Co, jeśli nie MDM? [PORADNIK] domowy!

Mieszkanie dla Młodych to program wsparcia w nabyciu mieszkania realizowany przez rząd. Pomaga osobom w wieku do 35 lat w kupnie mieszkania na kredyt – polega na dofinansowaniu wkładu własnego. W roku 2018 przewidywany jest koniec MDM. Czy młode osoby będą mogły liczyć na inne formy dofinansowania na mieszkanie?

Koniec Mieszkania dla Młodych

Od 7 kwietnia 2017 roku Bank Gospodarstwa Krajowego nie przyjmuje wniosków w rządowym programie Mieszkanie dla Młodych. Poziom łącznej kwoty wsparcia zaplanowanej na następny rok osiągnął 50% limitu środków. Osoby chcące wziąć kredyt z rządową dopłatą będą mogły ponownie starać się o dofinansowanie w styczniu 2018 roku, kiedy zostanie odblokowana druga połowa puli przeznaczona na przyszłoroczne dopłaty. Będzie to ostatnia szansa na skorzystanie z programu MDM.

Należy się spodziewać, że pula środków na następny rok wyczerpie się równie szybko jak w 2017 roku – BGK zakończył przyjmowanie wniosków 1 lutego. Koniec Mieszkania dla Młodych planowany jest na 2018 rok i – jak zapowiada rząd – nie będzie kontynuowany. Co zastąpi dotychczasowe dofinansowanie na mieszkanie?

Początek Mieszkania Plus

Mieszkanie Plus jest planowanym elementem Narodowego Programu Mieszkaniowego, który zakłada m.in. budowę mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności. Ma być skierowany szczególnie do młodych rodzin, dla których większe mieszkanie będzie „stanowiło podstawę do podjęcia decyzji o posiadaniu większej liczby dzieci,” o czym można przeczytać na stronie internetowej projektu.

co-jesli-nie-mdm_1wt

Na razie nie są znane szacowane koszty najmu w programie Mieszkanie Plus, na co „wpływ będzie mieć przede wszystkim lokalizacja (koszt budowy) oraz forma umowy najmu (najem lub najem z docelową własnością)”. Ze strony internetowej BGK Nieruchomości można dowiedzieć się także, że czynsze mają być „umiarkowane”.

Na razie więc nie wiadomo, czy będą korzystną alternatywą dla kredytu dla młodych małżeństw lub singli.

Projekt ustawy o kasach oszczędnościowo-budowlanych

Elementem nowego programu rządowego mają być też kasy oszczędnościowo-budowlane. Z projektu ustawy można wyczytać, że kasy mają udzielać tanich kredytów na mieszkanie. Jednak aby go dostać, przez co najmniej 4 lata należy oszczędzać w kasie, a kwota kredytu nie będzie mogła być wyższa niż suma, którą udało się przez te 4 lata zgromadzić.

co-jesli-nie-mdm_2wt

Zakładając, że oszczędzającemu w kasie uda się przez ten czas odłożyć na kupno mieszkania np. 30 tys. zł, to kolejne 30 tys. będzie mógł pożyczyć od państwa. Dodatkowo może liczyć na premię w wysokości do 900 zł rocznie i naliczane odsetki od zgromadzonych oszczędności. Na razie jednak szczegóły nie są znane.

Czy kasy oszczędnościowo-budowlane zastąpią kredyty hipoteczne dla młodych?

Zaletą kas może być fakt, że będą skłaniać do oszczędzania, co może się z kolei okazać korzystne dla gospodarki. Zgromadzone w kasach pieniądze oraz kwoty z preferencyjnej pożyczki mogą jednak nie wystarczyć na kupno mieszkania, więc planowane rozwiązanie rządu nie zastąpi raczej kredytów hipotecznych.

Pomysł na budowę mieszkań na wynajem o umiarkowanych czynszach brzmi znajomo. Do tej pory funkcjonują podobnie mieszkania TBS, czyli oferowane przez Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Na razie nie wiadomo, czy w ustawie znajdą się też inne formy dofinansowania na mieszkanie, np. w postaci dotacji na kredyty hipoteczne dla młodych.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl