Co to jest TBS? plusy i minusy, dla kogo, ile kosztuje [PORADNIK] !

Co to jest i czym polega system TBS? TBS, czyli Towarzystwo Budownictwa Społecznego to rozwiązanie dla osób średniozamożnych, które z jakichś powodów nie mogą, bądź nie chcą kupić własnego mieszkania ( przy okazji zobacz: jak kro po kroku dostać mieszkanie z TBS).

jak-sie-starac-o-mieszkanie-tbs

TBS budują mieszkania czynszowe i wynajmują je lokatorom. TBS-y nie mogłyby funkcjonować bez pomocy Krajowego Funduszu Mieszkaniowego.

Fundusz udziela Towarzystwom Budownictwa Społecznego preferencyjnych kredytów, które umożliwiają budowę nowych mieszkań. Taki kredyt to 70% kosztów inwestycji, pozostałe 30% to wkłady partycypacyjne.

Czy całość wkładu muszą wnieść przyszli najemcy?

Oczywiście, że nie. Udziałowcem w TBS-ach może być także gmina. Dzięki takiemu posunięciu samorząd gminny ma do swojej dyspozycji więcej lokali mieszkalnych. Jak to wygląda w praktyce? Najemca, którym może być zarówno osoba fizyczna, jak i prawna zawiera umowę Towarzystwem Budownictwa Społecznego.

Kolejnym krokiem jest wpłata 30% kosztów budowy, tzw. cesja partycypacji. Potem najemca może korzystać z mieszkania. Może także wskazać osoby uprawnione do korzystania z lokalu. A co z wkładem własnym, gdy najemca chce zrezygnować z wynajmowania mieszkania? W takim przypadku wkład jest w całości zwracany.

Zalety wynajmu mieszkania z TBS-u

co-to-jest-tbs

Wynajem mieszkania z TBS-u ma swoje zalety. Przede wszystkim koszty wpłaty własnej do TBS-u są o wiele niższe niż koszty kredytu hipotecznego. Drugą zaletą są formalności, jakich musi dopełnić najemca. Jest ich zaledwie kilka i nie są zbyt skomplikowane.

Jakie warunki musi spełniać przyszły najemca?

Po pierwsze musi na stałe zamieszkiwać w danej gminie. Nie może przekroczyć pewnego poziomu zarobków, a także nie może posiadać innego mieszkania. Musi także posiadać stałe zatrudnienie na terenie gminy, w której znajdują się mieszkania z TBS-u.

Tanio i pod klucz

Mieszkanie w TBS-ach można wynajmować przez wiele lat. Najemca ma duży komfort, nie musi się obawiać, że właściciel mieszkania niespodziewanie zerwie umowę. Nie ma takiej możliwości.

Niektórzy najemcy skarżą się na wysoki czynsz w TBS-ach… Faktycznie jest on dość wysoki, ale jego rolą jest spłata kredytu, jaki TBS zaciągnął na budowę mieszkań. Co więcej, wysokość takiego czynszu jest niższa niż rata kredytu hipotecznego.

Kolejną zaletą mieszkań z TBS-u jest ich standard. Lokale oddawane są „pod klucz„. Następnego dnia lokator może się wprowadzać. Zupełnie inaczej jest z mieszkaniami od dewelopera. Nabywca musi sam zadbać o końcowe wykończenie mieszkania.

Koniecznie sprawdź  Tysiąc mieszkań na wynajem powstanie w Płocku

W przypadku TBS-wów koszty wykończenia mieszkań wliczone są w koszt czynszu. Co więcej, w nowych TBS-ach lokatorzy mogą sami zdecydować, jak będzie wyglądało ich przyszłe lokum.

Mieszkanie w TBS-ach nie można odziedziczyć, ale można dostać w spadku prawo najmu…

Wady mieszkań w TBS-ach

Po pierwsze najemca nigdy nie stanie się właścicielem wynajmowanego mieszkania, w świetle obowiązujących przepisów mieszkania są i będą własnością Towarzystw Budownictwa Społecznego.  Nie ma prawa własności, a więc nie ma praw do dziedziczenia. Potencjalni spadkobiercy w spadku mogą otrzymać jedynie prawo najmu mieszkania…

Najemca musi pracować na terenie gminy, w której znajduje się TBS. To dość archaiczne rozwiązanie, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, kiedy od pracowników wymaga się dużej elastyczności i mobilności. Kolejna kwestia to wysokość czynszu…

Ma on iść na spłatę kredytu, jaki TBS zaciągnął na budowę mieszkań. Ale przecież taka spłata nie będzie trwała wiecznie… Czy wtedy wysokość czynszu zostanie obniżona? Tego nikt nie wie do końca.

Kolejna wada to lokalizacja. TBS- walczą o obniżenie kosztów budowy mieszkań. Dlatego ich bloki często powstają w dość nieciekawych miejscach, w dzielnicach przemysłowych, na obrzeżach miasta.

Istnieje też przepis, który mówi, że w przypadku wzrostu naszych zarobków TBS ma prawo podnieść nam czynsz. To trochę kuriozalne, ale TBS ma wgląd do naszych zarobków…

Ile kosztuje wynajem mieszkania w systemie TBS?

Jak wcześnie wspominano, wkład przyszłych lokatorów wynosi 30% wartości mieszkania. Do tego dochodzi wysokość czynszu. Wedle obecnie obowiązującego prawa  czynsz w istniejących TBS-ach nie może przekroczyć w skali roku 4 proc. wartości odtworzeniowej lokalu, a w tych, które dopiero powstaną – 5 proc.

Wysokość czynszu jest różna w różnych miastach. Oczywiście najdroższa jest Warszawa. Polska Izba Gospodarcza Towarzystw Budownictwa Społecznego podaje, że średni czynsz w Polsce waha się od 10 do 11 złotych za metr kwadratowy.

Czynsze w TBS-ach są wyższe niż w mieszkaniach komunalnych, ale też o wiele niższe od tych wolnorynkowych…

Partycypacja w TBS. Co to oznacza w praktyce?

Partycypacja finansowa to wkład przyszłego najemcy w budowę mieszkania. Bez niego niemożliwe jest podpisanie umowy najmu lokalu. Aby uzyskać prawo do najmu, przyszły najemca musi podpisać umowę o partycypację z TBS. Taka umowa musi zostać podpisana jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji.

Kto może zostać partycypantem?

 • Osoba fizyczna,
 • Pracodawca, który chce zapewnić mieszkania służbowe swoim pracownikom,
 • Osoby prawne. W takim przypadku osoby prawne najczęściej przekazują prawo najmu osobom trzecim. Taką osobą trzecią może być fundacja bądź stowarzyszenie.
 • Powiat, gmina lub związek międzygminny. Gminy w ten sposób najczęściej chcą powiększyć zasób lokali w ich dyspozycji.
Koniecznie sprawdź  Chcesz mieszkanie od TBS w Zabrzu? - przyjdź na spotkanie

Prawo do wpłacania partycypacji przez inne osoby, pozostawiono tylko osobom prawnym i pracodawcom. Kryteria przyznawania mieszkań w TBS-ach określa regulamin wewnętrzny towarzystwa.

Czy warto wynajmować mieszkania w TBS?

I tak i nie… W tej kwestii zdania są mocno podzielone. Jak wiadomo, posiadanie własnego M jest marzeniem większości Polaków. Jednak nie każdego Kowalskiego stać na kredyt hipoteczny. Co więcej, wiele osób boi się długoletniej umowy z bankiem. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest właśnie mieszkanie w TBS-ach.

Drugą zaletą jest wysokość inwestycji. Aby partycypować w TBS, należy wpłacić 30% wartości mieszkania, nie jest to mała kwota. Ale ma się ona nijak do wysokości kredytu hipotecznego.

Z drugiej strony mieszkanie własnościowe zawsze możemy sprzedać. Mogą je też odziedziczyć nasze dzieci. W przypadku TBS-ów nie ma takiej możliwości. Członkowie naszej rodziny otrzymają w spadu jedynie prawo najmu mieszkania.

Istotne są też liczne obostrzenia, jakie obowiązują najemców. Na przykład obowiązek pracy na terenie gminy, w której znajduje się nasz TBS. To zupełnie nielogiczne w dzisiejszych czasach… Pracownik jest niejako przywiązany do swojego miejsca pracy. Bardzo często przez to ma ograniczoną możliwość awansu i rozwoju zawodowego.

Kilka słów podsumowania…

TBS-y to nie jest rozwiązanie dla każdego z nas. I oczywiście ma pewne wady. Ale bardzo często mieszkanie w TBS-ach jest substytutem mieszkania własnościowego. Zwłaszcza dla osób, które są świadome, że nigdy nie dostaną komercyjnego kredytu hipotecznego. TBS-y to także gwarancja stałości.

Najemca ma pewność, że umowa najmu nigdy nie zostanie mu wypowiedziana. No i wysokość czynszu jest niż w przypadku wynajmu na wolnym rynku.

Podsumowując: mieszkanie w systemie TBS, to rozwiązanie warte przemyślenia dla większości z nas… jeśli nie chcesz zaciągać kredytu na 30 lat i nie chcesz wiązać się z bankiem na całe życie, to już teraz masz szanse na zdobycie poradnika, który ułatwi Ci otrzymanie własnego M:

jak-sie-starac-o-mieszkanie-tbs

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

Redakcja portalu TBS24.pl

10 komentarzy do Co to jest TBS? plusy i minusy, dla kogo, ile kosztuje [PORADNIK] !

 1. Witam. Co w przypadku kiedy ktoś zamieszkuje na terenie miasta Gdańsk, ale nie pracuje, bo opiekuje się niepełnosprawnym dzieckiem i z tego tytułu otrzymuje świadczenie pielęgnacyjne? Czy jest ono traktowane jak zatrudnienie? Czy taka osoba już nie będzie brana pod uwagę bo nie spełnia warunków? Pozdrawiam

 2. Dla mnie mieszkanie w TBS było dobrym rozwiązaniem zaraz po studiach, gdy nie wiedziałam jeszcze, gdzie dokładnie znajdę prace i gdzie będę mieszkać. Czynsz w TBS jest wyższy niż we własnym M, jednak w porównaniu z cenami wynajmu mieszkań w Krakowie jest bardzo korzystny. Za cenę wynajmu pokoju w mieszkaniu wieloosobowych miałam z mężem całe mieszkanie 2 pokojowe. Moim zdaniem jest to dobra alternatywa do wynajmu

 3. Dokładnie masz rację ,zostaliśmy wydymani bez mydła.Mało tego remontujemy i podnosimy standard lokali i tak dalej wielkie G mamy.Przestrzegam nowych – nie idzcie tą drogą za 10-20 lat będziecie żałować i to na pewno!

 4. Witam, odstąpię partycypację tbs co to znaczy? szukamy mieszkania nowego do wynajęcia, zainteresowała nas opcja wynajmu mieszkania TBS. Nie wiemy tylko czym jest partycypacja i na czym polega odstąpienie jej? będę wdzięczna za szybką odpowiedź. Marta T.

  • TBS TO SPÓŁKA PANSTWOWA!!!!!
   A ile zarabiaja Prezesi TBS, dzięki czynszom TBS?
   SZOK.horendalne kwoty
   Panstwowy wyzysk obywateli,
   Spolka sama ustala sobie wynagrodzenia
   I dlatego czynsze tak wysokie

 5. Czyli w czynszu spłacamy kredyt mieszkania które nigdy nie będzie nasze. Obywatele za własne pieniądze budują państwu mieszkania.

 6. Art. 30 ustawy o wspieraniu niektórych form budownictwa, nakazuje wypowiedzenie umowy najmu gdy dochód na osobę w dwuosobowym gospodarstwie przekroczy 5000,- pln -cytat: „Art30 5c. W przypadku gdy najemca wykaże w trzech kolejnych deklaracjach dochody przekraczające wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, w tym w trzeciej deklaracji dochody przekraczające o 50% wysokość określoną odpowiednio w ust. 1 pkt 2, 2a lub 3, towarzystwo wypowiada umowę najmu.”;

Komentowanie jest wyłączone.