Jak działa biokominek? + [WADY i ZALETY] rozpalanie, gaszenie i paliwo

Jak działa biokominek? jakie są jego wady i zalety? biokominek inaczej nazywany kominkiem ekologicznym jest wygodnym rozwiązaniem, które sprawdza się w wielu domach. W poniższym artykule przybliżymy jego działanie, oraz opiszemy, na co należy uważać przy jego używaniu…

W jaki sposób rozpala się biokominek ?

biokominek-na-ścianie

Rozpalanie biokominka nie należy bynajmniej do trudnych zadań, bowiem sprowadza się jedynie do napełnienia zbiornika specjalnym biopaliwem, oraz zapalenia płomienia przy pomocy długiej zapałki, albo zapalniczki.

Jeśli przy napełnianiu zbiornika paliwo rozleje się, należy je dokładnie usunąć, zanim je zapalimy. Ponadto musimy pamiętać, aby nie przelać ilości paliwa. Na pojemniku znajdują się specjalne oznaczenia, gdzie nie powinniśmy przekraczać maksymalnej ilości (najlepiej, aby było to 2/3 pojemności).
biokominek-przekrój

Wszelkie informacje potrzebne do rozpalenia biokominka znajdują się również w dołączonej do niego instrukcji obsługi.

W jaki sposób gasi się biokominek ?

Gaszenie biokominka jest tak samo proste, jak jego rozpalenie. Polega ono głównie na odcięciu dopływu tlenu do komory spalania. Aby to ułatwić, producenci do każdego urządzenia dodają specjalną rączkę do wygaszania, jak i regulacji biopaleniska. W zależności od rodzaju paleniska wygląda ona nieco inaczej, niemniej jednak pełni taką samą funkcję.

Wygaszenie płomienia następuje poprzez przyłożenie rączki do biopaleniska. Dzięki czemu jednym prostym ruchem jesteśmy w stanie zgasić  biokominek.

Najlepiej jest pozostawić zamknięte biopalenisko, aż do czasu kolejnego jego użycia.

Czy można zgasić ogień, zanim wypali się całe paliwo?

W większości biokominków montuje się biopalenisko, dzięki któremu możliwe jest zgaszenie płomienia w każdej chwili, nawet jeśli całe paliwo się jeszcze nie wypaliło. Niemniej jednak producenci nie zalecają takiego działania.

Wynika to z faktu, że pozostawione biopaliwo paruje, a co za tym idzie przy kolejnej próbie odpalenia może być przyczyną bardzo gwałtownego rozpalenia. Konieczne jest wówczas zachowanie dużej ostrożności, jak i rozpalanie biokominka przy pomocy długiej zapalniczki trzymanej pod właściwym kątem do biopaleniska.

Jak często można używać biokominka ?

Jeśli w pomieszczeniu, gdzie umieszczony zostanie biokominek funkcjonuje dobra wentylacja, która będzie w stanie odprowadzić powstały w wyniku spalania dwutlenek węgla, to nie istnieją żadne ograniczenia co do częstotliwości i czasu użytkowania biokominka.

Czas użytkowania biokominka nie zależy w żadnym wypadku od wymogów bezpieczeństwa, albo konieczności naprawy, ale tylko od ilości zapasów paliwa i naszych indywidualnych potrzeb.

Czy można dolewać biopaliwo do rozgrzanego/palącego się paleniska ?

Nie, w żadnym wypadku nie możemy dolewać biopaliwa do palącego się/ rozgrzanego paleniska. Bioetanol po zetknięciu z gorącą powierzchnią zbiornika będzie szybko parował, a ponadto może zająć się ogniem, co może być przyczyną nawet gwałtownego wybuchu, co jest oczywiście niebezpieczne…

Istnieją trzy najważniejsze zasady – biopaliwo dolewa się wyłącznie do ostygniętego paleniska, nie wolno zapalać rozgrzanego biokominka, jak również dolewać paliwa do już rozpalonego zbiornika.

Jeśli w palenisku wyczerpie się paliwo, konieczne jest odczekanie minimum 30 minut, ażeby go dolać. W tym czasie zdąży ono całkowicie wystygnąć. Tak samo wygląda sytuacja, kiedy zgaśnie płomień, pomimo tego, że paliwo się nie wypaliło. Wtedy również konieczne jest odczekanie do całkowitego ostygnięcia, żeby móc ponownie go odpalić.

Miejmy na uwadze, że przestrzeganie odpowiednich zasad użytkowania biokominka zapewni bezpieczeństwo nie tylko nam, ale i naszym bliskim, jak również oczywiście cieszenie się ciepłem żywego ognia w zaciszu własnego domu.

Jak ugasić ewentualny pożar powstały z przyczyny biokominka ?

Pożar w biokominku powstaje na ogół wtedy, gdy nie przestrzegamy właściwych zasad co do jego użytkowania, nie stosujemy się do dołączonej do niego instrukcji, albo gdy nasze urządzenie się rozszczelniło, a z paleniska wydostaje się płyn.

Ostatni przypadek zdarza się na ogół rzadko, niemniej powinniśmy wiedzieć, w jaki sposób zachować się w razie zagrożenia. Trzeba mieć wówczas na uwadze, że w biokominku spala się paliwo na bazie etanolu, dlatego też pod żadnym pozorem nie próbujmy go ugasić wodą.

Dolanie wody w takim przypadku nasili pożar, jak również wpłynie na dynamiczniejsze i szybsze rozprzestrzenienie się ognia.

Aby ugasić pożar wywołany biopaliwem, najlepiej będzie użyć specjalnej gaśnicy do gaszenia alkoholi. Niemniej jednak jeśli nie posiadamy jej na wyposażeniu, to możemy przykryć grubą warstwą materiału źródło ognia, na przykład kocem, albo kołdrą. Dzięki temu ograniczony zostanie dopływ tlenu, a co za tym idzie – płomienie powoli się wygaszą.

Jakie paliwo do biokominka?

Na dobrej jakości paliwie do biokominka nie powinniśmy oszczędzać, bowiem takie oszczędności mogą odbić się na naszym zdrowiu i zdrowiu pozostałych domowników. Zanim jednakże wymienimy najważniejsze cechy, które powinny opisywać dobre paliwo do biokominka, należy odpowiedzieć sobie na pytanie, czym dokładnie jest biokominek?

Otóż jest to rodzaj kominka, który należy opalać paliwem żelowym, albo też płynnym, które jak już wspomniano wcześniej, sporządza się na bazie alkoholu. Jego spalanie odbywa się bez wydzielania nieprzyjemnych zapachów (przynajmniej tak powinno wyglądać w założeniu spalanie się płynu) i bez dymu. Zatem taki rodzaj kominka nie wymaga stworzenia całej instalacji kominowej.

Jeżeli chodzi o paliwa płynne, bo to one najczęściej używane są w tym wypadku, to mamy zdecydowanie, w czym wybierać. Niemniej jednak ogromny wybór nie oznacza wcale, że wszystkie dostępne w sklepach paliwa są tak samo dobre.

W sklepach bowiem dostępne są biopaliwa, od których musimy wręcz stronić, gdyż mogą one dla nas i dla naszych bliskich stanowić ogromne zagrożenie. Jak więc odróżnić gorsze płyny do biokominków od tych lepszych? Jakie cechy powinny wyróżniać te biopaliwa, w które warto zainwestować?

Po pierwsze dobrej jakości biopaliwo powinno być stworzone na bazie etanolu, czyli inaczej mówiąc alkoholu etylowego, który uzyskiwany jest na bazie surowców naturalnych, w procesie fermentacji cukrów roślinnych.

Produktem spalania powinna być zaś wyłącznie niewielka, niemająca wpływu na zdrowie, ilość dwutlenku węgla, jak również para wodna, która nie jest dla nas szkodliwa, a wręcz wykazuje działanie pozytywne. Nawilża bowiem w delikatny sposób powietrze.

O tym, że płyn, który kupiliśmy, jest nieskażony niebezpiecznymi substancjami i czysty, świadczyć będzie, chociażby to, że po tym jak go spalimy, na biokominku nie będą widoczne ślady popiołu, czy też sadzy. Bowiem wysokiej jakości paliwo do biokominka nie będzie po prostu brudziło.

Biokominek – wady

Pośród wad biokominków nie sposób wymienić zbyt wiele ich cech, niemniej jednak warto jest o nich pamiętać przed podjęciem decyzji o zakupie biokominka, oto one:

  • chociaż biopaliwo, które zasila biokominek spala się w sposób bezdymowy, to pomieszczenie, w którym stoi biokominek powinniśmy jak najczęściej wietrzyć, bowiem na skutek spalania biopaliwa do atmosfery trafia para wodna razem z dwutlenkiem węgla,
  • biokominki nie mogą stać się jedynym i głównym źródłem ogrzewania w domu. Mają bowiem za małą moc grzewczą, dlatego nie podołałyby kompleksowemu ogrzewaniu. Dlatego też nawet jeśli je posiadamy, musimy dodatkowo zainstalować centralne ogrzewanie,
  • największą wadą biokominka jest koszt biopaliwa, bowiem za jego litr trzeba zapłacić od 9 do 15 złotych. Przy czym biokominek zużywa w przeciągu 3 godzin średnio 1,5 litra biopaliwa. Dlatego też koszt użytkowania biokominka przez godzinę to zwykle kwota w przedziale 5 do 8 złotych, nie mało prawda?

A jakie zalety mają biokominki ?

Biokominki posiadają bardzo dużo zalet, jakie warto wymienić?

  • dzięki wykorzystaniu biokominka każdy może mieć w swoim domu wymarzony kominek. Ograniczeniem nie jest w tym wypadku brak ciągu kominowego, czy też zła lokalizacja dla samego komina. Biokominek można bowiem ustawić w dowolnie wybranym miejscu, chociażby postawić nawet na stoliku kawowym. Wszystko zależne jest od formy biokominka – czy jest:
    • wolnostojący,
    • czy do zabudowy,
    • czy ścienny.
  • nowoczesne biokominki na pewno będą przykuwały wzrok i staną się dekoracją wnętrza. Chociaż pasują one na ogół do nowoczesnych aranżacji, można je śmiało postawić również w eklektycznych, czy klasycznych wnętrzach,
  • dzięki wykorzystaniu biokominków mamy możliwość atrakcyjnego przeszklenia części ściany i zdecydowania, czy w wybranej chwili wypełnić ją płomieniem. Jest to również idealny pomysł do bardzo popularnych ostatnimi czasy sypialni połączonych z łazienką,
  • biokominki są mobilne, dlatego możemy przemieszczać je dowolnie w obrębie pomieszczeń w domu,
  • biokominki sprawdzą się nie tylko we wnętrzach, na tarasie, ale i na balkonie,
  • biopaliwo jest bezwonne i bezdymne, dlatego jest przyjazne dla środowiska naturalnego,
  • biokominek z uwagi na jego mobilność można bez problemu schować, na przykład wczesną wiosną, kiedy już nie jest nam potrzebny i używać go tylko ewentualnie w chłodniejsze dni, lub przy wyjątkowych okazjach.

Biokominek – montaż

Zamiast się rozpisywać, zamieścimy wideo, na którym widać, jak krok po kroku zamontować biokominek na ścianie, zapraszamy do obejrzenia materiału:

Biokominki – cena

Ceny biokominków są naprawdę różne, ceny zaczynają się od kilkuset złotych, a kończą na cenach pięciocyfrowych.

biokominki-cena
Ile kosztuje biokominek?

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl