Systemy i instalacje alarmowe – jak zabezpieczyć dom przed włamaniem? [PORADNIK]

Głównym zadaniem instalacji alarmowych jest ochrona przed włamaniem do domu. Już sama obecność instalacji może zapobiec ewentualnemu włamaniu, a jeżeli takie zaistnieje, system możliwie jak najszybciej uruchomi się i powiadomi właściciela lub firmę ochroniarską.

Systemy i instalacje alarmowe w domu

Włamania mogą przytrafić się tak naprawdę każdej osobie, niezależnie czy ta mieszka w domu jednorodzinnym, czy w bloku. Jednak z problemem tym częściej borykają się mieszkańcy domów, co jest oczywiste, ponieważ w bloku, włamywaczy odstrasza bliskość sąsiadów. Wobec tego, z udogodnień instalacji alarmowych częściej korzysta ta pierwsza grupa osób, która jest bardziej narażona na grabieże.

jaki-system-alarmowy-na-włamywacza

Oferta instalacji alarmowych jest bardzo szeroka i ciągle się zwiększa oraz udoskonala dzięki rozwojowi technologicznemu. Systemy takie mogą działać przewodowo lub zupełnie bezprzewodowo. Wśród systemów alarmowych można znaleźć udogodnienia takie jak:

  • kamery,
  • domofony,
  • bramofony,
  • wideofony
  • i czujniki ruchu.

Coraz większą popularność zyskują także czujniki wibracyjne, dźwiękowe i maty naciskowe. Istnieją także instalacje, które ostrzegają i chronią przed pożarem lub nieszczelną instalacją gazową.

Rodzaje systemów alarmowych

  • Standardowy system alarmowy – system ten wyposażony jest w czujniki i detektory. W tym przypadku konieczne jest rozmieszczenie przewodów w domu, które podłączone są do centrali alarmowej. System ten charakteryzuje się dość dużą skutecznością, a przy tym, jest dość tani. Wada tej instalacji to okablowanie, które najlepiej rozmieścić na wczesnym etapie budowy domu.
  • Bezprzewodowy system alarmowy – działanie tej instalacji jest analogiczne jak w przypadku standardowej, lecz wszystko odbywa się bez użycia kabli. Wszystkie elementy w systemie mają połączenie radiowe, które zasilane jest przez baterię. Dzięki temu montaż jest szybki i nieskomplikowany. Spotyka się jednak opinie, że taki alarm nie jest polecany, ze względu na ewentualne zakłócenia. Rynek jednak sprostał wymaganiom i znaleźć można systemy, które mają zabezpieczenia przed zakłóceniami. Niestety, mają istotną wadę – są dość drogie, a przez to, niedostępne dla wielu osób.
  • Sygnalizacja Włamania i Napadu – system ten posiada czujniki reagujące na ruch na posesji. Jeżeli ruch ten wykryty został w trakcie zabezpieczenia antywłamaniowego, alarm uruchamia jednocześnie sygnał dźwiękowy i świetlny. Sygnał ten przekazywany jest następnie do centrali, która kieruje informacje do stacji monitorowania w firmie ochroniarskiej oraz do właściciela posesji. Częstym wyposażeniem systemu jest także detektor stłuczenia szyby i próby zniszczenia drzwi.

Domy jednorodzinne – skuteczność alarmów

Skuteczność alarmu określa jego klasa, na którą składa się wydajność instalacji, szybkość transferu danych oraz jakość monitoringu. Zazwyczaj stosuje się system literowy od A aż do S oraz oznaczenia cyfrowe od 1 do 4. Pozwala to na ocenę stopnia zaawansowania systemu.

  • alarm klasy 1 – odpowiedni do domów z niskim ryzykiem włamania. Przydatny, kiedy włamywacz nie posiada profesjonalnych narzędzi oraz informacji o systemie alarmu.
  • alarm klasy 2 – w tym przypadku ryzyko włamania jest niskie lub średnie. Włamywacz może mieć przygotowane narzędzia ręczne.
  • alarm klasy 3 – ryzyko włamania określane jest jako średnie lub wysokie. Klasa ta jest najbardziej optymalna oraz zakłada, że włamywacz przygotowany jest na systemy alarmowe i wyposażony jest w specjalne narzędzia.
  • alarm klasy 4 – niezbędny w domach, które wymagają najlepszej ochrony. Konieczność instalacji w posiadłościach o dużym ryzyku włamania. System przygotowany jest na włamywacza o bardzo dobrej znajomości instalacji alarmowej, wyposażonego w profesjonalne narzędzia. Cena tego systemu jest najwyższa, ale oferuje najbardziej skuteczne rozwiązania.

Sterowanie domem

system-alarmowy-dla-domu-jaki-najlepszy

W dzisiejszy czasach sterowanie domem za pomocą instalacji elektronicznych nie stanowi problemu. Dzięki temu można sterować ogrzewaniem, wentylacją oraz drzwiami i oknami. Głównym celem stosowania tego typu rozwiązań jest możliwie jak największe wykorzystanie możliwości budynku.

Oznacza to, że dąży się do zminimalizowania utraty ciepła i energii. Za dnia i podczas nocy możliwe jest swobodne regulowanie temperatury we wszystkich pomieszczeniach. Ogrzewanie wyłączane jest automatycznie w przypadku otwarcia okien, jednak są to tylko niektóre możliwości takiego systemu.

Domy wyposażone w takie instalacje nazywane są inteligentnymi, ponieważ system zarządzający budynkiem można zaprogramować w dowolny sposób, indywidualnie do swoich potrzeb. Jako przykład podać można klimatyzację, które\a nie uruchomi się, kiedy jest otwarte okno. Jest to swego rodzaju własny system sterowania domem.

Jednak domy inteligentne posiadają jeszcze jedną niezaprzeczalną zaletę – mogą być kontrolowane za pomocą łącza internetowego i smartfona. Daje to naprawdę ogromne możliwości – np. przed powrotem z urlopu można nagrzać dom do zadanej temperatury lub schłodzić pomieszczenia włączając klimatyzację.

Jednak nie tylko oszczędności finansowe i komfort są w inteligentnych domach najważniejsze. Systemy elektroniczne potrafią także znacznie poprawić bezpieczeństwo mieszkańców. Jako najprostszy przykład podać można czujniki zamontowane w oknach i drzwiach, bezpośrednio połączone z instalacją alarmową.

Jeżeli system alarmowy wykryje jakiekolwiek zagrożenie, inteligentny dom automatycznie włączy dostępne zabezpieczenia, np. rolety antywłamaniowe lub dodatkowe oświetlenie wokół posiadłości. Systemy alarmowe, które cechują się najwyższą wersją inteligencji, mogą załączyć oświetlenie podczas nieobecności mieszkańców, co daje złudzenie ich obecności. Możliwe jest także wysunięcie auta z garażu podziemnego, aby przypominał o właścicielach domu.

Niektóre z przykładów należą jeszcze do dosyć ekstrawaganckich rozwiązań, a co za tym idzie, ich ceny są dość wysokie. Jednak w przypadku branży technicznej i nowości technologicznych, rozwiązania coraz bardziej popularne, staja się z czasem coraz bardziej dostępne cenowo. Dodatkowo, konkurencja działa na rynku, co także obniża ceny wszelkich systemów.

Jaki alarm jest najlepszy?

Wbrew pozorom, jednym z najbardziej opłacalnych i najskuteczniejszych systemów jest ten standardowy z okablowaniem. Dzięki niemu ochrona przed włamaniami jest stosunkowo tania. Inna droga to alarm bezprzewodowy, jednak ten nie jest tak skuteczny jak przewodowy, a ma znacznie wyższą cenę.

Bardziej nowoczesnym rozwiązaniem jest system: System Sygnalizacji Włamania i Napadu. Jego zaletą jest wielofunkcyjność, wysokie zabezpieczenie przed włamaniami oraz możliwość dodatkowej ochrony dzięki współpracy z firmą ochroniarską. Jednak instalacja taka kosztuje najwięcej ze wszystkich dostępnych, a nie wszyscy wymagają tak dużej ilości zabezpieczeń.

Dlatego najbardziej optymalną klasą jest 3 bądź C. Osoby zamieszkujące spokojne okolice, bez zastanowienia mogą wybrać niższe klasy – 2 lub B. Klasa 4, lub S zazwyczaj wybierana jest w celu ochrony punktów usługowych, lub miejsc, gdzie umieszczone są przedmioty o wysokiej wartości.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl