Chociaż od wielu lat są skrzętnie wypierane przez inne rodzaje ozdób okiennych, to zasłony i firany wciąż pozostają popularne. Obecnie częściej pełnią rolę dekoracyjną niż funkcjonalną, jednak wciąż ich wybór nastręcza trudności.
W zależności od funkcji, jaką mają pełnić zasłony, można postawić na wersje dekoracyjne, zaciemniające lub panelowe.
Pierwsze z nich będą jedynie ozdobą okna i wnętrza, drugie sprawują również funkcję praktyczną – chronią wnętrze pomieszczenia przed wzrokiem sąsiadów, przechodniów i innych osób, znajdujących się poza domem. Zasłony panelowe pełnią często obie role.
Zasłony do salonu – nowoczesne czy klasyczne?
Zasłony, jak każdy inny element wykończenia wnętrz, ulega wpływom mody. Modna zasłona przede wszystkim jest idealnie dopasowana do wnętrza, spełnia stawiane jej wymogi oraz wykończeniem odpowiada aktualnym trendom.
Zatem, jeśli salon urządzony w jest w stylu nowoczesnym, minimalistycznym, dobrze będą prezentować się zasłony jednokolorowe i gładkie. Dla kontrastu można postawić na modele w geometryczne wzory. Niekiedy za modne zasłony uznaje się te, które nie są delikatnym dodatkiem, ale przyciągają wzrok i grają główną rolę w salonie.
Wtedy można wyjść poza ramy konwencji wnętrzarskiej i zakupić modne, barwne zasłony. Klasyczne wnętrza wymagają innego podejścia. W nich dobrze sprawdzają się zasłony gotowe, wykonane z grubych materiałów. Są nie tylko dekoracyjne, ale i eleganckie.
Znaczenie dla ostatecznego efektu, jaki stworzą zasłony do salonu, ma również ich długość. Ta zależy głównie od funkcji zasłon.
Modele dekoracyjne mogą sięgać do podłogi, a nawet być dłuższe o kilkadziesiąt centymetrów – wtedy będą się swobodnie na niej układać. To rozwiązanie nie sprawdzi się w domach, w których mieszkają zwierzęta lub małe dzieci – wtedy łatwo o szybkie zabrudzenie zasłon.
Praktyczne są modele sięgające parapetu. Pozwalają na nieograniczone zasłanianie i odsłanianie okien, bez uszczerbku na samej tkaninie.
Dla wyboru zasłon do salonu ważne są również firany. Obie tkaniny powinny do siebie pasować i uzupełniać się nawzajem. Nie mogą „gryźć się” kolorystycznie lub stylistycznie, ponieważ zamiast wprowadzania harmonii i ładu do wnętrza, będą je oszpecać.
Zasłony a kolor ścian
Trendy w aranżacji wnętrz i przestrzeni okiennej już od wielu lat opierają się na doborze koloru zasłon do koloru ścian w salonie. Obecnie gama barw na ścianach jest stonowana, zawiera odcienie bieli, szarości i beżu, oraz kolory pastelowe.
Dobór zasłon do tak pomalowanych ścian jest więc stosunkowo prosty i obejmuje szeroki asortyment możliwości. Jasne i niewielkie wnętrze wymaga zastosowania rozwiązań, które je optycznie powiększą, ale jednocześnie go nie zaciemnią, dlatego w tych pomieszczeniach wiesza się zasłony z lekkich, prześwitujących tkanin w jasnych barwach. Dzięki temu wnętrze wydaje się większe i jaśniejsze.
Współczesne trendy stawiają na dwa rozwiązania – połączenia harmonijne lub kontrastowe. W pierwszym przypadku wystrój będzie stonowany i łagodny, a kolory zbliżone do siebie. Przy tkaninach jasnych można postawić na ich niekonwencjonalne wykończenie, podobne do tego, jakie oferują tkaniny z połyskiem lub strukturalne.
Zasłony mogą tez ożywiać wnętrze – wtedy dobrym rozwiązaniem są zasłony w zdecydowanych, intensywnych kolorach, np. turkusowe lub granatowe, a także modele w kwiaty lub nieregularne, abstrakcyjne wzory.