Zmiany w podatku od nieruchomości

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1głosów, średnia: 4,00z 5)
Loading...

Z początkiem 2016 roku wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości. Zmianę najbardziej odczują mieszkańcy osiedli wielorodzinnych, gdyż opodatkowana będzie całość nieruchomości wspólnych – klatki schodowe, korytarze, place zabaw, tereny rekreacyjne.

Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o samorządzie gminnym, która wprowadza zmiany również w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Oto najważniejsze zmiany:

– Zwiększy się podstawa opodatkowania części wspólnych w przypadku, gdy w budynku wyodrębniono własność lokali. Dotychczas, jedynie część nieruchomości wspólnych w budynku podlegała opodatkowaniu w proporcji, wynikającej ze stosunku powierzchni użytkowej danego lokalu do powierzchni użytkowej danego budynku. W praktyce oznacza to, że wielkość podatku może wzrosnąć o kilka do kilkunastu procent w skali roku – w zależności od wielkości osiedla oraz poszczególnych lokali.

– Nie będzie można już płacić podatku w kwartalnych ratach jak dotychczas, jeśli roczna wartość podatku od nieruchomości nie przekracza 100 zł.

Są też zmiany pozytywne:

– Wyłączenie z tzw. zasady solidarnej odpowiedzialności za opłacanie podatku od nieruchomości będących współwłasnością dwóch lub więcej podmiotów. Dotyczy to lokali garażowych. Według nowych przepisów właściciele miejsc garażowych zapłacą podatek wyłącznie od swojego udziału w całym garażu.

– Rezygnacja z pobierania najniższych kwot podatku w przypadku, jeśli wysokość wysłanego monitu przewyższałaby koszty jego doręczenia, tj. 6,10 zł.

Koniecznie sprawdź  Jakie zarobki do TBS?

Bądź pierwszy, który skomentuje ten wpis!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.


*