W jaki sposób wybrać odpowiednie rusztowanie do konkretnego zadania budowlanego?

Dobór odpowiedniego typu rusztowania do konkretnej czynności może być kluczowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo wykonywania prac. W jaki sposób zatem go dokonać? Jakich zasad bezpieczeństwa należy przestrzegać przy korzystaniu z rusztowań? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Jak dobrać rusztowanie do konkretnego zadania?

Jak wspomniano we wstępie dobór odpowiedniego rusztowania do konkretnej czynności może być kluczowy ze względu na bezpieczeństwo prac wykonywanych na wysokości. W jaki sposób zatem go dokonać? Otóż, należy wziąć pod uwagę klika istotnych kwestii, a jedną z najważniejszych jest wysokość rusztowania, ponieważ wpływa ona na maksymalny zasięg wykonywania pracy.

w-jaki-sposob-wybrac-odpowiednie-rusztowanie-do-konkretnego-zadania-budowlanego

Poza tym bardzo ważne jest to, by wziąć pod uwagę specyfikę czynności, które będą realizowane z poziomu rusztowania, ponieważ mogą wymagać one częstego przemieszczania konstrukcji (warto postawić na rusztowania jezdne), czy możliwość dopasowania jej do ściany (rusztowania modułowe).

Zasady bezpieczeństwa przy korzystaniu z rusztowań

Wykonując prace na wysokości z poziomu rusztowania należy nie tylko zachować ostrożność, ale przestrzegać również obowiązujących zasad bezpieczeństwa. Chodzi w tym przypadku między innymi o to, że rusztowanie musi nie tylko spełniać odpowiednie wymogi, ale również być rozłożone we właściwy sposób i przez uprawnione do tego osoby.

Poza tym istotne jest także to, że pracy na rusztowaniach nie można wykonywać w niesprzyjających warunkach pogodowych, czyli między innymi w trakcie opadów deszczu, silnych porywów wiatru, czy ograniczonej widoczności ze względu na zamglenie.

O czym jeszcze należy pamiętać? Otóż, podstawą jest oczywiście to, że prace na rusztowaniach mogą wykonywać jedynie pracownicy posiadający odpowiednie badania wysokościowe, czyli te osoby, w przypadku których lekarz medycyny pracy nie stwierdził przeciwwskazań do pracy na wysokości. Poza tym muszą być one odpowiednio przeszkolone oraz wyposażone przez pracodawcę w środki ochrony indywidualnej adekwatne do zagrożeń występujących na danym stanowisku pracy.

Dlaczego warto postawić na rusztowania aluminiowe?

Obecnie na rynku dostępnych jest kilka różnych typów rusztowań, a rosnącą popularnością cieszą się modele aluminiowe. Dlaczego warto na nie postawić? Oczywiście ze względu na ich zalety, wśród których wymienić należy zarówno wysoką nośność, jak i lekkość konstrukcji. W efekcie rusztowania aluminiowe nie tylko wytrzymują duże obciążenia, ale są również wygodne w montażu i demontażu.

Poza tym ich niewątpliwą zaletą jest długa żywotność, która jest efektem tego, że są to konstrukcje odporne nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również szkodliwe działanie czynników atmosferycznych. W efekcie doskonale sprawdzają się zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń.

Podsumowując należy stwierdzić, że właściwy dobór rusztowania do zastosowania powinien uwzględniać różne aspekty i jest kluczowy jeśli chodzi o bezpieczeństwo pracowników. Wpływa na nie także jakość samej konstrukcji oraz przestrzeganie obowiązujących zasad BHP.

Rate this post
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl