Czy można wyburzyć ścianę nośną? [INSTRUKCJA] ceny i podciągi

Remont i zmiana wystroju wnętrza oraz jego układu przestrzennego może czasem wiązać się z koniecznością wyburzenia ściany nośnej, powstaje wtedy pytanie: czy można usunąć ścianę nośną, lub chociaż nadciąć ją zaledwie o kilka? kilkanaście centymetrów?

Czy można wyburzyć ścianę nośną?

Ingerencja w ścianę nośną, to bardzo często temat wielu dyskusji wśród budowlańców, zatem jak jest naprawdę? czy taką ścianę można wyburzyć? bądź choćby naruszyć?

Niestety ściany nośne (zwane też jako ściany konstrukcyjne) nie mogą stać się przedmiotem przebudowy. Jeśli problem pojawia się, gdy dom jeszcze nie stoi, z łatwością można skonsultować się z architektem, by ten dokonał odpowiednich korekt, wprowadzając zmiany w projekcie domu.

Usunięcie ściany nośnej w domu jednorodzinnym

Jeśli natomiast ściana konstrukcyjna już fizycznie stoi, wspierając wyższe kondygnacje budowli, jej modyfikacja nie jest możliwa, chyba że stworzony zostanie nowy projekt budowlany i otrzymasz pozwolenie na przebudowę konstrukcji ścian.

Podsumowując, aby wyburzyć ścianę nośną, potrzebujesz pomocy architekta, który zaprojektuje modyfikację istniejącej ściany, ponadto nie obędzie się bez pozwolenia na przebudowę!

Wyburzenie ściany nośnej w bloku z wielkiej płyty

Tutaj, jak w przypadku domu jednorodzinnego, usunięcie bądź wyburzenie ściany nośnej także jest niemożliwe ze względu na obciążenia, jakie przyjmuje na siebie ściana nośna (ściana konstrukcyjna).

Jedyne ściany, które można wyburzać w bloku, to ściany działowe, a i na ten rodzaj przebudowy potrzebne jest pozwolenie ze spółdzielni mieszkaniowej, którego wzór znajdziesz poniżej:

Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej wzór

pozwolenie-na-wyburzenie-sciany-nosnej-wzor-pdf-doc

Pozwolenie na wyburzenie ściany nośnej wzór

*dodatkowo zamieszczamy też drugi wzór pozwolenia na wyburzenie ściany działowej:

Pozwolenie na wyburzenie ściany działowej wzór

pozwolenie-na-wyburzenie-sciany-dzialowej-wzor-pdf-doc

Pozwolenie na wyburzenie ściany działowej wzór

Podciąg zamiast ściany nośnej

wyburzanie-sciany-nosnej-podciag

Jeśli otrzymasz pozwolenie na przebudowę, to wiedz, że w miejsce wyburzonej ściany nośnej, musi pojawić się moduł zastępczy, którego konstrukcja przejmie na siebie całe obciążenie kondygnacji znajdujących się nad pomieszczeniem, w którym zamierzasz wyburzyć ścianę.

Wtedy, w miejsce usuniętej ściany nośnej należy zamontować podciąg (odparcie konstrukcji), czyli mocny odciążający element konstrukcyjny.

integracja-w-sciane-nosna-montaz-podciagu

Zwykle jest to belka, która przenosi skupione obciążenia podpieranego stropu na końcówki ścian, na których zostaje podparta. Jeśli siły działające w tych miejscach są bardzo duże, to architekci usztywniają te fragmenty ścian słupami stalowymi lub żelbetowymi.

Jak wykonuje się podciąg?

Jeśli konstruktorzy mają do czynienia ze standardowymi obciążeniami, to podciąg opierany jest na betonowych poduszkach, gdzie szerokość otwarć (powierzchnia po wyburzeniu ściany nośnej) nie przekracza 5 metrów.

Dlaczego nie więcej niż 5 metrów? ponieważ na rynku stalowych profili C, L czy T, takiej właśnie długości wykonuje się profile.

Jeśli wyburzona ściana nośna była dłuższa niż 5 metrów, stosuje się wtedy blachownice, czyli belki spawane na specjalne zamówienie.

Aby zamaskować podciąg, stosuje się różne techniki kamuflażu, od tynkowania, przez obkładanie podciągu cegłami, po zwykłe ich malowanie i pozostawienie jako element wystroju wnętrza.

podciag-po-wyburzenie-sciany-nosnej-konstrukcyjnej

Na zdjęciu zaistniała konieczność postawienia filarów wspierających konstrukcję podciągu.

Czym wyburzyć ścianę nośną?

Jeśli zamierzasz wyburzyć ścianę konstrukcyjną, to nie obędzie się bez konkretnego sprzętu, ponieważ rozbiórka takiej ściany to nie lada wyzwanie.

Najlepiej uzbroić się w:

  • Młot wyburzeniowy – ręczny bądź elektryczny (młotowiertarka). Elektryczna wersja jest dość droga, dlatego warto skorzystać z wypożyczalni sprzętu budowlanego.
  • Łom wyburzeniowy – najlepiej długości co najmniej 50 cm z gumową rękojmią, dzięki której zyskasz pewny chwyt i łom za nic w świecie nie wyślizgnie Ci się z dłoni.
  • Masel – czyli przebijak, dość popularne narzędzie przy wyburzaniu ścian.

Jak wyburzyć ścianę nośną i wstawić podciąg?

podciag-z-profilu

Rozbiórkę ściany nośnej oraz zainstalowanie podciągu wolno wykonywać tylko i wyłącznie na podstawie dokumentacji, którą przygotował konstruktor czy architekt!

Jeśli wyburzenie ściany konstrukcyjnej oddasz w ręce niedoświadczonej ekipy budowlanej, cała operacja może skończyć się katastrofą budowlaną.

Oto jak w kilku krokach wygląda taki proces:

  1. Wykucie bruzd – najpierw wyznacza się linię rozkucia o rozmiarach nieco większych niż podciąg.
  2. Wstawienie podciągu – po rozkuciu szczeliny i zwilżeniu jej wodą, przechodzimy do umieszczenia belki (podciągu).
  3. Wyburzenie ściany nośnej – tutaj należy być delikatnym, aby przy wyburzaniu nie uszkodzić ścian sąsiadujących ze ścianą nośną.

Wyburzenie ściany nośnej cennik

Biorąc pod uwagę różne rejony Polski, koszt wyburzenia ściany nośnej z cegły, oscyluje w okolicach od 100 do 120 zł za m2 brutto. Najdrożej jest w Warszawie.

A ile kosztuje wyburzenia ściany nośnej z żelbetu lub betonu? tutaj cena drastycznie rośnie i kształtuje się w okolicach od 310 do 370 zł za m2 brutto i jak się łatwo domyślić, najwyższe ceny za wyburzanie ścian z betonu lub żelbetu są w Warszawie…

Podsumowanie

Bez względu na to, czy planujesz wyburzenie ściany nośnej, czy działowej, przeanalizuj czy powiększone pomieszczenie rzeczywiście będzie bardziej funkcjonalne oraz, czy spełni wszystkie wymagania oraz przepisy budowlane (użytkowanie urządzenia gazowego, gdy pokój łączymy z kuchnią, dostęp do dziennego światła, gdzie stosunek przeszkleń do powierzchni podłogi nie może być mniejszy niż 1:8).

Ze względu na różne wymogi i obostrzenia, czasami lepszym, tańszym i łatwiejszym rozwiązaniem może okazać się choćby powiększenie otworu drzwiowego…

Kończąc już dzisiejszy poradnik, należy podkreślić, że wyburzenie ściany nośnej obwarowane jest wieloma formalnościami, bo najpierw należy:

  1. Zasięgnąć opinii konstruktora lub architekta.
  2. Zlecenie sporządzenia projektu przebudowy.
  3. Zakup podciągu (rodzaje podciągów: belki z żelbetu, drewno lub stal).
  4. Uzyskanie zgody na przebudowę.
  5. Uzyskanie pozwolenia właściciela budynku lub administratora.

Koniecznie przeczytaj:

4.9/5 - (85 votes)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl