Ile trwa budowa domu w 2022 roku? [wszystkie ETAPY]

Ile trwa budowa domu jednorodzinnego? najpewniej budowa powinna trwać jak najkrócej, bo każdy dzień budowy, to kolejna dniówka dla ekipy budowlanej, a to z kolei wiąże się z poniesieniem przez inwestora dodatkowych kosztów.

Jak wiadomo: „czas to pieniądz” – powiedział Benjamin Franklin! Dlatego kluczowe będzie precyzyjne zaplanowanie poszczególnych etapów budowy . Oczywiście budowa domu jest złożona i nie wszystko da się przewidzieć – ale należy zrobić wszystko, by każdy z etapów stawiania budynku odbył się zgodnie z założonym planem.

Co ma wpływ na budowę domu?

Zanim wprowadzicie się do swojego nowego domu, z pewnością minie wiele miesięcy. Czas od wbicia szpadla w ziemię i wykopania fundamentów do samego projektowania wnętrza i finalnej przeprowadzki, będzie niekiedy stresujący, ale pamiętaj, im więcej czasu poświęcisz na przygotowanie każdego etapu budowy, tym mniej stresu doświadczysz w trakcie stawiania swoich czterech kątów!

Jakie są najważniejsze czynniki, opóźniające budowę domu? z pewnością będą to:

  1. Warunki pogodowe – niekorzystana pogoda potrafi pokrzyżować plany i odsunąć wykonanie któregoś z etapów nawet o kilka tygodni!
  2. Ekipa budowlana – im będzie bardziej doświadczona, tym prace będą szybciej się posuwać.
  3. Dostawa materiałów budowlanych – terminowość hurtowni i sklepów budowlanych niekiedy przysparza wiele problemów. Czasami wina stoi po stronie pracownika sklepu, a czasami za opóźnienie w dostarczeniu materiałów budowlanych odpowiada sam producent.
  4. Problemy z pieniędzmi – bywa i tak, że zdarzają nam się problemy z finansowaniem inwestycji, czasami nawet bank, który przyznał środki na budowę domu, przeciąga wypłatę kolejnej transzy.

Ile trwa budowa domu w tygodniach?

jak-dlugo-buduje-sie-dom

Budowa domu to najczęściej 5 głównych etapów, którymi są: wybór projektu i jego ewentualne przeróbki pod siebie, uzyskanie wszystkich zezwoleń na budowę, fundamenty, budowa stanu surowego, czyli stawianie ścian i dachu, oraz prace wykończeniowe wewnątrz budynku.

Oto krótki opis każdego z powyższych etapów:

Wybór projektu domu i planowanie budowy

Wiesz, że na rynku jest obecnie do wyboru około kilkunastu tysięcy gotowych projektów domu? (i z każdym rokiem jest ich coraz więcej). Znalezienie i wybranie tego jedynego projektu zajmie Wam tygodnie…

aby wybrać ten właściwy projekt i odsiać projekty w ogóle nienadające się pod Was, kierujcie się tymi zasadami:

  • W pierwszej kolejności udajcie się do gminy, na której leży działka i poznajcie Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego lub Warunki Zabudowy tego terenu.
  • Sprawdźcie jaki metraż domu będzie nadawał się do kształtu Waszej działki i jej wymiarów (Prawo Budowlane).
  • Określcie bryłę budynku, ilość pokoi, rodzaj dachu i to, czego potrzebujecie od budynku, by był dla Was funkcjonalny.

…teraz dopiero możecie przystąpić do poszukiwania właściwego projektu domu.

Gdy znajdziecie swój projekt, może się okazać, że konieczne będą drobne poprawki w planie. Wprowadzanie poprawek przez projektanta, to czasami kwestia tygodnia, a nawet dwóch. Jeśli doliczycie do tego godziny spędzone na poszukiwania projektu domu, to pierwszy etap może zająć nawet miesiąc albo dwa!

Uzyskanie pozwolenia na budowę domu

Czas na złożenie wniosku o pozwolenie na budowę. Pozwolenie na budowę domu jest dokumentem, który wystawia Wydział Architektury w odpowiednim dla inwestycji starostwie powiatowym.

Niestety uzyskanie decyzji administracyjnej to proces długi, nawet jeśli skompletujesz wszystkie wymagane dokumenty. Mniej więcej (w zależności od rejonu Polski) wygląda to w ten sposób:

  1. Uzyskanie MZP (Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) lub WZ (warunki Zabudowy). Okres oczekiwania na ten dokument to 2-4 tygodnie.
  2. Geodeta i sporządzenie mapy. Należy znaleźć geodetę, który wykona aktualną mapę do celów projektowych w skali 1: 500. Mapa ta nazywana jest mapą sytuacyjno-wysokościową i jest ona niezbędna na tym etapie. Okres oczekiwania na mapę to średnio 2 tygodnie.
  3. Adaptacja projektu do działki – architekt dostosowuje projekt, który wybraliście do warunków, jakie znajdują się na działce. Chodzi tu o sporządzenie obrysu i usytuowanie budynku na działce, sposób odprowadzania ścieków, układ zieleni, układ komunikacyjny itd.
  4. Uzyskanie warunków technicznych mediów, czyli prąd, gaz, woda i ścieki.
  5. Uzyskanie pozwolenia na budowę domu.

Fundamenty i wylanie płyty fundamentowej

Na tym etapie, czas na pierwszy krok w kierunku fizycznego stawiania domu. Jeśli w projekcie jest piwnica, to etap ten będzie trwał nieco dłużej, a jeśli piwnicy brak, to pozostaje wylanie płyty fundamentowej.

Warto przedtem wykonać pewne pomiary i badania, by mieć pewność, na jakim gruncie stawiany jest Wasz dom. Tutaj od wykopania fundamentów do wylania płyty może minąć jeden lub dwa tygodnie.

Budowa stanu surowego zamkniętego

Stan surowy zamknięty, to mniej więcej półmetek stawiania obiektu. Zamknięcie stanu surowego to moment, w którym wprawia się okna oraz drzwi, a także bramę garażową, jeśli garaż znajduje się w bryle domu.

Jest to z kolei trzeci etap budowy, pierwszym jest oczywiście stan zerowy, następnie surowy otwarty i trzeci: stan surowy zamknięty.

Biorąc pod uwagę cały cykl budowy domu, najlepiej budynek zamknąć jesienią, a dlaczego? ano dlatego, że stolarka w okresie zimowym będzie droższa i często też dochodzi do jej kradzieży. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie wprawienie okien oraz drzwi i od razu rozpoczęcie pracy wykończeniowych.

Zapobiegniecie w ten sposób wszelkim kradzieżom, bo dom na okrągło gościć będzie różne ekipy budowlane. Jeśli natomiast dom położony jest daleko w terenie niezabudowanym, i zostawiacie stan surowy zamknięty na całą zimę, warto zainstalować alarm i/lub monitoring, by chronić nowo budowany dom przed kradzieżami.

Stan surowy zamknięty trwa zwykle 3 – 4 tygodnie.

Prace wykończeniowe

Wiesz już, jak się buduje dom, czas na wykończenie pomieszczeń, które właśnie powstały. Kolejność prac wykończeniowych to także bardzo ważna rzecz. Układając kolejność wykończania pomieszczeń zgodnie ze sztuką budowlaną, unikniesz przestojów i dodatkowych kosztów.

A więc, skoro czas budowy domu dobiega końca, należy tak zaplanować wykończenie i urządzenie pokoi, aby jedna ekipa budowlana nie wchodziła w drogę drugiej ekipie. Kolejność pracy wykończeniowych powinna przebiegać w takiej kolejności:

  1. Montaż instalacji wodno-kanlizacyjnej, instalacja elektryczna, instalacja gazowa, wentylacja i C.O. Na końcu robi się instalacje alarmowe, telefoniczne i komputerowe, centralny odkurzacz, ogrzewanie podłogowe itd.
  2. Wykonanie podłóg, posadzek, wylewek samopoziomujących, tynkowanie i ścianki działowe.
  3. Podwieszane sufity (zabudowa lekka), szpachlowanie i szlifowanie.
  4. Gruntowanie ścian, osadzanie parapetów, malowanie, instalowanie wyłączników i gniazdek, montowanie podłóg (np. panele).

Planując prace wykończeniowe, musisz uwzględnić, że kolejność etapów może zmienić się nieznacznie, np. wstawianie drzwi. W zależności od ich rodzaju i rodzaju ościeżnicy, drzwi wstawia się tuż po otynkowaniu, albo dopiero po pracach glazurniczych. Warto w takich momentach, poradzić się majstra.

Prace wykończeniowe mogą zająć 2-3 miesiące.

Podsumowując

Ile trwa budowa domu od fundamentów aż po prace wykończeniowe? z pewnością musisz liczyć 8-10 miesięcy, pod warunkiem, że prace będą postępować od jednego etapu do drugiego bez przestosjów. Pamiętaj też, że budowa domu jednorodzinnego przysparza czasami niespodziewanych problemów, których zażegnanie pochłania czasem sporą ilość czasu. Wtedy harmonogram budowy domu nieco zniekształca się, narażając inne ekipy budowlane na zmianę terminów rozpoczęcia prac.

Na szczęście budowlańcy znają branże na wylot i są przygotowani na ewentualność dostosowywania prac do zaistniałych sytuacji. Ty, jako inwestor, mając plan budowy domu z łatwością będziesz dogrywać terminy i balansować między terminami innych ekip budowlanych.

Stan zerowy, surowy otwarty i surowy zamknięty

Czym jest stan zerowy?

stan-budowy-zero

plyta-zelbetowa

Stan zero budowy, to etap jeszcze przed rozpoczęciem stawiania murów. Na tym etapie głównie kładzie się nacisk na prace przygotowawcze, takie jak:

  • usuwanie humusu i równanie działki,
  • kopanie fundamentów,
  • zbrojenie, zalanie i zasypanie fundamentów,
  • umiejscowienie instalacji wodno-kanalizacyjnej,
  • wykonanie drenażu,
  • oraz izolacja przeciwwilgociowa ścian fundamentowych.

Stan zero kończymy tradycyjnym wylaniem fundamentów lub wylaniem płyty żelbetowej. Ile trwa ten stan? czas trwania zwykle waha się od 2 do 4 tygodni.

Czym jest stan surowy otwarty?

stan-surowy-otwarty

Definicja stanu surowego otwartego: jest to stan budowy domu, w którym odbywa się murowanie ścian (ściany nośne), stawiane są słupy, kominy, wykonanie stropów, a także schody betonowe oraz konstrukcja dachu (więźba dachowa) ze wstępnym pokryciem dachu papą.

Zarazem jest to jeden z najprzyjemniejszych etapów, a to dlatego, że niemal błyskawicznie naszym oczom wyłania się bryła naszego domu i jego charakter, a marzenia o nowym domu stają się prawdziwie namacalne…

Ze stanu surowego otwartego przechodzimy do następnego etapu, czyli do stanu surowego zamkniętego:

Czym jest stan surowy zamknięty?

stan-surowy-zamkniety-3

Jest to budynek, w którym montuje się okna, wstawia drzwi, bramę garażową oraz kończy się proces pokrywania dachu blachodachówką, bądź dachówką, a pomieszczenia nie są jeszcze w żaden sposób wykończone.

Budynek w stanie surowym zamkniętym należycie jest zabezpieczony przed wszystkimi zewnętrznymi czynnikami atmosferycznymi. Warto ponownie zaznaczyć, że zamknięcie stanu surowego zamkniętego należy dobrze zaplanować, aby nie doszło do kradzieży okien i drzwi.

Należy postarać się, aby zaraz po montażu stolarki następowały prace wykończeniowe. W skrajnych przypadkach, gdzie dom znajduje się daleko o innych zabudowań, warto uzbroić się w alarm i monitoring, by na bieżąco móc doglądać budowy.

UWAGA: Prawo budowlane nie określa ściśle definicji stanów zamkniętych i otwartych, jeszcze innym potocznym określeniem stanu budowy jest stan deweloperski, którego także próżno szukać wśród definicji prawa budowlanego. Dlatego pojęcia te są różnie interpretowane przez różnych wykonawców. W związku z tym zaleca się, aby podpisując umowę z wykonawcą, jasno określić zakres prac, które mają zostać wykonane.

Budowa domu w jeden sezon?

Wybudowanie domu w jeden sezon jest jak najbardziej możliwe, żeby jednak budowa domu przebiegła szybko i w miarę możliwości bezproblemowo, trzeba przygotować szczegółowy harmonogram prac, oraz wybrać dobrze zdyscyplinowaną i doświadczoną ekipę budowlaną.

Rozpoczęcie budowy powinno mieć miejsce wczesną wiosną i tak nie przerywając prac (wyjątek: przerwy technologiczne) prace powinny posuwać się planowo, aż do stanu surowego zamkniętego.

Najgroźniejsze z punktu widzenia terminowego wywiązywania się z harmonogramu prac, stają się nieprzewidziane opóźnienia, które efektem domino mogą znacznie wpłynąć na inne ekipy budowlane.

Bywa i tak, że niektórzy wykonawcy, nie mogąc wejść na teren budowy w ustalonym wcześniej terminem, rezygnują ze zlecenia, ponieważ gonią ich inne terminy na innych placach budów (bądź na to gotów).

Aby budowa przebiegała jak najsprawniej, powinno pracować kilka ekip budowlanych jednocześniej, trzeba więc tak zorganizować i dobrać zakres prac, by jedna ekipa nie przeszkadzał drugiej.

Jeśli czas Cię nagli i zakończenie budowy powinno odbyć się jak najszybciej, możesz skorzystać z konstrukcji prefabrykowanych (np. płyta fundamentowa zamiast tradycyjnych fundamentów, bądź gotowe płyty stropowe).

Ile powinna trwać budowa domu?

Nie zawsze jest możliwość budować dom w dowolnie dyktowanym przez przypadek tempie. Dlatego, przy planowaniu budowy należy jasno określić, ile trwać będzie stawianie domu do stanu surowego zamkniętego. Tutaj kluczową rolę stanowić będą kwestie finansowe (budżet), kwestie technologiczne oraz pogodowe.

Są inwestorzy, którym budowa domu zajmuje dwa sezony (pierwszy rok doprowadzenie do stanu surowego otwartego, a drugi rok to instalacje i wykończenie pomieszczeń), a są i tacy inwestorzy, którzy z różnych względów chcą zakończyć budowę w jeden rok. Oczywiście są też tacy, którzy budowę domu rozkładają na kilka lat i w tym też nie ma nic złego.

Każde z rozwiązań ma swoje wady i zalety i wymagać będzie innych budżetów. Biorąc pod uwagę względy technologiczne, najkorzystniej będzie, jeśli czas budowy domu zamkniemy w 12 – 18 miesięcy (czyli na dwa lata). Jest to optymalny okres biorąc pod uwagę klimat panujący w Polsce.

Ile trwa wykończenie domu?

wykonczenie-wnetrz-tynkowanie

Aby oszacować czas wykonania poszczególnych etapów, należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników, oto one:

  1. Metraż nieruchomości – wykończenie będzie trwać wprost proporcjonalnie do wielkości ogólnej wykańczanej powierzchni, im jest ona większa, tym dłużej potrwa wykończenie.
  2. Wybór właściwej ekipy wykończeniowej – jeśli wybierzesz ekipę, która kompleksowo zajmie się wykończeniem domu, znacznie przyspieszysz czas wprowadzki.
  3. Wyeliminowanie niedoróbek i poprawek – to nie tajemnica, że w branży remontowo budowlanej wciąż działa wielu pseudofachowców, którzy nie znają sztuki budowlanej. Każda poprawka czy niedoróbka znacznie opóźnia wykończenie pomieszczeń. Najlepiej wybierz więc sprawdzoną ekipę remontową z polecenia.
  4. Dostępność materiałów wykończeniowych – jeśli chcesz obliczyć ile trwa wykończenie domu, to ten czynnik także weź pod uwagę. O ile większość materiałów budowlanych jest łatwo dostępna, to niestandardowe i wyszukane płytki, czy panele, mogą nieco opóźnić wykończenie pokoi i łazienek.
  5. Wybór rodzaju podłóg – często niedoceniany czynnik! Specyfika nawierzchni podłogowych znacznie wpływa na czas wprowadzki. Kuchnia i łazienka w większośći wykładana jest płytkami, lecz przy reszcie pokoi, dowolność jest znacznie szersza i tu na podłogę można położyć wykładzinę, panale podłogowe, parkiet, posadzkę żywiczną czy inną posadzkę ozdobną. Najwięcej czasu pochłonie parkiet, czasami układanie parkietu zajmuje nawet kilka tygodni! gdzie ułożenie paneli podłogowych to kwestia 1-2 dni! jest różnica prawda?

Podsumowanie

Ile trwa budowa domu? najczęściej są to 2 lata i jest to najlepszy możliwy okres pod względem technologicznym. Są też tacy, którzy budują domy nawet w rok, ale czy nie jest to za szybko, by wszystkie posadzki, ściany i inne elementy spokojnie doschły? aby później nie walczyć latami z rosprzestrzeniającą się na ścianach i syficie wilgocią?

Należy pamiętać, że już stawiając stan surowy otwarty, należy dbać na tym i każdym dalszym etapie o właściwe doschnięcie zapraw, posadzek i tynków. Dlatego z budową domu nie ma co się zbytnio spieszyć, 2 sezony, to najoptymalniejszy czas… Zadbaj też o dobrze opracowany harmonogram budowy, dzięki niemu zawsze będziesz wiedzieć na jakim etapie jesteś i jak daleko zostało do końca stawiania budynku. Mając dobry plan działań – znacznie przyspieszysz czas trwania budowy!

Koniecznie przeczytaj:

5/5 - (2 votes)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl