MIESZKANIE PLUS – dla kogo, zasady programu, ile czynsz i gdzie!

Mieszkanie Plus to program, który ma zastąpić Mieszkanie dla Młodych. Nowy rządowy program został przyjęty w ramach uchwały dotyczącej Narodowego programu Mieszkaniowego dnia 27 września 2016 roku.

Docelowo program ma likwidować wady MdM, w którym bariera wiekowa była jednym z największych zarzutów osób nieuprawnionych do skorzystania z pomocy na zakup własnej nieruchomości.

Dla kogo jest Mieszkanie Plus?

Nowy program rządowy skierowany jest w zasadzie do wszystkich Polaków, jednak należy mieć na uwadze, że powstał jako odpowiedź na trudności tych, którzy nie mogą ubiegać się o kredyt hipoteczny na zasadach panujących na rynku.

Przy okazji zobacz: jak krok po kroku dostać mieszkanie z TBS

jak-sie-starac-o-mieszkanie-tbs

Konieczność wysokiego wkładu własnego oraz wysokie zarobki, to główne bariery dla 40% Polaków pragnących zakupić własne mieszkanie. Dzięki zrezygnowaniu z bariery wiekowej funkcjonującej w MdM, oferta ma być skierowana do szerszego grona odbiorców.

W programie Mieszkanie Plus priorytetowo zostaną potraktowani ci, których dochody uniemożliwiają samodzielny zakup nieruchomości. Równocześnie zarabiają oni na tyle dużo, by nie kwalifikować się do otrzymania lokum od gminy. Aktualnie szacuje się, że w takiej sytuacji miedzy młotem a kowadłem znajduje się aż 40% Polaków.

Rodziny wielodzietne mają szczególne powody do zadowolenia, bo już teraz wiadomo, że zostaną potraktowane priorytetowo. Nie jest to równoznaczne z wymogiem posiadania potomstwa, jednak dzieci na pewno zwiększą szanse na udział w programie.

Zasady programu Mieszkanie Plus

zasady-programu-mieszkanie-plus
Zasady programu Mieszkanie Plus

Aby dana gmina mogła wziąć udział w programie, samorząd musi złożyć odpowiednie dokumenty do BGK Nieruchomości. To na ich podstawie i propozycji umiejscowienia mieszkań z programu będzie zależała decyzja pozytywna lub negatywna na takie wykorzystanie gruntów należących do Skarbu Państwa.

Warto wspomnieć również o Indywidualnych Kontach Mieszkaniowych, na których uczestnicy programu będą mogli odkładać pieniądze na zakup mieszkania lub remonty. Regularne oszczędzanie zostanie docenione przez rząd.

Gminy zostały niejako zobligowane do określonego podziału procentowego wielkości mieszkań. W związku z nim ma powstać:

 • 5% M5, czyli 4-5 sypialni z pokojem dziennym i kuchnią,
 • 15% M4, trzy sypialnie z pokojem dziennym i kuchnią,
 • 35% M3, czyli dwie sypialnie, pokój dzienny i kuchnia,
 • 45% M2 z aneksem kuchennym , ewentualnie kuchnią, sypialnią i pokojem dziennym.

Największy udział mają mieć tym samym najmniejsze mieszkania, chociaż określony odsetek przeznaczono również na duże lokale.

Warunki uczestnictwa

Zasady programu Mieszkanie + są bardzo przejrzyste. Już w chwili obecnej wiadomo, że głównym kryterium uczestnictwa będą dochody. Przede wszystkim osiągane dochody muszą umożliwiać opłat czynszu, czyli nie mogą być zbyt niskie. W drugiej kolejności znaczenie będzie miała ilość dzieci. Rodziny wielodzietne na pewno zostaną potraktowane priorytetowo.

Miejsce zamieszkania również może być jednym z kryteriów, jakkolwiek osoby przebywające za granicą także mogą starać się o udział w programie. Mieszkanie Plus ma bowiem być jednym ze sposobów na ściągnięcie emigrantów z powrotem do kraju. Co ważne, nie istnieje górna granica dochodów, jakie można osiągać, bowiem to ilość uczestników będzie determinowała tych, którzy z programu skorzystają.

Podobnie jak nie są wymagane dzieci, tak również stan cywilny nie stanowi bariery dla uczestników programu. O mieszkanie mogą ubiegać się zarówno osoby w stanie wolnym, jak i pozostające w związku małżeńskim, jednak i w tym przypadku pierwszeństwo będą mieli ci, których stać na codzienne potrzeby, ale nie stać na wynajem po cenach rynkowych czy wzięcie kredytu hipotecznego.

Warunki uczestnictwa w programie Mieszkanie Plus nie są surowe, a program wydaje się skierowany do wszystkich Polaków, jednak należy mieć na uwadze priorytetowe traktowanie osób:

 • z rodzin wielodzietnych,
 • z terenów przeludnionych,
 • ubiegających się o pierwsze mieszkanie,
 • mających złe warunki lokalowe.

Mieszkanie Plus – ile będzie wynosił czynsz?

Program opiera się na tanim budownictwie społecznym i spółdzielczym. Docelowo wybudowane mieszkania mają rozwinąć rynek nieruchomości na wynajem. Obecnie ceny wynajmu są bardzo wysokie i zniechęcają większość osób do tej formy, podczas gdy dla znacznej części Polaków wynajem jest jedyną możliwością zamieszkania na własny rachunek.

Program Mieszkanie Plus ma wpłynąć na ceny najmu. Dzięki taniemu budownictwo cena czynszu za metr kwadratowy nie powinna przekraczać 20 zł za metr kwadratowy. Ceny rynkowe plasują się aktualnie nawet 50 zł za metr kwadratowy, co skutkuje ogromnymi kwotami najmu.

Przyczyn tego upatruje się w wysokich cenach gruntów, dlatego aby umożliwić budowę w kwocie 1000 do 2000 zł za metr kwadratury, mieszkania w ramach programu mają powstać na terenach należących do Skarbu Państwa.

Dzięki temu, koszty budowy zostaną znacząco zredukowane, a ceny najmu mocno obniżone. Minimalny próg czynszu mieszkań z programu ma wynosić 10 zł za metr kwadratowy.

Czy będzie można wykupić mieszkanie na własność?

Z wysokością czynszu wiąże się również zagadnienie wykupu mieszkania na własność. Program zakłada taką możliwość, jednak w takiej sytuacji należy liczyć się z podwyżką czynszu o około. 20%. Dzięki temu po dwudziestu pięciu lub trzydziestu latach można stać się właścicielem własnego mieszkania.

O ile bowiem czynsz w wysokości 10-20 zł za metr kwadratowy przyczynia się wyłącznie do spłaty odsetek, o tyle podwyższenie go o 20% doprowadzi do tego, że część kapitałowa będzie się zwiększała kosztem części odsetkowej.

Gdzie powstają tanie mieszkania?

Program budzi żywe zainteresowanie wielu samorządów, dlatego już teraz powstała lista miejscowości zaakceptowanych do udziału w programie. W chwili obecnej udział w programie zadeklarowały województwa:

 • dolnośląskie: Bielawa, Głogów, Jawor, Świdnica, Wałbrzych, Wrocław,
 • kujawsko-pomorskie: Inowrocław, Toruń, Włocławek,
 • lubelskie: Biała Podlaska, Świdnik, Zamość,
 • lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Słubice,
 • łódzkie: Koluszki, Łowicz, Łódź, Tomaszów Mazowiecki, Wieluń, Zduńska Wola,
 • małopolskie: Chrzanów, Kraków, Skawina, Trzebinia,
 • mazowieckie: Ciechanów, Józefów, Kobyłka, Pruszków, Radom, Sochaczew, Węgrów, Warszawa
 • opolskie: Nysa, Opole,
 • podkarpackie: Dębica, Nowa Dęba, Przemyśl, Rzeszów, Stalowa Wola,
 • podlaskie: Augustów, Łomża, Suwałki,
 • pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Pelplin, Słupsk, Sopor, Starogard Gdański,
 • śląskie: Chorzów, Gliwice, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Tychy, Zabrze, Żory,
 • świętokrzyskie: Kielce,
 • warmińsko-mazurskie: Elbląg
 • wielkopolskie: Jarocin, Kalisz, Koło, Konin, Poznań, Turek, Września,
 • zachodniopomorskie: Stepnica, Szczecin, Świdnik, Świnoujście, Wałcz.

Oczywiście lista nie jest zamknięta, a samorządy nadal mogą składać dokumenty i swoje propozycje lokalizacji mieszkań.

Gdzie złożyć wniosek o mieszkanie z programu Mieszkanie Plus?

Upoważnione do przyjmowania wniosków o udział w programie Mieszkanie Plus będą lokalne samorządy. To one również będą ustały listy osób zakwalifikowanych do otrzymania lokalu. W różnych samorządach wnioski powinny wyglądać bardzo podobne. Są one zarazem jedynym wymogiem do udziału w programie.

Plusy i minusy programu

Jak każde rozwiązanie, także program Mieszkanie Plus ma swoje plusy i minusy. Do jego zalet zalicza się:

 • ogólnodostępność – m.in. brak kryterium wieku, stanu cywilnego, dochodów czy innych barier uczestnictwa w programie,
 • rozwój rynku najmu – możliwość taniego najmu, a także być może zmiana cen najmu na rynku dzięki zwiększeniu konkurencji,
 • tanie budownictwo spółdzielcze i społeczne –  możliwość zrealizowania marzenia o własnym mieszkaniu, w tym o zakupie nieruchomości,
 • premiowanie oszczędnych Polaków – promocja odkładania funduszy na zakup mieszkania.

Jako następca Mieszkania dla Młodych nowy program ma również szereg wad, mianowicie:

 • skierowany do określonej grupy osób – priorytetowe traktowanie osób średniozamożnych, rodzin wielodzietnych i trudność z zakwalifikowaniem się osób młodych,
 • niski standard lokalu – tanie budownictwo może wiązać się gorszymi materiałami i gorszą jakością prac,
 • brak możliwości wyboru lokalizacji i standardu – lokale powstają na terenach wybranych przez gminy, niekoniecznie będą to dobre lokalizacje i dobra infrastruktura.

W związku z tym nasuwa się oczywisty wniosek: współistnienie tych programów byłoby najlepszym rozwiązaniem dla Polaków, jakkolwiek budżet państwa nie może sobie na to pozwolić…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

3.3/5 - (6 votes)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do MIESZKANIE PLUS – dla kogo, zasady programu, ile czynsz i gdzie!

 1. A co z pomocą mieszkaniową na teraz! Ile można czekać na działający program mieszkaniowy w Polsce!? Czytałem, że w 2019 żaden program nie będzie działać. A co w następnych latach? Śladowa ilość pomocy? I politycy dziwią się, że młodzi uciekają z Polski. Jak nie ma gdzie mieszkać w godnych warunkach za rozsądne pieniądze!!!

Komentowanie jest wyłączone.