Trendy na rynku nieruchomości – czy to prawda, że będziemy kupować lepsze i droższe mieszkania?

Rynek nieruchomości zmienia się z roku na rok. Podobnie jak w innych branżach, tak i tutaj obserwować można dominujące trendy – zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Jakie tendencje pojawiły się wśród deweloperów i nowych nabywców i co decyduje o zakupie mieszkania? Sprawdźmy!

Wzrost świadomości

Na trendy na rynku nieruchomości spory wpływ ma rosnąca świadomość Polaków. Wiemy, jakie są nasze potrzeby i potrafimy na tej podstawie dopasować odpowiednie oferty mieszkaniowe.

Wybieramy mieszkania funkcjonalne i mierzymy siły na zamiary. Oznacza to, że spośród wszystkich ofert staramy się wybrać takie, które z jednej strony zaspokoją nasze potrzeby, a z drugiej będą zadowalające finansowo.

Na decyzję o zakupie mieszkania największy wpływ mają:

 • lokalizacja,
 • cena nieruchomości,
 • liczba i rozkład pomieszczeń,
 • metraż.

Mieszkania na sprzedaż – duże czy małe?

Odpowiadając na pytanie zadane w tytule – Polacy w najbliższym czasie nie będą kupować coraz większych mieszkań. Zauważalne zarówno wśród nabywców, jak i deweloperów jest przedkładanie funkcjonalności mieszkań ponad ich metraż. Jak wynika z danych zebranych przez Główny Urząd Statystyczny, mieszkania z rynku pierwotnego są coraz mniejsze – tendencja ta utrzymuje się mniej więcej od kryzysu ekonomicznego z 2008 roku.

Na kurczący się metraż wpływa między innymi chęć oszczędzania przy jednoczesnym zachowaniu funkcjonalności mieszkania i większej liczby pomieszczeń. Z tego powodu w ofertach deweloperów pojawiają się w większości mieszkania dwu- i trzypokojowe, o metrażu nieprzekraczającym 60 metrów kwadratowych.

Kredyt na mieszkanie

Nadal zaciągamy kredyty hipoteczne i nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić. Mimo wzrostu wysokości wkładu własnego średnio do 20% i wzrostu stopy oprocentowania, kredyty nadal są dla Polaków jedyną możliwością finansowania zakupu mieszania. Na szczęście banki wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów i oferują wiele korzystnych rozwiązań, np.:

 • brak prowizji za udzielenie kredytu,
 • niższa marża,
 • wsparcie specjalistów hipotecznych.

Inwestowanie w nieruchomości

Rosnącym zainteresowaniem Polaków cieszy się inwestowanie w nieruchomości. Coraz chętniej kupujemy mieszkania do wynajęcia oraz lokale, które chcemy sprzedać z zyskiem.

W przypadku mieszkań na wynajem najczęściej kupujemy lokale o niedużym metrażu, ale z kilkoma osobnymi pokojami. Uchodzą one za bardziej rentowne niż duże mieszkania z przestronnymi lub otwartymi pomieszczeniami.

Zauważalne są także rosnące trendy:

 • kupowanie całych budynków i sprzedawanie z zyskiem pojedynczych mieszkań,
 • kupowanie i remontowanie mieszkań deweloperskich, a potem sprzedawanie ich w wyższej cenie,
 • kupowanie za gotówkę mieszkań na rynku wtórnym, ich renowacja i sprzedaż lub wynajem.

Wzrost cen

Drożeją przede wszystkim mieszkania deweloperskie. Podwyżki nie są wysokie, jednak tendencja ta się utrzymuje. Obserwujemy roczny wzrost cen o około 5-6 procent (w stosunku do roku poprzedniego). Oto jak wzrastały średnie ceny mieszkań w największych miastach:

 • Warszawa – 4 procent,
 • Trójmiasto – aż 10 procent,
 • Łódź, Katowice, Kraków, Poznań – od 5 do 7 procent.

Centralne części miast nadal popularne

Chociaż maleje dostępna przestrzeń w centralnych częściach miast, którą można zagospodarować pod budowę nowych budynków mieszkalnych, Polacy nadal chcą kupować tam mieszkania. Liczy się przede wszystkim dobra komunikacja z innymi dzielnicami, dostęp do ośrodków kulturalnych, sklepów, przychodni, szkół i przedszkoli.

Deweloperzy, chcąc zbudować pojedyncze bloki czy całe osiedla i wystawić na sprzedaż mieszkania, które będą cieszyć się dużą popularnością, starają się wykupić ostatnie dostępne w centralnych dzielnicach działki. W związku z tym w centrach miast będzie robić się coraz bardziej tłoczno.

trendynarynkunieruchomosci3

Budowanie nowych nieruchomości w centrach miast to tendencja odwrotna do tej sprzed kilku lub kilkunastu lat, kiedy to deweloperzy wykorzystywali działki ulokowane na obrzeżach aglomeracji.

Przewiduje się, że pod budowę nowych nieruchomości przeznaczane będą działki w okolicach parków i rzek.

Wskazówka

Jeśli planujesz zakup mieszkania i zastanawiasz się, czy zdecydować się na lokum w dzielnicy centralnej, czy peryferyjnej, zwróć uwagę m.in. na bliskość przystanków komunikacji miejskiej, infrastrukturę i plany zagospodarowania przestrzennego.

Może okazać się bowiem, że mieszkanie, które chcesz nabyć, ponieważ z okien rozciąga się piękny widok, straci na wartości przez biurowiec, który stanie po drugiej stronie ulicy.

Rewitalizacja budynków

Ponieważ miejsca w centralnych częściach miast powoli się wyczerpują, a Polacy nadal cenią sobie mieszkanie w takich lokalizacjach, zauważalny jest trend w kierunku renowacji budynków. Przebudowa starych kamienic, czyli budowli, które przeważają w centralnych dzielnicach większości polskich miast, cieszy się coraz większą popularnością. Budynki te są duże, przestronne i dają wiele możliwości aranżacyjnych.

trendynarynkunieruchomosci2

Rewitalizacja cieszy się rosnącym zainteresowaniem również dlatego, że podnosi estetykę i wzbogaca architekturę otoczenia.

Mieszkania deweloperskie wykończone pod klucz

Czas, kiedy stan deweloperski oznaczał betonowe posadzki i surowe ściany, powoli odchodzi w zapomnienie. Aby dzisiaj skusić klientów, deweloperzy starają się dopasować ofertę do ich potrzeb. Coraz częściej można spotkać się z atrakcyjnymi ofertami wykańczania mieszkań pod klucz.

Położone parapety i podłogi, pomalowane ściany, podłączone sanitariaty, antywłamaniowe drzwi, czasem nawet w pełni wykończona łazienka to szereg propozycji współczesnych deweloperów.

Na koniec nie sposób nie wspomnieć o trendzie dotyczącym ekologii, widocznym nie tylko w budownictwie, ale też w aranżacji wnętrz. Jeśli dołożymy do tego rosnące zainteresowanie sztuczną inteligencją i systemami smart home, okaże się, że trendy na rynku nieruchomości zmierzają w kierunku innowacyjnych rozwiązań i technologii, które z jednej strony mają zwiększyć komfort życia mieszkańców i zmniejszyć wysokość rachunków, z drugiej zaś – zadbać o środowisko naturalne.

Chcesz bez ryzyka dobrze wybrać mieszkanie, zmieścić się w budżecie i mieć wszystko w jednym miejscu? Będziesz zaskoczony, jakie to proste!

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

2 komentarze do Trendy na rynku nieruchomości – czy to prawda, że będziemy kupować lepsze i droższe mieszkania?

 1. Lokalizacja nieruchomości to najważniejsza kwestia, świetnie skomunikowany jest variant praga 2 na wawrze, mega blisko do SKM i wszystkich połączeń, jak zbiorę kase kupię tam mieszkanie

Komentowanie jest wyłączone.