Kosztorys remontu mieszkania WZÓR

Jak sporządzić kosztorys remontu mieszkania? planując remont mieszkania lub pokoju, zawsze warto zacząć od kosztorysu.

To dzięki odpowiednim wyliczeniom można bowiem zaplanować nie tylko minimalny, niezbędny budżet na taką inwestycję, ale również najsensowniejszy harmonogram prac.

W trakcie remontu wiele koniecznych wydatków okazuje się niespodziewanych, jednak sporządzając kosztorys, można łatwiej je przewidzieć poprzez podzielenie planowanych prac na poszczególne etapy.

Wstęp

kosztorys-remontu-pokoju-wzorJak samodzielnie sporządzić kosztorys remontu mieszkania lub pokoju? aby ułatwić Ci przygotowanie takiego kosztorysu, sporządziliśmy gotowy do wypełnienia wzór, który wystarczy jedynie wypełnić:

Kosztorys remontu mieszkania wzór

kosztorys-remontu-mieszkania-wzor-pdf-doc

Kosztorys remontu mieszkania wzór

Kosztorys remontu pokoju wzór

kosztorys-remontu-pokoju-wzor

Kosztorys remontu pokoju wzór

Czym jest kosztorys remontu mieszkania?

Kosztorys remontu mieszkania to dokument, który uwzględnia pełną specyfikację kosztów, związanych z konkretnymi etapami prac remontowych. Kosztorys może być bardziej ogólny lub szczegółowy, w zależności od zakresu planowanych prac.

Osoby prywatne rzadko sporządzają skomplikowane kosztorysy – z reguły są to szkice, uwzględniające cenę za ułożenie jednego metra kwadratowego podłogi czy glazury na ścianie.

Profesjonalny kosztorys na remont mieszkania uwzględnia natomiast tak zwane zużycie nakładów RMS, czyli:

 • R – jako robocizna, tj. nakłady pracy związane z wykonywaniem robocizny, jak układanie paneli. Jednostką miary kosztów robocizny jest roboczogodzina lub wykonane metry bieżące czy punkty;
 • M – jako materiały, tj. koszty zużytych materiałów, w tym nie tylko paneli czy płytek, ale także materiałów ochronnych czy chemii,
 • S – jako sprzęt, tj. eksploatacja sprzętu, wyrażona w motogodzinach.

Szczegółowość kosztorysu remontu zależy od tego, jakie prace mają zostać wykonane oraz czy inwestor zamierza przeprowadzić poszczególne czynności samodzielnie, czy zlecić to zadanie zewnętrznej firmie.

Jak wykonać kosztorys remontu mieszkania?

Wiele osób chcących dobrze zaplanować swój budżet, zastanawia się, jak zrobić kosztorys remontu mieszkania i co w nim uwzględnić. Warto pamiętać więc, że można przygotować taki dokument na różne sposoby, na przykład z podziałem na poszczególne rodzaje prac, jakie trzeba wykonać w mieszkaniu.

Popularniejszą metodą przygotowywania wyceny remontu mieszkania jest jednak osobny kosztorys remontu pokoju dziennego, kuchni, łazienki i wszystkich pozostałych pomieszczeń.

W każdym z tych kosztorysów wyszczególnione zostają konkretne prace i niezbędne materiały. Na koniec wszystkie koszty podsumowuje się łącznie dla pomieszczeń w całym domu.

Co powinien zawierać kosztorys remontu, na przykład, łazienki? Ponieważ łazienka to bardzo trudne pomieszczenie, jeśli chodzi o remonty, warto zacząć kosztorys właśnie od niej. W pokoju kąpielowym konieczne jest stosowanie odpowiednich materiałów, odpornych na działanie wilgoci i zachlapania.

Nieprawidłowo przeprowadzony remont mieszkania – błędy montażowe i nieszczelności – mogą w dosyć krótkim czasie doprowadzić do takich konsekwencji, jak rozwój pleśni i grzybów, a to sprawi, że konieczny będzie kolejny remont.

Lepiej więc już za pierwszym razem dobrze zaplanować prace i nie oszczędzać nadto na wykorzystanych materiałach.

Przykładowy kosztorys remontu mieszkania (łazienki) może uwzględniać:

 • skuwanie starych płytek podłogowych i ściennych,
 • demontaż armatury,
 • położenie nowych płytek podłogowych i ściennych,
 • wymianę armatury łazienkowej,
 • wymianę punktów hydraulicznych,
 • montaż/wymianę grzejnika.

Ile może kosztować remont mieszkania?

Wzór kosztorysu remontu mieszkania nie zawiera w sobie odpowiedzi na pytanie, ile będzie kosztował remont konkretnego lokalu. Wszystko zależy bowiem od takich czynników, jak:

 • wielkość nieruchomości,
 • lokalizacja nieruchomości,
 • jakość zastosowanych materiałów,
 • poziom skomplikowania prac,
 • ogólny stan mieszkania, czyli zakres remontu.

Wycena remontu mieszkania jest więc kwestią bardzo indywidualną. Zdecydowanie mniej kosztowne będzie lekkie odświeżenie domu, w tym pomalowanie ścian czy zakup nowych mebli, niż remont generalny uwzględniający burzenie ścian, skuwanie płytek i układanie nowych podłóg.

Jeśli inwestorowi zależy na tym, aby kosztorys jak najlepiej przewidywał koszty, które faktycznie trzeba będzie ponieść, warto sporządzić ten dokument właśnie z podziałem na pomieszczenia.

Poza wymienionymi wyżej czynnościami, jakich może wymagać remont łazienki, w kosztorysie należy przewidzieć następujące wydatki:

W przypadku salonu i sypialni: nowe umeblowanie, gruntowanie i malowanie ścian, montaż paneli podłogowych, ewentualna wymiana opraw oświetleniowych.

W przypadku kuchni: skucie i położenie płytek do połowy ścian i na podłodze, gruntowanie i malowanie części ścian bez płytek, zakup armatury, sprzętów AGD oraz szafek.

Chociaż każdy dobry kosztorys remontu mieszkania zdecydowanie ułatwia zaplanowanie odpowiedniego budżetu na taką inwestycję, to zawsze warto mieć na uwadze, że faktyczny remont mieszkania może okazać się mniejszym lub większym wydatkiem.

Niestety, w większości przypadków okazuje się, że realny koszt remontu przekracza ten założony w kosztorysie, dlatego planując budżet, najbezpieczniej jest odłożyć o około 20% środków finansowych więcej, aby być przygotowanym na taką ewentualność.

Przykładowy koszt prac remontowych

Jak zostało wspomniane, konkretne koszty materiałów i robocizny będą różniły się między innymi w zależności od założonego standardu wykończenia czy chociażby lokalizacji nieruchomości.

Podczas dokonywania obliczeń niezbędnych do przygotowania kosztorysu można kierować się jednak uśrednionymi cenami dla:

 • skuwania płytek – od 40 do 50 zł za metr kwadratowy,
 • wymiany i montażu nowej instalacji wodno kanalizacyjnej – od 500 do 550 zł za punkt,
 • położenia zaprawy lub wylewki – od 30 do 60 zł za metr kwadratowy,
 • gruntowanie ścian – od 4 do 5 zł za m2,
 • tynkowania ścian – od 30 do 40 zł za m2,
 • położenia gładzi – od 29 do 35 zł za m2,
 • położenia tapet – od 35 do 60 zł za m2,
 • malowania ścian (3 warstwami) – od 15 do 25 zł za m2,
 • demontażu starego parkietu – około 25 zł za m2,
 • usunięcia starych wykładzin – około 7 zł za m2,
 • położenia nowych podłóg – od 25 do 30 zł za m2.
 • cyklinowania – od 20 do 60 zł za m2,
 • lakierowania – około 10 zł za m2,
 • polerowania parkietu – około 10 zł za m2.

Często zdarza się również, że w trakcie wykonywania zaplanowanych prac okazuje się, iż konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych czynności, jak:

 • naprawa ubytków w ścianach (od 10 do 13 zł za m2),
 • zrywanie starych powłok (od 10 do 25 zł za m2).

Podsumowanie

Ile kosztuje remont mieszkania? aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, koniecznie trzeba sporządzić kosztorys prac remontowych, który da jasny pogląd na koszt remontu mieszkania czy pokoju.

Generalny remont mieszkania jak wiadomo – będzie najdroższy, mniej kosztowny natomiast będzie remont pokoju, natomiast średni koszt remontu poniesiemy za remont mieszkania o powierzchni niewielkiej.

Koszty remontów mieszkań różnić się też będą od siebie w zależności od lokalizacji, najdroższe będą koszty remontu w dużych miastach, a najtańsze remonty mieszkań w małych miasteczkach. Tak samo kształtuje się koszt robocizny, czy wykończenie mieszkania (tutaj w grę wchodzi także powierzchnia mieszkania i standard wykończenia).

Podobne:

4.9/5 - (7 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl