Ile kosztuje układanie kostki brukowej? [SPRAWDŹ!]

Położenie kostki brukowej to jeden z ostatnich, finalnych etapów budowy domu. Bynajmniej nie oznacza to jednak, że jest to etap, który można potraktować w sposób lekceważąco lub też uznać za sposobność do oszczędności.

To prawda, że układanie kostki brukowej nie jest zadaniem aż tak skomplikowanym, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych prac budowlanych. Jednak trzeba zaznaczyć, że również to zadanie, jeżeli ma zostać zrealizowane w sposób prawidłowy i solidny, będzie wymagać odpowiednich kompetencji (pobierz gotowy do wypełnienia wzór umowy brukarskiej).

ile-kosztuje-układanie-kostki-brukowej

Po drugie, skomplikowanie zadania jeżeli chodzi o układanie kostki brukowej, w dużej mierze zależy od jej rodzaju: zdecydowanie najłatwiejszym zadaniem jest układanie standardowej kostki betonowej.

W przypadku już jednak kostki granitowej, kamieni polnych czy kostki o bardziej nietypowych kształtach, zadanie staje się odpowiednio trudniejsze. Co ważne, należy ze sporą dozą dystansu podchodzić do powszechnego przekonania, według którego kostkę brukową jest w stanie położyć każdy budowlaniec.

Jest ono zgodne z rzeczywistością tylko w odniesieniu do kostki betonowej, czyli najłatwiejszego wariantu. Bardziej skomplikowane i cechujące się bardziej nietypowymi kształtami odmiany kostki brukowej będą już wymagać odpowiednio przygotowanego oraz doświadczonego specjalisty.

Różnorodność kostki sprawia, że jest ona coraz chętniej wybieranym materiałem, a liczba firm specjalizujących się w jej układaniu rośnie. Zależnie od tego, jaka kostka brukowa zostanie wybrana do danego projektu, skala trudności jej ułożenia może być bardzo szeroka. Na ten aspekt wpływa również rodzaj podłoża, na którym kostka ma być ułożona. Nie bez znaczenia jest jej podbudowa i to, czy jest konieczność wykonania warstwy trwalszej warstwy wyrównującej. Te wszystkie aspekty sprawiają, że czasem lepszym rozwiązaniem jest wynajęcie specjalistów.

Od czego zacząć układanie kostki?

Oczywiście, pierwszą kwestią, jakiej musimy dokonać, jest możliwie jak najbardziej dokładne oszacowanie miejsca, w którym zostanie położona kostka brukowa. Z jednej strony będzie to nam potrzebne samo w sobie, z drugiej zaś uprzednie dokonanie pomiarów pozwoli określić ilość potrzebnych nam materiałów.

Kolejny etap przygotowań to rzecz jasna podbudowa. Tutaj przyjmuje się, że w przypadku „zwykłych zastosowań” wystarczająco solidnym rozwiązaniem będzie piasek w odpowiednich proporcjach wymieszanych ze żwirem.

W innych przypadkach podbudowę możemy wykonać poprzez wylewkę z chudego betonu. Ten wariant jest wskazany przede wszystkim wówczas, gdy jeździmy raczej ciężkim samochodem lub też po prostu, gdy chcemy mieć absolutną pewność, że po położeniu kostka brukowa będzie leżeć solidnie przez wiele lat i niezależnie od warunków pogodowych.

Ile kosztuje układnie kostki brukowej?

Do kosztów układania kostki brukowej będziemy wliczać zarówno cenę samego materiału, jak i koszty robocizny. Oczywiście, stawki dostępne na rynku są dość zróżnicowane. Pierwszym i chyba najbardziej znaczącym czynnikiem różnicującym jest tutaj rzecz jasna doświadczenie danej ekipy budowlanej.

Jak już wspominano, na układaniu kostki brukowej naprawdę nie opłaca się za wszelką cenę oszczędzać. Z tego powodu, najlepiej będzie już na starcie odpuścić sobie te oferty, które wydają się nadmiernie tanie. Warto również sprawdzić referencje danej ekipy od kładzenia kostki, a mówiąc dokładniej fakt, czy posiada ona doświadczenie w układaniu interesującego nas rodzaju kostki brukowej.

Ceny będą się oczywiście różnić także w zależności od wybranego przez nas rodzaju kostki brukowej. Zdecydowanie najtańszą opcją jest oczywiście kostka standardowa (przemysłowa). Tutaj koszt samej robocizny będzie wynosił od 30 do 40 zł za jeden metr kwadratowy.

Nieco wyższy będzie koszt położenia kostki szlachetnej betonowej. W tym wypadku możemy się spodziewać, że wysokość robocizny będzie kształtować się na poziomie od 35 zł do 50 zł/m2.

I wreszcie najdroższa opcja, czyli kostka granitowa.

Tutaj samo ułożenie kostki granitowej przez wykwalifikowaną ekipę powinno nas kosztować od 60 do niekiedy nawet 120 zł za jeden metr kwadratowy.

Skąd tak duże różnice?

Wiele może zależeć od wybranego przez nas wzoru: im jest on bardziej skomplikowany i fantazyjny, tym koszt robocizny oczywiście będzie wyższy.

Oczywiście, należy liczyć się również z tym, że oprócz samej kostki brukowej będziemy musieli nabyć także między innymi obrzeża oraz krawężniki. Co więcej, w przypadku tych ostatnich koszt robocizny może być wyższy, niż w przypadku kładzenia samej kostki brukowej.

Ceny, które podajemy, nie zawierają w sobie dodatkowych kosztów prac, które będą koniecznie przy układaniu kostki. Każda firma brukarska doliczy dodatkowe pieniądze za przygotowanie gruntu pod kostkę i jego stabilizację.

Tak samo przy układaniu samych krawężników i obrzeży, jest osobna sprawa i firmy brukarskie zwykle biorą za to od 20 do 40 zł za metr bieżący.

Jak można zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej?

Przede wszystkim warto szukać oferty tych firm, które proponują kompleksowe usługi w zakresie układania kostki brukowej. W tym wypadku płacimy od razu za zakup odpowiedniej ilości materiałów oraz za robociznę.

Dlaczego na ogół jest to rozwiązanie bardziej opłacalne?

Firmy budowlane przeważnie po prostu lepiej wiedzą, skąd sprowadzać materiały a co więcej często mogą liczyć na różnego rodzaju rabaty od dostawców, co rzecz jasna przekłada się na ostateczny, końcowy koszt położenia kostki brukowej.

Przeglądając ofertę danej ekipy brukarskiej, warto również wykonać telefon z zapytaniem o możliwość ewentualnych rabatów lub zniżek na zakup kostki brukowej, czy innych elementów jak krawężniki, czy obrzeża.

Często zdarza się, że firma budowlana obniży nam cenę w przypadku większego, kompleksowego zlecenia. Oczywiście, informacji na ten temat raczej nie znajdziemy na stronie internetowej danej firmy brukarskiej, dlatego najlepiej osobiście pytać o wszystkie szczegóły oferty.

Czasami możemy mieć po prostu szczęście i trafić na moment, w którym dana ekipa budowlana nie ma żadnego większego zlecenia: wówczas prawdopodobieństwo, że zaoferowany zostanie nam rabat na kostkę brukową, jest oczywiście większe…

Ile kosztuje ułożenie kostki brukowej? podsumowanie

Ułożenie kostki brukowej można wykonać samemu, lub zlecić to firmie brukarskiej, generalnie koszt ułożenia metra kwadratowego kostki waha się w okolicach 120 – 160 zł (robocizna + materiał).

Jeśli natomiast zdecydujesz się na kostkę brukową o małych rozmiarach, to koszt jej ułożenia będzie jeszcze większy. To samo tyczy się wymyślnych wzorów, które chcielibyśmy zobaczyć na wyłożonym kostką brukową terenie. Tu cena jej ułożenia za metr także pójdzie w górę.

No i ostatnia rzecz, jaka wpływa na koszt ułożenia kostki brukowej, to oczywiście jej grubość! Grubość kostki brukowej waha się w okolicach od 4 cm do 8 cm.

Jak dobrać grubość kostki brukowej?

  • Kostka brukowa o grubości 4 cm nadaje się do wykładania ciągów pieszych, a więc taką kostkę kładziemy na chodniki, tarasy, schody i ścieżki, tam, gdzie nie wjeżdża sprzęt ciężki. Samochód o wadze 2 ton jeszcze mieści się w tym przedziale.
  • Kostka brukowa o grubości 6 cm taką kostkę stosuje się przeważnie w podjazdach przydomowych, jest ona w stanie wytrzymać nacisk pojazdów, które swoją wagą nie przekraczają 3,5 tony. A więc śmiało mogą jeździć samochody osobowe, busy osobowe czy busy dostawcze.
  • Kostka brukowa o grubości 8 cm wytrzyma naprawdę wiele, taka gruba kostka brukowa nie boi się nawet ciężkości pojazdów sięgającej kilkunastu ton.

PAMIĘTAJ: wytrzymałość kostki brukowej zależy jeszcze od bardzo ważnego czynnika, jakim jest podłoże na jakim została ułożona! Im podłoże pod kostką jest twardsze, tym głębiej i szerzej rozchodzi się siła nacisku.

Elementy wykończeniowe

Na samym końcu dodam jeszcze cennik usług brukarskich – chodzi tylko o koszt układania palisad i obrzeży, oto jak kształtują się ceny Polsce:

  • Układanie płyt ażurowych 35-45 zł/m2
  • Montaż obrzeży trawnikowych 20-25 zł/m2
  • Montaż palisad około 35 zł/m2
  • Montaż płyt trawnikowych40-46 zł/m2
  • Montaż siatki ogrodzeniowej z podmurówką90-105 zł/m2

Warto pamiętać, że finalny koszt ułożenia kostki brukowej i elementów wykończeniowych zostanie określony przez firmę brukarską na miejscu. Ceny usług, jakie podaliśmy są orientacyjne.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

3.7/5 - (15 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl