Kiedy konieczna jest wymiana okien? [ZOBACZ]

Dobrze dopasowane i solidne okna mogą nam służyć nawet kilkadziesiąt lat. Ich wymiana następuje zazwyczaj w wyniku powstania zniszczeń, nieszczelności lub z powodu nieatrakcyjnego wyglądu ram. Kiedy wymiana okien jest bezwzględnie konieczna?

Czy w przypadku uszkodzeń albo nieszczelności są jakieś inne sposoby zaradzenia na te problemy?

Czy wymiana okien jest naprawdę konieczna?

wymiana-okien

Okna to jeden z ważniejszych elementów mieszkania lub domu. Dobierając stolarkę okienną, powinniśmy upewnić się, że wybrane przez nas rozwiązanie przetrwa wiele lat i będzie chroniło wnętrza przed zimnem oraz hałasem.

Oczywiście nie można zapominać o odpowiedniej pielęgnacji oraz konserwacji okien, bez niej mogą pojawić się uszkodzenia oraz drobne zniszczenia, które mogą mieć negatywny wpływ na właściwości termoizolacyjne i wygląd okien. Stosowanie się do instrukcji producenta, okresowa regulacja okien oraz ich systematyczne czyszczenie sprawią, że posłużą nam one dłużej.

Niestety, zdarza się, że w wyniku kupna okien niskiej jakości, zaniedbania ich pielęgnacji, błędów montażu bądź uszkodzeń mechanicznych, okna przestają dobrze pełnić swoją rolę. W takich sytuacjach pomocnym rozwiązaniem może być regulacja, renowacja czy wymiana pakietu szybowego – często jednak nie da się uniknąć zakupu nowych okien.

Pozostawienie niesprawnych okien sprawi, że zimą będzie od nich wiać, otwieranie i zamykanie stanie się kłopotliwe, a z czasem problemy tylko się nasilą.

Najczęstsze powody wymiany okien

wymiana-okien-w-domu

Zarysowania, drobne pęknięcia lub odbarwienia stolarki okiennej nie zawsze oznaczają, iż wymiana okien jest konieczna. Mimo to obniżenie walorów estetycznych jest częstym powodem podjęcia decyzji o ich wymianie. Wystawienie okien na działanie warunków atmosferycznych, stosowanie niewłaściwych środków pielęgnacji (zwłaszcza do okien drewnianych) lub zwykły upływ czasu mogą sprawić, że okna nie wyglądają równie pięknie jak w chwili zakupu i dlatego decydujemy się na ich zmianę.

Wymiana okien może być również spowodowana chęcią usunięcia szprosów, powiększenia powierzchni przeszkolonej, ewentualnie dostosowania koloru stolarki do barwy odnowionej elewacji.

Poza kwestiami czysto estetycznymi, najczęstszym powodem wymiany okien jest pojawienie się nieszczelności. W wyniku błędnie przeprowadzonego montażu czy kiepskiej jakości okien zimą ciepłe powietrze z ogrzewanego pomieszczenia łatwo wydostaje się na zewnątrz.

Konsekwencją utraty izolacyjności okien jest więc dyskomfort marznących domowników oraz zwiększenie nakładów finansowych na ogrzewanie domu lub mieszkania. Dodatkowo podczas deszczu lub opadów śniegu, woda może przedostawać się do wnętrza budynku, powodując powstawanie zacieków, grzyba lub pleśni na ścianach.

Nadmierna utrata ciepła nie jest jedynym negatywnym skutkiem nieszczelności – inne to także zwiększenie poziomu hałasu docierającego do wnętrz i  zakłócającego spokój domowników. Dodatkowo w okresie jesiennym, niewielkie owady mogą  dostać się do środka budynku przez powstałe szczeliny.

Poza nieszczelnością i pogorszeniem właściwości termoizolacyjnych skutkiem nieodpowiednio przeprowadzonego montażu może być problem z otwieraniem lub zamykaniem okien (może on także być konsekwencją niewłaściwego użytkowania). Blokowanie otwartego skrzydła okna np. przy użyciu przedmiotów umieszczanych w ramie lub obciążanie skrzydeł okiennych np. wieszaniem na nich ciężkich elementów może nie tylko prowadzić do konieczności regulacji okien, ale często – w wyniku poważniejszych uszkodzeń – do wymiany okna.

Nawet wybierając wysokiej klasy okna, stosując się do zaleceń ich użytkowania wskazanych przez producenta  oraz  dbając o odpowiednią pielęgnację, wciąż możemy znaleźć się w sytuacji, kiedy będziemy zmuszeni pomyśleć o remoncie. Wydarzenia losowe takie jak pożar lub próba włamania, mogą skutkować znaczącym uszkodzeniem okna.

W przypadku wybicia szyby czasem wystarczy wymiana przeszklenia, a złuszczenie się lakieru lub niewielkie rysy można spróbować usunąć, lub poddać stolarkę całościowej konserwacji. Natomiast, gdy dochodzi do poważniejszych awarii, wymiana to najlepsze rozwiązanie.

O czym należy pamiętać podczas wymiany okien?

wymienić-okna-w-domu

Jeżeli stwierdzimy, że poddanie okna konserwacji lub regulacji nie jest wystarczające, powinniśmy dokładnie przemyśleć planowany zakup oraz zmiany, jakich chcemy dokonać. Obecnie dostępne na rynku okna posiadają o wiele lepsze parametry niż te dostępne kilka lat temu.

Wybrany przez nas produkt powinien służyć nam wiele lat i dawać gwarancje, że nie powtórzą się problemy, jakie mogły zaistnieć przy wcześniejszych oknach. Bardzo istotny jest sposób montażu, dlatego warto zdecydować się na wykonanie tej usługi przez profesjonalne firmy.

Pozorna oszczędność i powierzenie tej czynności osobom bez uprawnień, może prowadzić do powstania uszkodzeń i narażenia nas na dodatkowe koszty. Nie możemy również zapomnieć, że wymianę okien regulują przepisy prawa budowlanego.

Na wykonywanie prac w zakresie wymiany stolarki okiennej czasami wymagane jest stosowne zezwolenie. Wymiana okna na inne o takich samych rozmiarach uznawane jest za bieżącą konserwację.

Inaczej jest w przypadku, kiedy decydujemy się na okna o innych wymiarach. Jeżeli konieczna jest ingerencja w bryłę budynku, musimy dokonać zgłoszenia planowanych prac, ewentualnie uzyskać pozwolenie na przebudowę.

Wszystko jest zależne od zakresu dokonywanych zmian oraz tego, czy budynek nie jest wpisany do rejestru zabytków –  przypomina specjalista firmy DAKO.

Niezależnie od tego czy wymiany okien dokonujemy ze względów estetycznych, czy też czysto technicznych, musimy pamiętać, że jest to inwestycja obliczona na długie lata.

Wybór, jakiego dokonamy, będzie miał wpływ na nasz komfort życia oraz wysokość płaconych rachunków. Wymieniając stolarkę okienną, miejmy pewność, że wybrany przez nas produkt jest jak najlepszej jakości, a montaż zostanie wykonany solidnie.

Wyłączenie w ten sposób możemy mieć pewność, że będziemy zadowoleni z zakupu, nasz dom będzie miał odpowiednią termoizolacyjność, a o kolejnym remoncie będziemy musieli pomyśleć dopiero za kilkanaście lat.

Koniecznie przeczytaj:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl