Jakie mogą być wady ukryte działki budowlanej i jak tego uniknąć?

Czym najczęściej kierujemy się, kupując działkę budowlaną? Bardzo często zwracamy uwagę po prostu na to, czy działka pod dom nam się podoba – przyglądamy się otoczeniu, wielkości działki. Nie bez znaczenia jest również cena – jeśli jest atrakcyjna, znacznie zwiększa nasze zainteresowanie kupnem.

Warto jednak wiedzieć o tym, że są również inne, bardzo istotne aspekty, często pomijane przez osoby niemające doświadczenia w budownictwie.

Na jakie ukryte wady działek budowlanych należy zwrócić szczególną uwagę?

wady-działki-budowlanej
Działka budowlana z wadami – na co należy zwracać UWAGĘ?

Odległość od miasta

Odległość od miasta może być zarówno zaletą, jak i wadą. Dla osób, które pragną spokoju, nie potrzebują częstych wycieczek do miasta, pracują zdalnie lub są na emeryturze – spokojna okolica i położona w ustronnym miejscu działka może być najlepszym możliwym wyborem. Inaczej sytuacja wygląda dla tych, którzy codziennie muszą dojechać do miasta do pracy, zawieźć dzieci do szkoły.

Nawet jeśli odległość jest w teorii niewielka, w praktyce zazwyczaj trzeba liczyć się z koniecznością stania w korkach, wychodzenia z domu znacznie wcześniej i późnego do niego wracania. Poza spędzaniem wielu godzin tygodniowo w aucie trzeba w takiej sytuacji liczyć się z dodatkowymi kosztami – paliwo, naprawy samochodu.

Wybierając działkę położoną nieco dalej od centrum miasta, warto sprawdzić, jak w danym miejscu funkcjonuje komunikacja publiczna. Czasami miejsca położone poza miastem są z nim dobrze skomunikowane, niekiedy jednak autobusów lub pociągów jest naprawdę mało. Może to okazać się znaczną niedogodnością

Wada ukryta w papierach

Samo obejrzenie działki nie powinno być podstawą do jej kupna. Dlaczego? W papierach mogą bowiem kryć się rozmaite zapisy, które zniweczą nasz plan budowy. Warto zajrzeć do księgi wieczystej – tam znajdziemy informacje o wszelkich obciążeniach nieruchomości (na przykład – kredytach hipotecznych właściciela).

Służebność drogi koniecznej – należy koniecznie sprawdzić, czy dotyczy ona danej nieruchomości. Taka sytuacja zachodzi wtedy, gdy któryś z sąsiadów może dostać się na swoją posesję, lub do swoich budynków gospodarczych, jedynie przejeżdżając przez daną działkę. Kupując ją, będziemy musieli liczyć się z tym, że pojazdy sąsiada będą regularnie przejeżdżać przez nasze podwórko.

Warto zwrócić uwagę na plan zagospodarowania przestrzennego – duża działka położona pod lasem zapewnia odpowiednią przestrzeń do budowy… dopóki nie dowiemy się, iż plan zagospodarowania przestrzennego pozwala na budowę dopiero kilkadziesiąt metrów od lasu.

Działka za blisko wody

Każdy z nas wie, jakie zagrożenia niesie za sobą położenie domu w pobliżu zbiorników wodnych. Jeśli jednak okolica jest wyjątkowo urokliwa, rzeka wygląda niegroźnie, a w pobliżu od lat stoi wiele domów – co złego może się stać?

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że budowa domu w pobliżu wody wpływa na zwiększenie kwoty ubezpieczenia. Za postawienie domu w pobliżu wody zapłacimy również stresem, gdy na wiosnę poziom wody nagle podniesie się bardziej niż zwykle, a także… walką ze stadami komarów. Czy warto? Rachunek zysków i strat każdy musi w takiej sytuacji przeprowadzić sam.

Działka z widokiem na blok

Nikt nie chce, aby piękny widok z okien pokoju przysłaniał mu ogromny blok. Dlatego też wielu mieszkańców domów jednorodzinnych denerwuje się, gdy na łące pod ich domem zaczyna wyrastać wielki wieżowiec. Ciężko jest jednak przewidzieć, jakie budynki powstaną w okolicy w przeciągu najbliższych lat.

Jak mieć pewność, że uda nam się uniknąć takiej niemiłej niespodzianki? Najprostszym sposobem może okazać się kupienie działki, która już jest otoczona domami jednorodzinnymi, lub inną infrastrukturą. Zdradliwe bywają tereny podmiejskie, nie do końca zamieszkane – choć w tej chwili kuszą spokojem i bliskością natury, już za kilka lat może na nich powstać duże osiedle.

Prywatna droga dzielona z sąsiadami

Prywatna droga na posesję zapewnia spokój, prywatność i brak przejeżdżających non stop pod oknami samochodów – faktycznie, prywatna droga niesie za sobą wiele korzyści. Takie rozwiązanie nie jest jednak pozbawione wad – tego typu drogę najczęściej dzielimy z sąsiadami, a to może generować konflikty i problemy. To, jak zadbać o wspólną drogę, może niekiedy być trudne – niełatwo dojść do porozumienia odnośnie kosztów, odśnieżania lub utwardzenia drogi, zwłaszcza gdy sąsiadów jest nie dwóch, lecz kilkunastu.

Warto również wiedzieć, że zgodę na poprowadzenie mediów poprzez teren wspólnej drogi także muszą wyrazić wszyscy. Wystarczy, że jedna osoba odmówi, lub na przykład wyjedzie za granicę i nie będzie danych mediów potrzebować – i pojawia się problem.

Wąska działka

Ściana domu musi być oddalona od granicy działki o trzy metry, jeśli nie ma w niej okien i drzwi, lub o cztery metry, jeśli takie otwory w niej są. Również przepisy przeciwpożarowe zawierają konkretne wytyczne odnośnie odległości pomiędzy domami. Warto mieć to na uwadze, a przy oglądaniu wąskiej działki policzyć, jaka powierzchnia nadająca się pod zabudowę faktycznie się tam znajduje. Może okazać się, że nasz wymarzony dom się nie zmieści. Z całą pewnością, wąska działka uniemożliwia również budowanie domów rozłożystych, parterowych.

Na szczęście są dziś na rynku specjalne projekty domów dostosowane do szerokości działki:

  • projekty domów na wąską działkę do 16 metrów,
  • projekty domów na wąską działkę do 17 metrów,
  • projekty domów na wąską działkę do 18 metrów,
  • projekty domów na wąską działkę do 20 metrów itd.

Spadek terenu na działce, czyli działka z nachyleniem

Nawet nieduży spadek terenu na działce to dodatkowe koszty, i nierzadko komplikacje podczas budowy. Chcąc wyrównać teren, musimy liczyć się z koniecznością kupna kilku ciężarówek piasku, kruszywa lub ziemi, co wygeneruje dodatkowe koszty. Ponadto, często konieczne okazuje się zastosowanie dodatkowych izolacji przeciwwilgociowych i solidnych zbrojeń – zaniechanie tego może sprawić, że po kilku latach dojdzie do zawilgocenia murów i fundamentów. A więc działka na spadzie to dość kosztowna wada działki…

Ruiny na działce lub stary budynek

W mieście często trudno o pustą działkę. Wiele osób decyduje się więc na zakup takiej, na której znajduje się stary, zniszczony budynek, zamierzając go wyburzyć. Jest to możliwe, jednak często nie tak proste, jak mogłoby się wydawać, i – co oczywiste – generuje dodatkowe koszty. Warto pamiętać przede wszystkim o tym, aby unikać budynków wpisanych do rejestru zabytków – pozbycie się ich może okazać się niewykonalne.

Czy zawsze wymagane jest pozwolenie na rozbiórkę? Nie – zależy to od wysokości budynku i jego położenia. Zawsze należy dopełnić formalności przed rozpoczęciem rozbiórki – pozwoli to na uniknięcie niewątpliwie przykrych konsekwencji.

Złe warunki gruntowe – wada działki budowlanej

Wysoki poziom wód gruntowych, miejsce, w którym poprzedni właściciel zasypał oczko wodne, grunty organiczne (torf) – to wszystko sprawia, że budowa jest o wiele trudniejsza, bardziej kosztowna, a ryzyko problemów z budynkiem wzrasta. Przed zdecydowaniem się na działkę, należy więc zadbać o wykonanie badań geotechnicznych – większość gruntów w Polsce ma wystarczającą nośność, aby móc postawić na nich budynek, warto jednak uniknąć rozczarowania.

Działka bez dostępu do mediów

Cena działki nieuzbrojonej w media zawsze jest niższa, i jeśli sieci położone są niedaleko – prawdopodobnie podłączenie mediów nie będzie stanowiło większego problemu. Tu ważna jest odległość – jeśli działka położona jest daleko od sieci, koszt podłączenia mediów może sprawić, iż tania działka stanie się wyjątkowo droga!

Problem może również stanowić położenie sieci daleko od działki – bez możliwości doprowadzenia prądu nie otrzymamy nawet pozwolenia na budowę, a doprowadzenie niezbędnych mediów może stanowić niemały problem. Zwróć zatem uwagę czy media na działce zostały już podłączone…

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl