Co to jest Partycypacja TBS i cesja partycypacji TBS + WZÓR cesji

Czym jest partycypacja TBS, oraz cesja partycypacji TBS? Obecne przepisy ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego dopuszczają zbywanie praw z tytułu partycypacji w kosztach budowy budynku mieszkalnego. Sprawdź: na co należy zwrócić uwagę, dokonując cesji partycypacji, oraz pobierz gotowy do wypełnienia wzór umowy cesji partycypacji TBS!

Zgodnie z art. 29 pkt 4 ustawy pracodawcy, a także inne osoby, które zawarły z towarzystwem umowę w sprawie partycypacji w kosztach budowy lokali mieszkalnych, mogą bez zgody towarzystwa dokonywać przeniesienia praw i obowiązków wynikających z tych umów na rzecz wskazanych przez siebie najemców.

Przy okazji zobacz: jak krok po kroku dostać mieszkanie z TBS

jak-sie-starac-o-mieszkanie-tbs

Nabywca partycypacji TBS powinien spełniać warunki określone w ustawie z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego mówiące kto może zostać partycypantem TBS.

Należy dodać, że Towarzystwa Budownictwa Społecznego mają prawo do zawarcia w umowie partycypacyjnej postanowienia zakazującego zbywania praw i obowiązków w drodze cesji, lub zbywania jej tylko za zgodą TBS. Towarzystwa korzystają jednak z tego prawa niezwykle rzadko.

Cesja partycypacji TBS

partycypacja-tbs
Partycypacja TBS i cesja partycypacji!

Cesja praw – jest umową cywilnoprawną zawieraną pomiędzy wierzycielem (zbywcą wierzytelności / cedentem) a osobą trzecią (nabywcą wierzytelności / cesjonariuszem), na podstawie której wierzyciel przenosi swoją wierzytelność wobec dłużnika na osobę trzecią.

Przede wszystkim należy zadbać o to, aby umowa sporządzona została na piśmie i potwierdzona aktem notarialnym.

Przy „zakupie” mieszkania TBS-u w ten sposób, należy pamiętać, iż poza stosowną umową cesji praw należy dopilnować, aby w mieszkaniu nikt już nie zamieszkiwał i nikt nie był zameldowany.

Jak sporządzić cesję partycypacji?

Aby ułatwić Ci przygotowanie takiego dokumentu i przejście przez proces cesji partycypacji TBS szybko i bez problemów, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór cesji, który pobierzesz poniżej:

Cesja partycypacji TBS wzór

cesja-partycypacji-tbs-wzor-pdf-doc

Cesja partycypacji TBS wzór

Podatki

Prawa wynikające z partycypacji w kosztach budowy lokalu mieszkalnego przez TBS są prawami majątkowymi – czynności związane z nimi należy traktować jako związane właśnie z „prawami”.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlegają również umowy sprzedaży praw majątkowych, od których – zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2007 r. Nr 68, poz. 450) – stawka podatku wynosi 1% (liczone od wysokości ustalonego odstępnego). Zgodnie z art. 4 pkt 1 ww. ustawy obowiązek podatkowy ciąży przy umowie sprzedaży na kupującym, który składa formularz PCC w terminie do 14 dni od daty podpisania umowy.

Sprzedaż prawa majątkowego jest źródłem przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176). Przychodem jest uzyskana cena, a kosztami – wydatki związane ze zbytym cesją prawem partycypacji (kosztem może być kwota wpłacona do TBS).

Sprzedający kwotę odstępnego pomniejszoną o przeksięgowaną partycypację traktuje jako dochód i wpisuje do rozliczenia rocznego w pozycji „inne” i odprowadza podatek według skali podatkowej.

Jeśli masz jeszcze jakieś pytania na temat cesji partycypacji TBS lub partycypacji TBS, zapraszamy do rozmowy w komentarzu.

Przeczytaj także:

4.6/5 - (29 votes)

24 komentarze do Co to jest Partycypacja TBS i cesja partycypacji TBS + WZÓR cesji

 1. Niestety strona wprowadza w błąd. Po ostatnich zmianach, wykluczone jest dokonywanie cesji partycypacji bez zgody TBS.

 2. „Przede wszystkim należy zadbać o to, aby umowa sporządzona została na piśmie i potwierdzona aktem notarialnym.”

  Z całym szacunkiem dla autora tekstu, ale nie wprowadzajcie ludzi w błąd. O formie zawarcia umowy mówi art. 73 i następne k.c. Pomieszaliście Państwo formę pisemną z formą szczególną, o której mowa w art. 76 k.c.
  Art. 511 k.c. wyraźnie wskazuje formę pisemną cesji dla wierzytelności stwierdzonej pismem i przy zawieraniu umowy cesji na prawo TBS akt notarialny nie jest wymagany. Natomiast TBS może zażądać poświadczenia podpisu pod pisemną umową cesji. NIE jest to akt notarialny. Aktem notarialnym NIC się NIE potwierdza.

 3. Dzień Dobry! Jestem najemcą lokalu w TBS. Moja mama jest partyceypantem. Proszę o informacje jak mogę przekazać mieszkanie mojej siostrzenicy. Czy trzeba wcześniej przepisać parcytypację na mnie czyli na najemcę?

 4. Witam, interesuje mnie odkupienie mieszkania tbs od obecnego użytkownika ale za cholerkę nie wiem jak sie za to zabrać, jak sprawdzić obecnego najemce TBS czy rzeczywiście ma prawa do tego mieszkania? w moim mieście tylko odkupienie mieszkania tbs jest możliwe, bo nowych lokali nie budują, przez co nie ma gdzie się starać… a na zakup nowego mieszkania nie mamy :/

  • Drodzy, pomocy! Właśnie otrzymałam odpowiedź z TBS Północ, że nie podpiszą umowy ze wskazanym przeze mnie najemcą, jeżeli nie dostarczę dowodów na to, że jest ze mną spokrewniony! Czy ktoś spotkał się z taką sytuacją?? Czekam na odpowiedź jaka jest podstawa prawna takiego żądania ale już szykuję się na walkę w sądzie. Moja umowa jest z końca 2004 roku. Jeżeli wiecie coś, co może mi pomóc, proszę podpowiedzcie!

   • Witam, dostałem identyczna odpowiedz od TBS Północ, jednym z warunków przepisania partycypacji na wskazana osobę jest udokumentowanie stopnia pokrewieństwa.
    Czy można to w jakiś sposób ominąć ??

 5. Chciałbym wykupić partysypację TBS od obecnego najemcę. Czy w takim przypadku ja muszę spełniać wszystkie warunki TBS? Mieszkanie jest 40 m2, mamy rodzinę 3-osobową (ja, moja żona oraz nielletnie dziecko). Warunki dochodowe spełniam. A co z warunkiem minimalnej powierzchni mieszkania? Czy ten warunek też koniecznie muśi być spełniony?

  • Dzień dobbry czy udało się przejąć partycje i wprowadzić się do lokalu?
   Prosze o odpowiedz gdyż też jestem zainteresowany zakupem

 6. Witam, chcemy zrobić cesje partycypacji ale tbs robi problemy. Już dwukrotnie odstraszył potencjalnych najemców mówiąc im ze co z tego że zrobimy cesje partycypacji jak tbs nie podpisze z nimi umowy najmu. A wręcz dostaną sądowy nakaz eksmisji. Dosięgnęliśmy porady prawnika i ten mów i, że zgodnie z umowa która my podpisywaliśmy w 2002 roku tbs nie ma podstaw do niewyrażenia zgody na cesje. Tbs twierdzi inaczej nie powołując się przy tym na żaden konkretny zapis. Tbs twierdzi że rekomenduje aby oddawać im mieszkania do puli tbs o tym samym dział A zgodnie z polityka lokalowa miasta warszawa.

  • Witam. Wydaję mi się, że będę miał podobny problem ze swoim TBS. Zapytałem ich o cesje partycypacji. Nie mam żadnego zapisu w umowie, że nie mogę tego zrobić. Jestem po konsultacji z radcą prawnym. On również nie widzi żadnych przeszkód. TBS tłumaczy się, że ich regulamin mówi o zdawaniu mieszkania do zasobów TBS. Poprosiłem ich o regulamin. Skonsultuję to jeszcze raz z radcą. Jak coś będę wiedział odezwę się.

 7. Witam, jestem w takiej oto sytuacji. Mieszkałam z siostrą w mieszkanku tbs. Obie „złożyłyśmy” się na koszty partycypacji. Jakiś czas temu siostra wyszła za mąż i się wyprowadziła, potem ja również wstąpiłam w związek małżeński i do mieszkania wprowadził się mój mąż. Z mężem oddaliśmy siostrze połowę kwoty jaką włożyła w koszty partycypacji, jednak formalnie nadal to ona jest partycypantem oraz najemcą a ja wpisana jestem jako zamieszkująca w lokalu. Chciałybyśmy formalnie to uregulować, tak,żebym ja weszła w prawa partycypanta i najemcy a mąż stał się lokatorem. Jakich formalności musimy dopełnić i czy wiąże się to z jakimiś kosztami dla którejś że stron?

 8. Czy TBS może żądać zmiany cesji praw partycypacyjnych na nich ? Tzn podpisując umowę z TBS moja mama była głównym partycypantem (2007r), po ok.roku przyszło pismo, gdzie były same paragrafy, żeby przyjść do biura podpisać aneks do umowy, niestety nie wczytałam się w to i podpisałyśmy cesję praw na „rzecz” TBS. Teraz nie mam jako główny najemca, a moja mama jako partycypant prawa wskazać kolejnego najemcę. Czy było to zgodne z przepisami? cesja nie była podpisana u notariusza tylko w biurze TBS. Będę wdzięczna za odpowiedź.

 9. Ja mam pytanie: czy mam wypelnic deklaracje PCC i zapłacić 1 % podatku jezeli tydzien temu zapłaciłam partycypacji do TBS ? czy to jest podatek tylko przy zbywaniu?

 10. Uchwałą nr 14/2015 Zgromadzenia Wspólników TBS „Marki” Sp. z o.o. z dnia 26.01.2015 r. Opłata za przepisanie praw i obowiązków wynikających z umowy partycypacyjnej wynosi 5500 zł. Czy taka uchwała jest zgodna z prawem i czy dotyczy także umów zawartych w 2000 r.?

  • Raczej tak. Formalnie niekoniecznie, ale czesto TBS tego wymaga. Poza tym jest to w interesie nabywajacego mieszkanie, jest to formalny dowod. Koszty sa niewielkie, bo to tylko potwierdzenie notarialne, przewaznie kosztuje to 50 zl.

Komentowanie jest wyłączone.