Zakup mieszkania deweloperskiego – cena, lokalizacja czy standard? Na co Polacy zwracają uwagę?

Jak można się domyślić, kupno mieszkania to chyba jedna z najpoważniejszych życiowych decyzji. Ale po kolei, sami możemy zauważyć i to dosyć szybko, że wybór nowych mieszkań deweloperskich jest bardzo szeroki. Oczywistym jest też, że deweloperzy walczą o uwagę potencjalnych klientów, intensywnie reklamując się.

Tym samym konkurencja jest naprawdę zacięta, dlatego, jeżeli zdecydujemy się na kupno nowego lokalu od dewelopera, musimy zwrócić uwagę na parę ważnych czynników, które spróbuje Wam w tym materiale przytoczyć.

Zanim zaczniemy przyglądać się rynkowym ofertom deweloperskim, warto oszacować swoje finansowe możliwości – to chyba podstawa, jeżeli myślimy o kupnie mieszkania. Musimy się naprawdę dobrze zastanowić, ile tak naprawdę jesteśmy w stanie przeznaczyć na kupno mieszkania.

Korzystając z kredytu na nasz plan zakupowy, powinniśmy się w pierwszej kolejności udać do banku lub pośrednika. Bo tylko określona zdolność kredytowa da nam odpowiedni punkt odniesienia i pozwoli jasno zdefiniować, na co nas stać, a na co nie.

Tutaj bardzo ważna rzecz, o której nie wolno zapomnieć, mianowicie nasze wydatki nie kończą się w momencie, gdy otrzymamy klucze do naszego mieszkania, nieraz samo wykończenie nowego lokum może pochłonąć spore kwoty. Dlatego też bardzo ostrożnie zarządzajmy naszymi pieniędzmi, a nasze oszczędności rozdzielajmy pomiędzy wkładem własnym do kredytu oraz funduszami na dalsze prace w mieszkaniu. Jeżeli już poważnie myślimy o zaciągnięciu zobowiązań, należy uporządkować swoje osobiste finanse.

Czynniki, na które zwracamy największą uwagę poszukując mieszkania lub domu

Wybór mieszkania, czyli cena i lokalizacja.

Każdy z nas, przede wszystkim sprawdza cenę i lokalizacje przyszłego mieszkania. Są to dwa czynniki, które zawsze decydują o zainteresowaniu kupujących mieszkania na rynku pierwotnym. Zapewne po wstępnym rozeznaniu cenowym, będziemy już posiadać krótką listę interesujących nas inwestycji. Tak robią wszyscy Polacy i trudno się dziwić, nie jesteśmy bardzo bogatym krajem, żeby ceny mieszkań były drugoplanowe.

Nawet według badań ankietowych, można stwierdzić, że aż 70 proc. osób wybrało właśnie cenę i lokalizacje za główne kryterium oraz za najważniejsze czynniki do zakupu mieszkania. W przypadku lokalizacji nieruchomości widać też dużą zbieżność między tym czego ludzie szukają, a tym co wybierają.

Dlatego zawsze sprawdzajmy cenę, lokalizacje i miejmy na uwadze, że fajne mieszkanie z dobrą lokalizacją będzie zawsze droższe, niż mieszkanie bez dogodnej lokalizacji lub z takową, ale po prostu nadające się do remontu.

Na co zwrócić uwagę, przy sprawdzaniu wybranej przez nas inwestycji?

Przy wyborze 2 lub 3 mieszkań, powinniśmy zrobić to co większość z nas, czyli – oględziny nieruchomości. Dla co drugiego Polaka, przede wszystkim liczy się powierzchnia nieruchomości oraz liczba pokoi, i trudno z tym się nie zgodzić. Jednak są osoby, które zwracają uwagę bardziej na rozmieszczenie pomieszczeń (układ mieszkania), czy też dogodną komunikację.

Jeszcze inna część z nas bardziej patrzy, czy dana oferta pochodziła z rynku pierwotnego, czy wtórnego. Szczerze mówiąc, trochę jestem zdziwiony, że tylko garstka z nas, zwraca uwagę na miejsca parkingowe, infrastrukturę dla dzieci czy ogrodzenie. A takie rzeczy też są ważne…

Z mojej strony mogę dodać taką małą jeszcze uwagę, że przy wyborze mieszkania, zgodnie z obowiązującą od  2012 roku ustawą deweloperską, mamy prawo zażądać od sprzedawcy prospektu informacyjnego o danej inwestycji. Myślę, że warto ten dokument dokładnie przeanalizować, jak to robi większość z nas – by nie być potem niemile rozczarowanym.

Gdzie szukamy mieszkań?

Oczywiście samych stron reklamowych, gdzie mamy mnóstwo deweloperów bądź też portali internetowych udostępniających oferty sprzedaży nieruchomości, jest od groma. Sami się chyba zgodzicie ze mną, że samo przebrnięcie przez te oferty stanowi nie lada wyzwanie dla każdego poszukującego.

Dlatego jest w czym wybierać, w samej Warszawie jest około 350 inwestycji deweloperskich dotyczących budowy mieszkań. W pozostałych miastach inwestycji jest już nieco mniej, ale i tak bardzo dużo. Dlatego też, szukając swojego lokum na portalach internetowych, należy zawsze zwracać uwagę, kto sprzedaje i dlaczego sprzedaje mieszkanie. Poznajmy motywację sprzedającego…

Nowi właściciele mieszkań bądź też domów, prawie zawsze za najważniejsze źródło informacji o ofertach, uznaje strony internetowe głównych deweloperów. W naszym kraju aż 70% osób szuka przyszłego mieszkania właśnie w taki sposób.

Chyba nikomu nie muszę tutaj tłumaczyć, że w przeciągu ostatnich kilku lat nastąpiła ogromna zmiana na plus pod kątem dbałości o strukturę i aktualność deweloperskich stron internetowych, oczywiście zdarzają się jeszcze deweloperzy, którzy nie poświęcają temu zbyt dużo czasu, ale to są wyjątki.

W nieco mniejszym procencie poszukiwacze mieszkań wspominają o biurach czy agencjach nieruchomości lub po prostu o biurach deweloperów. Niektórzy z nas poszukują informacji wśród rodziny i znajomych a blisko jedna czwarta z nas, za jedno z najważniejszych źródeł informacji uznaje portale ogłoszeniowe. Najrzadziej zaglądamy jednak w oferty publikowane w gazetach.

Gdzie wolimy mieszkać?

Od kilku lat możemy zaobserwować dużą popularność mieszkań znajdujących się w samym sercu miasta. Na takie właśnie lokale decydują się inwestorzy kupujący mieszkania na wynajem jak i osoby poszukujące odpowiedniego lokum dla siebie, które chcą mieć wszędzie blisko.

Jeżeli mamy zamiar zakupić mieszkanie od dewelopera, możemy wymagać by wokół budynku czy w pobliżu osiedla znajdowały się wszystkie niezbędne usługi, zwłaszcza gdy planujemy zamieszkać nieco dalej od centrum miasta. Znaczenie będzie tu miało zawsze, bliskość centrów handlowych, budynków użyteczności publicznej, szkół, przedszkoli, sklepów czy restauracji. Przy okazji zobacz: gdzie lepiej się mieszka, w centrum miasta czy na obrzeżach!

Dodatkowe udogodnienia dla wymagających Polaków!

Jeśli jesteśmy wymagającymi klientami, i w portfelu gotówki mamy pod dostatkiem, lub nasza zdolność kredytowa na to pozwala, możemy pomyśleć o bardziej wyrafinowanych mieszkaniach. W takim wypadku oprócz ceny i lokalizacji liczą się:

  • powierzchnia,
  • rozkład pomieszczeń,
  • jasność mieszkania.

Kluczowy jest funkcjonalny układ mieszkania, dlatego też  bardzo dokładnie z dużą starannością opracowuje się każdy pojedynczy plan mieszkania. Koncentrując się na perfekcyjnym wykorzystaniu przestrzeni. Czy są w ogóle tak wymagający Polacy? Oczywiście, że tak. Jest ich oczywiście mniej od większości, ale deweloperzy nie narzekają na nabywców super drogich mieszkań i to nie tylko w Centrum Warszawy a w całym kraju.

Podsumowanie

Mam nadzieje, że udało się mi podpowiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie mieszkania, jednocześnie pokazałem na co My Polacy najczęściej zwracamy uwagę, przy wyborze swoich czterech kątów.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl