Porównanie kosztów budowy ścian i [KOSZTY] jakie poniesiesz!

Wybór rodzaju materiałów, z których powstaną ściany zewnętrzne domu, to jeden z najważniejszych elementów całego procesu projektowania i budowy. Podstawową funkcją ścian zewnętrznych jest tworzenie konstrukcji domu. Poza tą funkcją ściany zewnętrzne odpowiadają także za izolację termiczną, akustyczną i chronią wnętrze domu przed działaniem czynników atmosferycznych.

Wybór rodzaju ścian oraz materiałów, z jakich powstaną, wpływa zatem bardzo mocno na komfort życia przyszłych użytkowników budynku oraz ekonomię ogrzewania. To właśnie wybór materiałów i rodzaju ścian jest podstawowym czynnikiem, wpływającym na ostateczny koszt budowy ścian.

Porównanie kosztów budowy ścian

murowanie-ścian-cena-za-m2
Murowanie ścian cena za m2

Jak w przypadku każdego produktu, im ściana ma bardziej skomplikowaną konstrukcję, tym koszt jej budowy jest wyższy. Ściany zewnętrzne, ze względu na ich konstrukcję, dzielimy na:

 • jednowarstwowe,
 • dwuwarstwowe,
 • trójwarstwowe.

Na wybór konkretnego rodzaju ścian wpływa zwykle budżet jakim dysponujemy, uwarunkowania klimatyczne oraz przeznaczenie budynku. W Polsce najczęstszą praktyką jest budowanie ścian jedno i dwuwarstwowych. Ściany trójwarstwowe są raczej rzadko spotykane i dedykowane budynkom, które wymagają wyjątkowo dobrej izolacji akustycznej. Ściany trójwarstwowe wykorzystuje się także w budynkach, których projekt przewiduje bardziej skomplikowane wykończenie elewacji.

Na ostateczną cenę ścian zewnętrznych wpływa nie tylko to, ile mają warstw. Każdy rodzaj ścian wymaga zastosowania innych materiałów oraz innego nakładu czasu i pracy.

Ściany jednowarstwowe

Ściany jednowarstwowe to konstrukcja najprostsza i najszybsza w budowie. Nic więc dziwnego, że cieszy się ona niesłabnącą popularnością i jest szeroko stosowana. Ściany te spełniają wymogi w zakresie maksymalnej wartości współczynnika U (przenikanie ciepła). Jak każda technologia, ściany jednowarstwowe mają zarówno szereg zalet, jak i wad. W Polsce są dość często używane do konstrukcji budynków i mają wielu zwolenników.

W zależności od materiałów średni koszt wzniesienia 1 m2 ściany jednowarstwowej oscyluje w granicach 170 – 290 zł (z robocizną).

Zalety ścian jednowarstwowych:

 • Proste i szybkie w budowie

Ścian jednowarstwowych nie trzeba ocieplać, co znacząco wpływa na tempo prac. Najczęstszym wykończeniem powierzchni ścian tego typu jest tynkowanie ich z obu stron. Na rynku dostępne są kompletne zestawy – systemy umożliwiające proste zbudowanie ścian jednowarstwowych. W skład takich systemów wchodzą bloczki, nadproża, kształtki U i płytki).

 • Wysoka trwałość

Ściany jednowarstwowe, z racji na brak miękkiej, podatnej na uszkodzenia mechaniczne, izolacji termicznej, są trwalsze od ścian z zewnętrznym ociepleniem.

 • Wysoka nośność i sztywność

Ściany jednowarstwowe wyróżniają się dużą grubością. Zwykle tego typu ściany mają grubość powyżej 36 cm. Duża grubość wpływa na duży przekrój poprzeczny warstwy konstrukcyjnej ściany. Wpływa to na bardzo dobre właściwości nośne i wysoką sztywność konstrukcji.

 • Wysoka paroprzepuszczalność

Paroprzepuszczalność wpływa na szybkie wysychanie ścian nowo powstałego budynku.

Wady ścian jednowarstwowych:

 • Słaby współczynnik przenikania ciepła.
 • Wymagają murowania z dużą starannością, według zaleceń producenta systemu.
 • Po zakończeniu prac nie ma możliwości zakrycia ewentualnych błędów (które można z łatwością zakryć warstwą ocieplenia w ścianach, posiadających więcej niż jedną warstwę).

Ściany dwuwarstwowe

W zależności od materiałów, średni koszt wzniesienia 1 m2 ściany dwuwarstwowej oscyluje w granicach 150 – 330 zł (z robocizną).

Ściany dwuwarstwowe to najczęściej wybierany typ konstrukcji w Polsce. Koszt konstrukcji jest bardzo zbliżony do ścian jednowarstwowych, a za sprawą warstwy izolacyjnej można uzyskać znacznie lepszy współczynnik przenikania ciepła.

Na koszt budowy ściany dwuwarstwowej wpływa zarówno cena materiałów do wymurowania ściany nośnej, jak i cena ocieplenia. Czas budowy ściany dwuwarstwowej jest dłuższy niż ściany o jednej warstwie. Grubość warstwy nośnej konstrukcji, a co za tym idzie jej nośność i sztywność, mają niższe wartości niż w przypadku ściany jednowarstwowej.

Obecność warstwy izolacyjnej umożliwia ukrycie ewentualnych niedoskonałości i niedoróbek (co było niemożliwe w przypadku ściany jednowarstwowej).

Ściany trójwarstwowe

W zależności od materiałów, średni koszt wzniesienia 1 m2 ściany trójwarstwowej oscyluje w granicach 200 – 350 zł (z robocizną).

Najdroższy rodzaj ścian zewnętrznych. Ściany trójwarstwowe to konstrukcja zbliżona do ścian dwuwarstwowych, z dodaną warstwą elewacyjną. Od ścian o dwóch warstwach różnią się wyłącznie możliwością stworzenia efektownej elewacji, natomiast pod względem nośności, sztywności, trwałości i przepuszczalności ciepła – są niemal identyczne.

Ile bierze murarz za m2 muru?

Usługi murarskie to przede wszystkim murowanie ścian nośnych i ścian działowych. Najczęściej jest to murowanie z betonu komórkowego, pustaków ceramicznych oraz silikatów. Ceny prac murarskich kształtują się w następujących widełkach:

 • Ściany z betonu komórkowego 24′ – 40-50 zł za m2
 • Ściany z betonu komórkowego 12′ – 30-40 zł za m2
 • Ściany z pustaków ceramicznych P+W 11,5 – 30-35 zł za m2
 • Ściany z pustaków ceramicznych P+W 25 – 40-45 zł za m2
 • Ściany z silikatów 18 cm – 25-28 zł

Jak kupować materiały do budowy ścian?

Jak w przypadku każdego dużego zakupu, ważne jest poznanie sytuacji na rynku i oferty składów zarówno stacjonarnych, jak i sklepów internetowych. Ceny tych samych materiałów często są znacznie tańsze w sklepach internetowych, natomiast trzeba pamiętać o dodatkowych kosztach transportu.

Na szczęście w wielu przypadkach, przy zakupie odpowiedniej ilości materiałów budowlanych, sprzedawca pokrywa koszty dowozu do klienta. Warto zastanowić się nad zleceniem zakupu materiałów wykonawcy budowy, który ma swoje, sprawdzone składy oraz nierzadko – upusty.

Zwrot VAT za materiały budowlane

Dobrą praktyką jest zachowywanie wszelkich faktur za materiały budowlane, użyte do budowy. Istnieje możliwość skorzystania ze zwrotu 15 % wydatków poniesionych na niektóre materiały budowlane. Wniosek o zwrot różnicy VAT (15 % to średnia z 8 % i 23 % progów podatkowych) można składać raz w roku w urzędzie skarbowym.

Niestety nie wszyscy z takiego zwrotu mogą skorzystać. Osoba ubiegająca się o tego typu zwrot musi spełnić kilka warunków. Pod uwagę brane są między innymi wiek inwestora i powierzchnia użytkowa budowanego domu.

Podsumowując:

Ile kosztuje wybudowanie ścian zewnętrznych budynku? koszt budowy zewnętrznych murów budynku tego samego domu może oscylować w okolicach 30 000 – 50 000 zł. Na koszt postawienia murów wpływa przede wszystkim:

 • cena bloczków lub pustaków,
 • cena podproży,
 • wieńce,
 • zaprawa.

To o czym musisz pamiętać, to koszty postawienia ścian zewnętrznych nie obejmują jedynie wzniesienia samego muru, ale też koszty ocieplenia tych murów. Koszt ocieplenia z kolei zależy od grubości izolacji. Kolejnymi kosztami jakie poniesie inwestor, to koszty robocizny, czy koszty wynajęcia rusztowań, jeśli ekipa budowlana ich nie posiada (a zdarzają się takie firmy budowlane).

Wzniesienie jednego metra kwadratowego muru kosztować Cię będzie 45-55 zł; zależy jakie materiały do budowy ścian wybierzesz…

… i jeszcze jedna bardzo ważna rzecz o której musisz wiedzieć:

Jeśli dokonałeś już zakupu materiałów do budowy ścian, zanim zostaną one rozładowane na placu budowy, sprawdź czy Twoje opłacone zamówienie zgadza się w 100% z tym co jest na ciężarówce. To na co musisz zwrócić uwagę to:

 • nazwa materiału,
 • jego odmiana,
 • klasa,
 • ilość.

Zwróć też swoją uwagę na to, czy zakupione materiały budowlane mają Deklarację lub Certyfikat Zgodności z Polską Normą lub aprobatą techniczną.

Tynk też kosztuje!

W przypadku ściany jednowarstwowej, do kosztu postawienia ścian trzeba zaliczyć koszt ich otynkowania, jeśli chodzi o ściany dwuwarstwowe, trzeba doliczyć koszt tynkowania + koszt ocieplenia. Przy ścianach trójwarstwowych trzeba będzie zapłacić za ocieplenie, warstwę elewacyjną i tynk (chyba, że ściana osłonowa wykonana jest np. z klinkieru, którego nie trzeba tynkować).

Wybrane specjalnie dla ciebie artykuły:

2.3/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl