Kupno działki budowlanej – 5 aspektów na które MUSISZ zwrócić UWAGĘ!

W dzisiejszych czasach zakup działki budowlanej, to pierwszy krok w kierunku realizacji swoich marzeń, które są związane z posiadaniem własnego domu. Oczywiście jest bardzo dużo czynników, które należy wziąć pod uwagę przy jej zakupie. Często jest to poważna życiowa decyzja, oraz jeden z największych wydatków w swoim życiu.

Należy jednak zawsze pamiętać, że na zakupionej przez nas parceli, nie zawsze wybudujemy dowolny dom. Dlatego, zanim podpiszemy umowę kupna, zapraszam do tego materiału, by zwrócić uwagę na kilka szczegółów, by uniknąć problemów.

Zakup działki budowlanej, o czym musimy pamiętać ?

Zaczynając ten materiał, muszę podkreślić, że przede wszystkim musimy pamiętać o znalezieniu odpowiedniego miejsca, gdzie chcemy zamieszkać. Mowa tu o działce na wsi, w mieście czy na jego obrzeżach. Oczywiście to już nasza indywidualna decyzja, na którą wpłynie wiele czynników, mowa tu o pracy, szkole itd. Jednym wystarczy 900 m2 w centrum miasta, drudzy potrzebują trochę więcej i zadowolą się 5000 m2 z dala od miasta.

Przeważnie decyzję o zakupie działki podejmujemy, kierując się jej ceną. Tutaj musimy wziąć pod uwagę, że jeśli planujemy również budowę domu na tym gruncie, warto pamiętać o rozsądnym gospodarowaniu pieniędzmi na kupno samej działki. Jeżeli w planach mamy budowę domu jednorodzinnego, optymalna powierzchnia działki budowlanej powinna się mieścić w granicy  co najmniej 600-800 m2. Taka powierzchnia powinna nam pozwolić na bezproblemowe zaprojektowanie domu.

Droga wjazdowa do działki

Jeżeli mamy już wybrany kształt i wielkość działki budowlanej, na której chcemy postawić wymarzony dom, możemy przejść do następnej bardzo istotnej rzeczy, często pomijanej przez kupujących, a która może przysporzyć wiele kłopotu na dalszym etapie wyboru projektu samego domu, który będziemy chcieli wybudować. Mianowicie należy zwrócić uwagę na same przepisy, które regulują zabudowę. Chodzi tutaj między innymi o zakaz budowy w odległości 4 metrów od granicy działki lub 5 m od drogi gminnej.

Bardzo ważne! Działka budowlana o nieregularnych kształtach może generować na dalszym etapie dodatkowe problemy związane ze wkomponowaniem projektowanego domu. Może się zdarzyć, że  będziemy zmuszeni zamówić znacznie droższy, indywidualny projekt. Większość z nas szuka działek takich, by wjazd na działkę znajdował się od strony północnej, a od południa ogród. W samej praktyce nie jest to takie łatwe do zrealizowania.

Oczywiste jest, że dojazd do samej działki jest bardzo istotną sprawą, czy jest on utwardzony, prowadzony drogą gminną i czy jest możliwość dojazdu większego sprzętu i czy będzie można postawić samochód przed działką.

Należy także pamiętać, że działka pod budowę domu musi mieć drogę o określonej przez władze lokalne szerokości. Bardzo ważne będzie ustanowienie służebności drogi w wypadku, gdy nasz dojazd będzie przez inne działki, których nie jesteśmy właścicielami. Raczej z tym nie ma większych problemów, lecz gdy natrafimy na dosyć upartego sąsiada, sprawa może skończyć się nawet sprawą w sądzie!

Podczas projektowania samego domu, dostosowanie technologii do kształtu działki może generować dodatkowe koszty. Dlatego też działka ta, powinna być w dogodnej odległości od obiektów handlowych czy usługowych.

Uzbrojenie terenu w media

Tutaj zaznaczę, że bardzo ważne jest, by poszukać możliwie najlepiej uzbrojonej działki. Znaczy to, by dokładnie sprawdzić, czy są odpowiednie przyłącza – prąd, gaz, kanalizacja. Najważniejszy jest prąd, bez niego, nic nie zrobimy, resztę jesteśmy w stanie zrobić we własnym zakresie, mowa tu o studni, szambie itd.

W przypadku, gdy działka jest w ogóle nieuzbrojona, a nasz zbywca zapewnia, że nie ma problemu z podłączeniem prądu, gdyż jest słup energetyczny – nie jest gwarancją, że na działce będzie można podłączyć prąd. Oczywiście podłączenia prądu należy zgłosić do zakładu energetycznego i złożyć wniosek o ustalenie warunków przyłączenia do sieci. Pamiętajmy także, by sprawdzić możliwość podłączenia do sieci wodociągowej.

Dlatego też idealnie jest znaleźć działkę z dostępem do wszystkich podstawowych mediów, jednak należy pamiętać, że takie działki mogą być  droższe.

Jakie dokumenty będą nam potrzebne?

Jeżeli chodzi o uzbrojenie terenu, warto sprawdzić dokument o nazwie mapa zasadnicza, a uzyskać go możemy tam, gdzie wypis i wyrys z rejestru gruntów.

Zapytacie zapewne – dlaczego warto przyjrzeć się mapie?

W mapie tej znajduje się informacja o uzbrojeniu terenu (woda, gaz, prąd, kanalizacja). Na takiej mapie zobaczymy na pewno, jak daleko od działki oddalone są media, co pozwoli oszacować koszty przyłączenia. Tematem także warto dalej pociągnąć i dodatkowo upewnić się w gminie czy z naszą działką jest wszystko w porządku i czy wszystko się zgadza z mapą zasadniczą.

Pewnie, że możemy też dopytać właściciela, czy posiada on już gotowe warunki przyłącza mediów, uzgodnienia, bądź projekt, co na pewno przyśpieszy proces podłączania mediów.

Podłoże gruntowe

Co nasz gruntu kryje, czyli dobrze jest dowiedzieć się, czy nasza ziemia jest odpowiednia pod budowę przyszłego domu. Wybudowanie go na kiepskim podłożu nie jest rzeczą łatwą. Oczywiście, sam grunt zawsze można zmienić, jednak podniesie to koszty naszej inwestycji budowlanej.

Dlatego, gdy nie mamy pewności, co kryje w sobie ziemia, warto przeprowadzić badania gruntu. Jest to odwiert, który pozwoli określić samą strukturę fundamentów. Mając odpowiednią wiedzę o rodzaju gruntu czy też poziomie wód gruntowych, będzie łatwiej zaprojektować przyszły dom.

Dzięki odwiertom możemy się też dowiedzieć czy np. jest to teren po bagienny lub, czy kiedyś nie było tu wysypiska, lub czy są to grunty, które uniemożliwiają zastosowanie tradycyjnych metod budowy domu. To z kolei może pozwolić na uniknięcie przykrych niespodzianek przy rozpoczęciu prac budowlanych.

Sąsiedzi

Sąsiedztwo to kolejny krok przy zakupie działki, mianowicie należy się upewnić czy nasi sąsiedzi są mili, jaki mają stosunek do nas czy nie posiadają warsztatu, firmy itd. Dalsi sąsiedzi też są ważni, nawet ci, których nie widać, ale może być ich słychać. Warto dlatego przejechać się i zobaczyć czy czasem, gdzieś dalej nie ma hurtowni, odbioru nieczystości, itp.

Podsumowanie, czyli liczby i jeszcze raz liczby

W tym materiale wymieniłem najważniejsze czynniki, na które powinniśmy zwrócić uwagę, oczywiście jest ich więcej, ale te, na które musimy uważać i o których musimy pamiętać – wymieniłem, a na końcu podam parę informacji do uściślenia tematu związanego z budową domu na naszej działce.

1. Odległość budynku, dajmy na to jednorodzinnego od granicy działki, powinna wynosić w przypadku budynku zwróconego ścianą z oknami i głównymi drzwiami w stronę tej granicy – 4 m.

Jednak w przypadku budynku zwróconego odwrotnie, czyli ścianą bez otworów i okna dachowego w stronę tej granicy – 3 m. Z kolej dla działek węższych niż 16 m – 1,5 m.

2. Budynek nasz może zostać wystawiany na samej granicy działki, w przypadku, gdy będzie on przylegał całą powierzchnią swojej ściany do budynku już istniejącego na sąsiedniej działce pod warunkiem, że jego część leżąca w pasie o szerokości 3 m wzdłuż granicy będzie miała długość i wysokość, nie większe niż ma budynek istniejący.

Mam nadzieję, że wiecie już co sprawdzić podczas zakupu działki budowlanej!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 442 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do Kupno działki budowlanej – 5 aspektów na które MUSISZ zwrócić UWAGĘ!

  1. Bardzo przydatne rady dla osób, które nie mają pojęcia czym powinny się kierować podczas zakupu działki. Moim zdaniem badanie gruntu jest najważniejsze, bo to ono jasno nam określa co i jak można w tym miejscu budować.

Komentowanie jest wyłączone.