Zamierzasz kiedyś wziąć kredyt na mieszkanie? zbuduj dobrą historię w BIK

Zamierzasz w przyszłości kupić mieszkanie na kredyt? już teraz oszczędź na odsetkach budując wzorową historię kredytową w BIK-u, im lepsza historia w BIK tym mniejsze odsetki zażąda od Ciebie bank. 10 wskazówek na idealną historię w BIK-u.

Każdy z Nas prędzej czy później chciałby znaleźć się “na swoim” jedyną przeszkodą do kupna mieszkania na kredyt jest zdolność kredytowa a także odłożenie środków na wkład własny. O ile wkład własny zależy od Twoich możliwości oszczędzania o tyle zbudowanie zdolności kredytowej nie jest już tak łatwe. Dziś przyjrzymy się jak zapłacić najmniej bankowi w miesięcznej racie i jak maksymalnie obniżyć koszt kredytu hipotecznego bo to on w dużej mierze decyduje o Twojej zdolności kredytowej.

Jak zbudować wiarygodność kredytową w BIK-u?

historia-w-bik
Historia w BIK-u

Każdy z Nas ma jedną z trzech rodzajów historii w BIK-u: żadną, dobrą albo złą. Najgorsza jest: żadna. Nie mając absolutnie żadnej historii kredytowej w BIK-u banki nie wiedzą czego mogą się po Tobie spodziewać. Mając natomiast złą historię kredytową jesteś w stanie ją naprawić i skierować na właściwe tory.

  • Złóż wniosek o debet na koncie w banku w którym masz otwarty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Aby BIK odnotował Twój debet na koncie musisz kilkukrotnie go użyć a następnie spłacić, to Cię nic nie będzie kosztować a w ten sposób w oczach BIK-u zostaniesz klientem który jest wiarygodny i podniesiesz sobie scoring.
  • Złóż wniosek o kartę kredytową, zadłuż się na kilkaset złotych a następnie spłać zadłużenie, pamiętaj, że karta kredytowa obniża zdolność kredytową więc zaraz przed aplikowaniem o kredyt hipoteczny zamknij ją aby nie obniżała Twojej zdolności kredytowej.
  • Weź małą pożyczkę z banku i systematycznie spłacaj ją ustawiając np. stałe zlecenia na spłatę rat pożyczki.
  • Kup coś na raty – może być żelazko, robot kuchenny, cokolwiek. Często w sklepach AGD można trafić na nieoprocentowane raty, warto z nich skorzystać, Twój scoring pójdzie w górę, bank będzie patrzył na Ciebie przyjaźniejszym okiem!
  • Zadbaj aby posiadać kilka zobowiązań – udowodnienie BIK-owi, że potrafisz radzić sobie z finansami i domowym budżetem będzie kolejny argumentem za podwyższeniem Twojego scoringu.
  • Systematycznie sprawdzaj swój profil w BIK-u. Co 2-3 miesiące wystąp o raport który będzie pokazywał Ci jak radzisz sobie na drodze do niskiej raty przy kredycie hipotecznym 🙂 kontroluj czy wszystko odbywa się zgodnie z planem kontrolując jednocześnie stan swoich zobowiązań.
  • Jeśli przekroczysz limit kredytowy to jesteś w tarapatach. Jeśli nagminnie będziesz “tankował pod korek” swoje zadłużenie to będzie to sygnał dla BIK-u, że nie radzisz sobie z obrotem pieniędzmi i Twój scoring w BIK-u może zostać obniżony. Zawsze miej zadłużenie pod kontrolą i nigdy nie zadłużaj się do końca linii kredytowej.
  • Terminowa spłata rat kredytowych – o tym nie trzeba wspominać, Opóźnienie w spłacaniu na rat za robot kuchenny potrafi narobić niesamowitych szkód w Twoim profilu BIK. Bank będą traktować Ciebie jako klienta z potencjalnymi problemami finansowymi.
  • Kontakt z bankiem na najwyższym poziomie. Bank będzie Twoim partnerem biznesowym, jeśli z jakichś powodów przewidujesz opóźnienie w spłatach rat zadłużenia – poinformuj o tym bank w pierwszej kolejności.
  • Zgoda na przetwarzanie informacji o Tobie dla BIK-u. aby powyższe działania przyniosły Tobie oczekiwany wzrost punktacji w BIK-u, musisz podpisać zgodę w każdym banku w którym otworzysz konto na przetwarzanie Twoich danych osobowych, inaczej banki nie udostępnią BIK-owi operacji które będziesz wykonywał na swoich kontach. A nie chcesz przecież mieć zerowej historii kredytowej w BIK
Rate this post