Ważna informacja dla najemców TBS Warszawa Północ

This topic contains 20 odpowiedzi, has 1 głos, and was last updated by  Hania 5 years, 11 months temu.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)
 • Autor
  Wpisy
 • #15208

  Adam

  Witam wszystkich zainteresowanych.
  Poniżej informacja zamieszczona na stronie TBS Warszawa Północ.

  „Mając na uwadze realizację polityki mieszkaniowej m. st. Warszawy dążącej do zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych dla rodzin o średnich dochodach, Zarząd TBS Warszawa Północ stoi na stanowisku, że lokale będące w zasobie Spółki nie mogą być przedmiotem wtórnego obrotu. Praktyka ta odbywająca się na podstawie cesji praw i obowiązków wynikających z umów partycypacji nie jest zgodna zarówno z celem działalności towarzystwa jak i obowiązującymi przepisami prawa. Zwalniane przez dotychczasowych najemców lokale mieszkalne powinny wracać do zasobów TBS, w celu ponownego przekazania ich na rzecz osób spełniających ustawowe kryteria najmu. Wobec powyższego Zarząd TBS Warszawa Północ Sp. z o.o. wypełniając ustawowe obowiązki ogranicza możliwość swobodnego cedowania na rzecz osób trzecich praw i obowiązków wynikających z zawartych umów partycypacji, rekomendując możliwość zwrotu lokalu do zasobu TBS.”

  Jak doszli do wniosku że praktyka ta nie jest zgodna z obowiązującymi przepisami prawa. Jak rozumiem osoby które wcześniej dokonały takiej cesji złamały prawo a TBS złamał to prawo razem z najemcami godząc się na cesje partycypacji. Nagle po latach zmienili zdanie. Ręce opadają.

  #15209

  kania

  ha ha, a co ma ich zdanie do treści umów, jeśli mam wpisane w umowie możliwość zbycia to ich zdanie niewiele mnie ich interesuje, zresztą takie możliwości daje mi kodeks cywilny, tzn. zbycie swoich praw, to są moje prawa i oni nie mogą nimi decydować. To niezgodne z orzecznictwem Sądu Najwyższego … więc na jakie zapisy prawa się powołują, prawo nie działa wstecz rozbawiło mnie sformułowanie: tbs rekomenduje… i stoi na stanowiku, a więc to tylko ich stanowisko…powinny wracać, czyli nie muszą wracać…ogranicza nie zabrania, na czym ma polegać to ograniczenie…ha ha, powinni sobie zatrudnić dobrego prawnika, zamiast wypisywać ten stek bzdur, chce zauważyć, iż większość osób ma wpisaną możliwość zbycia praw w umowach, w których wpisano, że partycypant sam może wyznaczyć kolejnego najemcę…

  #15210

  kania

  zapomniałem: ograniczenie zbywania praw może nastąpić jedynie poprzez zmianę zapisów umów partycypacji za zgoda obu stron- szanowny tbsie- w Polsce obowiązuje zasada swobody zawierania umów, a prawo nie działa wstecz, to co jest w umowie to święte… więc chyba musicie zmienić strategię….

  #15213

  nina

  zgadzam się, TBS nic nie może zrobić, tym bardziej że mamy w umowach zapis o możliwości wskazania najemcy, więc to tbsom całkowicie zamyka drogę do ograniczania zbywania mieszkań. Może to dotyczyć nowych obecnie podpisywanych umów. Jest stanowisko Ministerstwa Infrastruktury w tej sprawie, CYTUJĘ „tbsY SAME SĄ SOBIE WINNY, ŻE PODPISYWAŁY WADLIWE UMOWY, OBECNIE NIE INSTRUMENTÓW PRAWNYCH OGRANICZENIA TZW. HANDLU MIESZKANIAMI W STOSUNKU DO PODPISANYCH JUŻ UMÓW, PONIEWAŻ NARUSZAŁOBY TO PRAWO WŁASNOŚCI I TYM SAMYM KONSTYTUCJĘ”

  #21583

  EDYTA

  a co w sytuacji, kiedy my zbędziemy prawa cesji na rzecz osoby trzeciej wskazanej przez nas a zarząd tbs odmówi podpisania umowy kierując się myślą,że nie rekomendują i stoi na stanowisku, że lokale będące w zasobie Spółki nie mogą być przedmiotem wtórnego obrotu.

  #21600

  szok

  spójrz do umowy w latach 2005-2006 w umowach znajdował się zapis, że to partycypant może wskazać przyszłego najemcę tak więc TBS nie może odmówić bo naruszałby warunki umowy, zostaje Sąd

  #21631

  Peter

  A który „kupujący” podpisze umowę cesji jak nie będzie pewności że TBS podpisze nim umowę najmu ? Czyli wtedy zostają dwie sprawy sądowe przy dobrej woli nabywcy partycypacji (nie ma ani najmu ani kasy) – pierwsza o ustalenie prawa, druga o zawarcie umowy najmu ? W Warszawie przed sądem cywilnym łącznie z ewentualną apelacją ?

  Czy ktoś zna aktualną sytuację i stanowisko TBS bo na stronie internetowej wpis TBS jest mało śmieszny.
  Czy ktoś posiada jakieś szacunkową kwotę zwrotu partycypacji np dla 50m? Czy TBS robi to od ręki czy korzysta z 12 miesięcznego terminu lub momentu podpisania umowy z nowym najemcą żeby jeszcze polepszyć sytuację dotychczasowego Partycypanta, który ponad 10 lat przynosił w zębach skrupulatnie i o czasie kwotę czynszu

  #21768

  Ariel

  Jaka mamy gwarancje ze tbs podpisze z nowym partycypapartycypantem umowe najmu? Co zrobic gdy stawiaja opor? Czy jest choc 1 osoba ktora przeprowadzila skutecznie taka operacje w ostatnim czasie I moze podzielic sie wskazowkami? Czy w przypadku cesji mozna przeniesc prawa do wplaconej oplaty partycypacji na nowego partycypanta? Czy mozna skutecznie to samo zrobic z kaucja?

  #21779

  Oiuk

  Jeśli taka osoba jest to już tu nie zagląda.

  Dzwoniłem do TBS i powiedzieli ze wszystko zależy od postanowień zawartej umowy najmu i postanowień umowy partycypacyjnej i należy zwrócić się pisemnie, bądź przez formularz dla uzyskania indywidualnej informacji, co też w dniu dzisiejszym uczyniłem.
  Na marginesie jeśli ktoś chętny na przejęcie partycypacji do 67 metrów (3 pokoje) proszę o kontakt pod postem.

  #21782

  kasia

  Jeśli masz w umowie że możesz wskazać przyszłego najemcę, to jeśli TBS naruszy warunki umowy i się nie zgodzi to sposób jest prosty. Oddajesz mieszkanie do TBS , oni zwracają Ci partycypację wraz z waloryzacją i kaucję a następnęgo dnia składasz pozew do Sądu o utracone korzyści jakie poniosłeś w związku z brakiem możliwości odsprzedania lokalu zgodnie z umową. Rzeczoznawca majątkowy Ci wyceni (koszt wyceny około 1500 zł) ile byś dostał za lokal na tzw. wolnym rynku. Warunek jest jeden: musisz mieć w umowie zapis, że sam możesz wskazać przyszłego najemcę. Sprawa prosta do wygrania 100%. Podstawą zawsze są zapisy w umowie.

  #21791

  olie

  A to a nie jest tak, ze jak nie masz zakazu cesji wskaże go wprost jak postanowienia umownego to mozesz jej dokonać.
  Proszę pokazać jakikolwiek wyrok prawomocny zapadły w ww. Przedmiocie.
  Rozumiem ze można posiłkować się powództwa o ustalenie prawa na 189 k.p.c. choć sprawy nie badalem

  #21798

  tadek

  Z jaką waloryzacja przepis o waloryzacji obowiązuje od 2005 dla inwestycji zbudowanych dla których wniosek kredytowy do BGK został złożony po tej dacie

  #21799

  kasia

  zbycie cesji to jedna sprawa a najem lokalu to druga, nikt nie nabędzie cesji jeśli nie będzie mógł być najemcą, w ten sposób tbsy próbują hamować handel cesjami, dlatego ważne co jest w umowie, czy można samemu wskazać nowego najemcę, dla Ciebie to lepiej bo od razu dostaniesz kasę a od tbsu trzeba czekać 12 miesięcy, i zdarza się że nie oddają i trzeba iść do Sądu , a to kolejne parę lat.

  #21800

  kasia

  Nasi najemcy mają zagwarantowaną waloryzację w umowach, chodzi o TBS pÓłnc. Dotyczy to również kaucji

  #21801

  tadek

  TBS przestał zwracać uwagę na treść umowy. I sam zaczął ustalać i narzucać zasady.

Viewing 15 posts - 1 through 15 (of 21 total)

You must be logged in to reply to this topic.