Jak dostać mieszkanie z TBS? i jak się o nie starać, by włożony trud i zaangażowanie nie poszły na marne?
Wysokie ceny mieszkań na rynku komercyjnym, wysoki wkład własny, wysokie odsetki kredytowe, możliwy spadek wartości mieszkania, życie z długiem przez 25-30 lat, niestabilny WIBOR, komplikacje wywołane wirusem COVID-19 oraz trudniejszy dostęp do kredytów sprawiają, że coraz więcej rodzin zastanawia się nad pozyskaniem mieszkania z zasobów Towarzystw Budownictwa Społecznego.
Wzięcie kredytu w obecnych czasach jest często niemożliwe, a jeśli już bank daje nam taki „przywilej”, to zaciągnięcie kredytu na kupno mieszkania lub budowę domu wiąże się z ogromnym ryzykiem związanym z niestabilnością na rynku pracy.
Jedyną szansą na zamieszkanie w nowym i pachnącym świeżością mieszkaniu (bez narażania się na ryzyko utraty płynności finansowej i popadnięcie w długi) daje nam w tej chwili jedynie -aplikowanie o mieszkanie z zasobów TBS.
Poradnik krok po kroku
Przygotowaliśmy specjalny poradnik, w którym doradzamy jakich formalności należy dopełnić, by otrzymać mieszkanie oraz opisujemy krok po kroku procedurę przyznania mieszkania z zasobów TBS.
Dostęp do katalogu wszystkich TBS-ów
Oprócz e-booka otrzymasz nielimitowany dostęp do Katalogu TBS, który zawiera listę wszystkich aktywnych Towarzystw Budownictwa Społecznego w Polsce z podziałem na województwa. Oprócz spisu TBS-ów otrzymasz wszystkie dane kontaktowe, które na bieżąco aktualizujemy.
…to jednak nie wszystko!
Aktualne inwestycje
Kupując e-book: Jak starać się o mieszkanie z TBS otrzymasz nielimitowany dostęp do działu Aktualne Inwestycje. Dzięki któremu dowiesz się o planach na budowę nowych bloków i osiedli TBS, dzięki czemu w porę zareagujesz, wpisując się na listę oczekujących na mieszkanie. Aktualne Inwestycje zawierają nie tylko informacje o planowanych budowach, ale też informacje dotyczące planowanych naborów na właśnie budowane osiedla.
Przykładowo wypełnione wzory pism
Kolejnym bardzo ważnym dodatkiem do e-booka: „Jak się starać o mieszkanie z TBS”, są przykładowo wypełnione wzory pism, z którymi przyjdzie Ci do czynienia na etapie aplikowania o mieszkanie. Dzięki możliwości wzorowania na załączonych wzorach pism z łatwością wypełnisz każdy wniosek, o którego wypełnienie zostaniesz poproszona/poproszony.
3 dodatkowe poradniki
Oprócz poradnika dotyczącego mieszkań TBS i bonusów – otrzymasz również 3 inne poradniki:
- Jak krok po kroku otrzymać mieszkanie socjalne
- Jak krok po kroku otrzymać mieszkanie komunalne
- Jak krok po kroku otrzymać mieszkanie z programu „Mieszkanie+”
Jeśli więc nie chcesz wiązać się z bankiem na 30 lat, a chcesz zamieszkać w nowym, świeżym i pachnącym nowością mieszkaniu bez żadnych finansowych zobowiązań w formie dożywotniego kredytu, to sprawdź –> jak otrzymać mieszkanie TBS [KLIK]
Co to jest TBS?
Towarzystwa Budownictwa Społecznego (zwane jako TBS-y) są państwowymi, a czasem prywatnymi spółkami bądź spółdzielniami non-profit, które działają dzięki środkom z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego oraz w oparciu o grunty należące do lokalnych samorządów.
Przewodnim sloganem i funkcją TBS-ów jest: budowa niedrogich mieszkań z przeznaczeniem wyłącznie na wynajem po obniżonym czynszu dla osób fizycznych spełniających kryteria dochodowe.
Kto może starać się o mieszkanie TBS? najemcą może zostać osoba, której dochody są zbyt wysokie, aby móc ubiegać się o mieszkanie komunalne, ale też za niskie, by móc kupić mieszkanie na własność (słaba zdolność kredytowa), lub wynajmować lokal na wolnym rynku.
WAŻNE:
Mieszkanie z TBS nie może być ani podnajmowane, ani też dzierżawione innej osobie, która nie jest pierwotnym partycypantem! ponadto mieszkanie takie może być przeznaczone wyłącznie na cele mieszkaniowe.
Dlaczego czynsz w TBS-ie jest niski?
Główny wpływ na wysokość czynszu mają niskie koszty budowy tych mieszkań. Towarzystwa Budownictwa Społecznego mają dostęp do bardzo tanich kredytów, których udziela BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego), gdzie oprocentowanie kredytu dzięki budżetowemu dofinansowaniu stanowi tylko stawka WIBOR 3M (obecnie: 1,72%) bez marży banku.
Ponadto budowę mieszkań TBS finansują też w pewnym stopniu gminy, które po części są udziałowcami TBS.
Natomiast grunt pod budowę całych osiedli TBS bezpłatnie udostępniają lokalne samorządy, które także mają swój udział w Towarzystwach Budownictwa Społecznego.
Jak widzisz, budowa mieszkań w systemie TBS skoncentrowana jest na powstawaniu lokali, których czynsz jest niższy od czynszu tradycyjnych mieszkań na wynajem, które można spotkać na wolnym rynku.
A w jaki sposób ustalany jest czynsz w TBS-ie? Wysokość stawki za 1 m2 (metr kwadratowy) ustalana jest na podstawie zapisów w art. 28 ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego.
Nie ma tu więc samowolki ze strony administracji w ustalaniu lub podnoszeniu czynszu (co bardzo cieszy!), tak jak ma to miejsce na wolnym rynku wynajmu mieszkań:
…wątek z forum prawnego (polecam w szczególności przeczytać zaznaczony tekst):
…oczywiście od takich przypadków aż roi się na forach internetowych.
Czym jest partycypacja?
Najemca, chcąc obniżyć czynsz w mieszkaniu TBS, może wpłacić opłatę partycypacyjną, która pełni rolę kaucji.
Partycypacja może wynieść maksymalnie 30% kosztów budowy mieszkania, najczęściej jednak wysokość partycypacji wynosi około 10-15%.
Niegdyś, partycypowanie w kosztach budowy mieszkania było dobrowolne i w pełni zależne od najemcy, jednak od dłuższego czasu TBS-y uznały tę opłatę przy zawarciu umowy za obligatoryjną.
Niemniej jednak kwota partycypacji podlega zwrotowi, gdy wyprowadzamy się z mieszkania TBS, a Towarzystwo ma pełny rok na przelanie nam wpłaconej kwoty na nasze konto bankowe.
Co ciekawe, partycypację można sfinansować za pomocą:
- zgromadzonych oszczędności
- lub zaciągnąć kredyt gotówkowy na dowolny cel.
Przykładowa wysokość dla maksymalnej partycypacji (30%) w odniesieniu do metrażu mieszkania:
Należy jednak pamiętać, że obecnie partycypacja w TBS-ach jest mniejsza, bo sięga jedynie 10-15%, a nie 30%, jak w powyższej kalkulacji.
Czym jest wartość odtworzeniowa? jest to efekt pomnożenia powierzchni całkowitej mieszkania przez ustalany co pół rok przez wojewodę wskaźnik przeliczeniowy metra kwadratowego powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego.
Dla kogo mieszkanie TBS?
Mieszkania TBS przeznaczone są dla tych, którzy nie posiadają na własność swojego własnego mieszkania i nie mogą pozwolić sobie z przyczyn finansowych na zakup własnego M.
Ustawa o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego przewiduje także różne kryteria dochodowe, które różnią się między sobą w zależności od województwa.
Co więcej, limity dochodowe zależą też od wielkości rodziny, oraz od okresu, w jakim budowany był dany budynek z zasobów TBS i czy wymagana była partycypacja.
… chcesz więcej konkretów? bardzo proszę:
Dochód samotnej osoby nie może przekroczyć 1,2 przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto w gospodarce narodowej w danym województwie o więcej niż 10%.
Dla dwóch osób natomiast dochód może przekroczyć miesięczne przeciętne wynagrodzenie w danym województwie o 65%. Jeśli do gospodarstwa domowego (rodzina) dochodzą dzieci, to limit zwiększa się odpowiednio.
Dla przykładu mogę podać, że w oparciu o dane z GUS, przeciętne wynagrodzenie w województwie mazowieckim wynosiło ok. 5219 zł, natomiast w zachodniopomorskim, tylko 3891 zł.
Czy mieszkanie TBS się opłaca?
Mieszkanie TBS jest świetną opcją dla osób oraz całych rodzin znajdujących się w tzw. sytuacji patowej, czyli:
- kiedy nie stać ich na zakup mieszkania na własność,
- kiedy bank nie chce przyznać mieszkania, np. ze względu na wiek (osoby po 50. roku życia),
- kiedy osoby, które chcą w przyszłości kupić swoje własne mieszkanie, ale nie chcę płacić bardzo wysokich czynszów na wolnym rynku najmu, a zamiast tego wolą odkładać gotówkę na wkład własny podczas starań o kredyt hipoteczny w przyszłości,
- kiedy osoby, które przyjechały do danego miasta za pracą, ale póki co nie chcą wiązać się z nim na stałe, kupując mieszkanie i zaciągając kredyt (np. początek kariery).
- kiedy osoby, których nie stać na własne M, ale chcą mimo wszystko zamieszkać w nowym, dopiero co wybudowanym, świeżym mieszkaniu.
Podsumowanie
TBS-y budują bloki, a nawet całe osiedla przede wszystkim z kredytów, które na preferencyjnych warunkach udziela BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego).
Towarzystwa natomiast działają na zasadzie spółdzielni lub spółek, które współpracują z władzami samorządowymi.
No i należy pamiętać, że Towarzystwo Budownictwa Społecznego może wynająć mieszkanie tylko osobie fizycznej, która spełnia warunki przewidziane w ustawie o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz.U. z 2000 r. Nr 98, poz.1070 ze zm.).
Tagi:
- tbs poznań jak dostać
- tbs katowice jak dostać mieszkanie
- tbs białystok jak dostać mieszkanie
- jak dostać mieszkanie tbs
- tbs gdańsk jak dostać
- tbs kraków jak dostać mieszkanie
- jak dostać mieszkanie w tbs szczecin
- tbs szczecin jak dostać
- jak dostać mieszkanie tbs we wrocławiu
- jak dostać tbs w gdańsku
- jak dostać mieszkanie tbs warszawa
- tbs koszalin jak dostać mieszkanie
Szybka transakcja, pakiet, który otrzymałem w 100% spełnił moje oczekiwania spełniając też obietnice o których pisaliście. Polecam zakup! pozdrawiam!
Dziękuję za poradnik i dostęp do aktualnie realizowanych inwestycji. Pojawiła się właśnie szansa na otrzymanie własnego M z TBS Gdańsk, mam nadzieję, że szybko otrzymamy swoje mieszkanie! Pozdrawiam serdecznie i polecam tego allegrowicza 🙂
Cieszymy się, że mogliśmy pomóc!
Witam mieszkam w Stargardzie Szczecińskim dziadkiem mamy mieszkanie od tbs jestem na mieszkaniu zameldowany teraz mam z dziadkiem problem i mnie wyrzucił z domu mogę się starać o inne mieszkanie bo nie mam gdzie na tej chwili mieszkać bo dziadek nie chce mnie wpuścić na mieszkanie Co mogę zrobić w tej sytuacji dziękuję i czekam na jakąś odpowiedź