Budowa domu to zawsze bardzo duże koszty, więc jak już na nią się zdecydujemy, musimy być na to w pełni przygotowani. Mimo to są sposoby, aby sobie trochę sobie ulżyć finansowo, przede wszystkim trzeba wiedzieć, na czym można zaoszczędzić. O tym wszystkim w dzisiejszym artykule.
Gotowy projekt domu
Już na samym początku można sporo zaoszczędzić, a stanie się tak za sprawą wyboru projektu domu. To on określa, jak będzie wyglądał nasz przyszły dom, decyduje o jego funkcjonalności, komforcie i kosztach przyszłej eksploatacji. Należy wybrać go mądrze, a żeby nie przepłacać, warto zdecydować się na gotowy projekt ze strony domoweklimaty.pl. Mamy wiele opcji do wyboru, a najważniejsze jest to, że to zdecydowanie tańsze rozwiązanie od projektów wykonywanych na indywidualne zamówienie.
W projektach indywidualnych musimy się liczyć z kosztami, które mogą przekroczyć zakładany przez nas budżet. To ważne, ale jednak dopiero początek drogi. O czym więc jeszcze pamiętać, gdy już wybierzemy idealny projekt? Jak obniżyć koszty podczas budowy?
Czas to pieniądz
Popularne powiedzenie nie jest tu na pewno na wyrost – jeśli chcemy zaoszczędzić, musimy pomyśleć o czasie, który jest potrzebny do ukończenia domu. Im dłuższe przestoje, tym większe koszty. Dlaczego? Każdy dzień zwłoki przybliża nas do sytuacji, gdy będziemy musieli na przykład odnawiać zezwolenie na budowę. To też większe koszty mające związek z pracami konserwacyjnymi, bo jak stoi sprzęt to nie znaczy, że się nie niszczy.
Tak samo rozpoczęte wcześniej prace trzeba będzie powtarzać, bo zbyt długa przerwa może wpłynąć na nie szkodliwie. Generalnie, zawsze pamiętajmy o tym, by budowa domu przebiegała bez zakłóceń, bez przestojów, sprawnie, zgodnie z harmonogramem. To już połowa sukcesu i o wiele mniej stresów, złości i frustracji.
Zaangażujmy się w prace
Jeśli zlecimy wszystkie prace jednej firmie, to musimy przygotować się na wysokie koszty. Znacznie taniej wyjdzie nas to wszystko, jak część prac wykonamy sami. Wiadomo, że niektórych prac nie da się samodzielnie zrobić, bo potrzebna jest specjalistyczna wiedza, wiele innych, jak na przykład malowanie czy układanie płytek to już zadania, które są w zasięgu wielu osób.
Oczywiście, to czy się czujemy na siłach, zależy od nas. Jeśli odczuwamy, że pewne zadania, które w teorii możemy wykonać sami, przerastają nasze możliwości, lepiej zlecić to firmie. Koszty kosztami, ale już lepiej zapłacić więcej i mieć pewność, że będzie to wykonane dobrze, niż zaryzykować i później żałować. Obniżajmy więc koszty, ale nie za wszelką cenę.
Co jeszcze zrobić, aby obniżyć koszty budowy domu?
Wybierajmy projekty domów o nieskomplikowanym dachu i konstrukcji więźby. Dach dwuspadowy z małą liczbą okien dachowych to mniejszy koszt nich dach wielospadowy na rozbudowanej bryle. Ogólnie wszelkie dodatki na dachu, jak lukarny, zwiększają ostateczną cenę. Nieskomplikowany kształt to również mniejsze koszty izolacji, jak i docieplenia.
Zaoszczędzić też możemy, gdy zastosujemy zintegrowany system grzewczy, a szczególnie rekomendowana jest wentylacja mechaniczna. Dzięki niej ograniczamy straty ciepła w budynku, a ponadto zapewnimy sobie optymalną wymianę powietrza, co stworzy w domu odpowiedni, zdrowy mikroklimat.
Te działania w konsekwencji zapewnią nam lepszy bilans zysków i strat. Tych drugich będzie tu mniej, co na pewno będzie dla nas miłą niespodzianką. Tak zaoszczędzone pieniądze możemy przeznaczyć na inne cele, na przykład na kupno mebli czy sprzętów AGD.
NA pewno zainteresują Cię jeszcze:
Budowa domu to ogromne wyzwanie ale I nie tylko, bo takze przygoda w ktora chcialbym sie kiedys wybrac z malzonka 🙂 rowniez odkladamy na budowe domu, odkladanie idzie jak krew z nosa ale mamy juz czesc kapitalu. Projekt domu mamy upatrzony od roku I na razie nic sie nie zmienilo… chyba ze o czyms nie wiem ;P wiecie jak to jest z kobietami 😉
Przegladam wlasnie pewne projekty domów tanich w budowie, b na taki dom tylko Nas obecnie stac. Myslelismy aby zaczekac jeszcze kilka lat I odlozyc pieniadze na wiekszy I jeszcze ladniejszy dom ale chyba nie mamy juz sily wiecznie ciulac pieniadze. Poza tym mamy tylko jedno dziecko I nie planujemy zakupu czy budowy wiekszego domu. Wogole to zakup gotowego domu tez nie wchodzi w gre, skoro mamy tam mieszkac „do smierci” to chcemy aby to byl dom naszych marzen.
Projekt domu jaki chcemy miec musi posiadac przylegajac garaz, bardzo podoba mi sie takie polaczenie. Zima nie trzeba maszerwac do garazu po jakas pierdolke, wystarczy, ze wejde do garazu od srodka domu. Moze ktos jeszcze by Nam podpowiedzial na co jeszcze zwrocic uwage jesli chodzi o wybor gotowego projektu domu?