Nie czekaj na pomoc dla frankowiczów. Sam obniż swoją ratę

Jeżeli posiadasz kredyt we franku szwajcarskim to prawdopodobnie mocno odczuwasz podwyżkę wysokości raty. Możesz oczywiście czekać na rządowy program pomocy zadłużonym. Nie wiadomo, jednak kiedy ma on wejść w życie i czy w ogóle zostanie wprowadzony. Oczekiwanie może potrwać więc kilka lat. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie po prostu wzięcie spraw w swoje ręce i samodzielne obniżenie swojej raty. Dzięki wprowadzonej w roku 2011 ustawie antyspreadowej, możliwe jest bezproblemowe zmniejszenie wysokości miesięcznej raty kredytu.

Czym jest ustawa antyspreadowa?

To właśnie ona umożliwiła każdemu obniżenie raty swojego kredytu. Obecnie jest ona szczególnie istotna, ponieważ kurs franka bardzo mocno wzrósł i tym samym wzrosły raty kredytów. Ustawa ta pozwala każdemu na spłacanie kredytu w walucie, w której został on wzięty. Dzięki niej będziesz mógł zatem spłacać kredyt bezpośrednio we franku szwajcarskim. To z kolei przekłada się na to, że będziesz mógł nabywać walutę po znacznie lepszym kursie niż w banku i tym samym oszczędzać na racie każdego miesiąca.

Jak najbardziej zatem warto postawić na podpisanie aneksu. Dostępny jest on dla każdego klienta w każdym banku. Wystarczy jedynie udać się do placówki i poprosić o odpowiedni dokument. Od razu będziesz musiał również otworzyć konto walutowe, z którego pobierane będą pieniądze na ratę. Otworzenie rachunku walutowego jest w pełni darmowe i wszystkim zajmie się bank. Ty jedynie będziesz zmuszony pamiętać, aby co miesiąc na koncie znalazła się określona suma pieniędzy.

Gdzie wymieniać walutę?

Podpisując aneks antyspreadowy automatycznie rezygnujesz z wymiany waluty w banku. Należy zatem zastanowić się nad tym, gdzie w takim razie wymieniać walutę. Istnieje kilka rozwiązań:

  • kantory stacjonarne
  • kantory online
  • społecznościowe platformy wymiany walut

Jako, że pieniądze i tak będą musiały znaleźć się na koncie to kantory stacjonarne są najmniej wygodne. Fakt, że operują na gotówce sprawia, że konieczne jest wypłacanie pieniędzy, a następnie wpłacanie ich na konto walutowe. Dodatkowo kantory stacjonarne nie są bardzo opłacalne ze względu na dość wysokie spready walutowe. Wymieniając w takim miejscu nie zaoszczędzisz wiele w stosunku do tego co proponują banki, a przysporzysz sobie dodatkowych kłopotów.

Zdecydowanie lepiej prezentują się kantory online. Spread walutowy w ich przypadku wynosi często nawet poniżej 1%. Dodatkowo transakcje odbywają się bezgotówkowo, co daje znacznie większy komfort niż kantory stacjonarne. Rozwiązanie jakim są kantory online jest naprawdę bardzo interesujące.

Ostatni ze sposobów na wymianę walut to społecznościowe platformy wymiany. Ich oferta również prezentuje się bardzo atrakcyjnie. W przypadku tych serwisów kursy walut ustalane są przez samych użytkowników. Platforma w żaden sposób nie ingeruje w ich propozycje ani niczego im nie narzuca. Bardzo często oferty są zatem bardzo atrakcyjne.

5/5 - (1 vote)