gminne i wewnętrzne znajdują się pod opieką Urzędu Gminy.

W przypadku natomiast dróg osiedlowych – one z kolei podlegają pod Spółdzielnie mieszkaniowe lub Wspólnoty mieszkaniowe, które są ich fizycznymi właścicielami.

Zatem, aby wniosek o zainstalowanie progów zwalniających trafił do właściwego zarządcy drogi, należy dowiedzieć się – kto jest właścicielem danej drogi, na której chcemy zainstalować progi zwalniające.

Jeśli nie mamy pewności, kto jest właścicielem drogi, warto ustalić zarządcę, wchodząc na stronę internetową Zarządu Dróg Miejskich lub pofatygować się do Wydziału Infrastruktury, który znajduje się w Urzędzie Gminy, lub Urzędzie Miasta.

Kto będzie rozpatrywać wniosek o progi zwalniające?

  • Pismo do Zarządu Dróg o progi zwalniające w przypadku dróg publicznych i dróg położonych w miastach na prawach powiatu rozpatrywać będzie prezydent miasta.
  • Pismo do Zarządu Dróg o progi zwalniające na drogach gminnych i powiatowych rozpatrywać będzie starosta.
  • Z kolei jeśli chodzi o drogi osiedlowe, to pismo o progi zwalniające rozpatrywać będzie zarząd spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej.

Kto może złożyć wniosek?

O zamontowanie progu zwalniającego ubiegać może się każda osoba, według której konieczność zainstalowania takiej przeszkody jest uzasadniona.

Najczęściej więc podanie o zamontowanie progów zwalniających składają lokalni mieszkańcy, a więc osoby mieszkające w okolicy danego rewiru, którzy niemal codziennie stają się naocznymi świadkami łamania przepisów dotyczących prędkości.

Szczególnie wyczuleni są rodzice dzieci, które wracające ze szkoły, każdego dnia narażają się na ryzyko potrącenia przez pirata drogowego.

Co ważne, składając pismo dotyczące zamontowania progu zwalniającego, warto wystąpić jako grupa osób zainteresowana zamontowaniem spowalniaczy na drodze.

Pismo takie staje się wtedy petycją, a jak powszechnie wiadomo, petycja dotycząca progów zwalniających ma jeszcze większe szanse na pozytywne rozpatrzenie wniosku, ponieważ sprawa nabiera charakteru bezpieczeństwa publicznego.

Oczywiście petycja w sprawie zamontowania progów zwalniających nie różni się niczym od zwykłego pojedynczego wniosku, wyjątkiem jest jedynie złożenie na wniosku większej ilości podpisów, zamiast jednego podpisu wnioskodawcy.

Podsumowanie

Petycja czy pojedynczy wniosek dotyczący zamontowania progu zwalniającego musi zawierać w swojej treści kilka niezbędnych informacji, aby mógł zostać przeprocesowany przez zarządcę drogi.

W piśmie nie muszą znajdować się ani wymiary progu zwalniającego, ani konkretny ich rodzaj bowiem kwestia ta należy wyłącznie do specjalistów od ruchu drogowego.

Co ważne, najlepiej złożyć wniosek w sprawie progów jak najszybciej by załapać się na planowanie budżetu przez władze miasta lub gminy w tym samym roku kalendarzowym. Z pewnością zarządca drogi co jakiś czas otrzymuje podobne pisma, warto więc znaleźć się na liście oczekujących jak najwyżej!

Podobne:

4.1/5 - (7 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl