Skrzypiące i trzeszczące panele podłogowe to jeden z częściej pojawiających się problemów w przypadku dłuższego użytkowania drewnianej podłogi. Bardzo często traktujemy skrzypiące panele podłogowe jako coś w rodzaju naturalnej kolei rzeczy: w końcu panele „po prostu” skrzypią, tak jak skrzypiała i trzeszczała podłoga drewniana w domach naszych dziadków.
Problem z początku najczęściej nie wydaje się szczególnie poważny: drobne i raczej ciche skrzypienie nie umniejsza w sposób znaczący komfortu korzystania z mieszkania. Problem w tym, że skrzypiąca podłoga bynajmniej nie bierze się znikąd.
Najczęściej zjawisko to ma określone przyczyny, co oznacza de facto tyle, że z czasem skrzypienie paneli będzie się nasilać, aż do momentu, w którym odgłos wydawany przez panele przy chodzeniu po nich, stanie się naprawdę trudny do wytrzymania.
Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych i przeważnie dosyć prostych sposobów, dzięki którym defekt ten może zostać efektywnie zredukowany. Jak poradzić na skrzypiące panele oraz jakie mogą być przyczyny nieprawidłowego działania podłogi? Poniżej przedstawiamy krótki poradnik poświęcony tej tematyce.
Dlaczego panele skrzypią? najczęstsze przyczyny problemu
Warto zdawać sobie sprawę z faktu, że trzeszczące panele podłogowe bynajmniej nie stanowią naturalnego stanu rzeczy, lecz zawsze są pochodną określonych dysfunkcji, chociaż te ostatnie przeważnie pozostają niewidoczne dla gołego oka. Najczęstsze odpowiedzi na pytanie pod tytułem, dlaczego panele skrzypią to:
Niewłaściwy montaż paneli podłogowych
Panele często są montowane na nierównym podłożu, tj. podłożu, które uprzednio nie zostało odpowiednio wygładzone i wyrównane. W takiej sytuacji również struktura samej podłogi nie jest równa, co oznacza po prostu tyle, że panele nie w każdym miejscu odpowiednio dobrze przylegają do podłoża. Powoduje to wybrzuszanie się paneli, a także oczywiście skrzypienie przy chodzeniu po nich.
Innym z często popełnianych błędów przy montażu paneli, jest zastosowanie zbyt małej ilości produktów montażowych. W takim wypadku panele po prostu nie mają prawa odpowiednio ściśle przylegać do podłoża, nawet jeżeli to ostatnie cechuje się wprost idealną równością. Przyczynę może stanowić także wykorzystanie niedostatecznej ilości legarów przy montażu paneli.
Z drugiej strony, źródłem problemu może być również… podłoga nazbyt ściśle przylegająca do podłoża. Dlaczego również w takiej sytuacji mogą występować skrzypienia oraz trzaski paneli podłogowych podczas eksploatacji podłogi? To proste.
Panele nie posiadają odpowiedniej elastyczności, co oznacza, że każdy ciężar, jakiemu poddana zostaje podłoga (np. w trakcie chodzenia po niej), wywiera zbyt duży nacisk na całą strukturę podłogi, co skutkuje między innymi właśnie skrzypieniem.
Panele niskiej jakości lub eksploatowane przez dłuższy czas
Czasami powód, dla którego pojawiają się problemy z trzeszczeniem paneli, jest znacznie bardziej banalny i nie ma związku z samą metodą montażu. Pamiętajmy, że drewno stanowi materiał, który niestety dosyć szybko ulega zużyciu.
W sytuacji więc, kiedy panele są niskiej jakości lub użytkujemy je od wielu lat, deformacja ich struktury, a zarazem konsekwencje tej deformacji w postaci skrzypienia i trzeszczenia są w pewien sposób jak najbardziej naturalne. Panele o uszkodzonej strukturze po prostu nie mają prawa działać w sposób prawidłowy.
Wilgoć
Oczywiście, nie można zapominać o wpływie innego z głównych czynników jeżeli chodzi o wszystkie rodzaje podłóg drewnianych, a mianowicie wilgoci. Pod jej wpływem panele zwiększają swoją objętość, przez co podłoga może miejscami odrywać się od podłoża, wybrzuszać, tracić na sile połączenia pomiędzy poszczególnymi warstwami i tak dalej.
Również w tym wypadku najbardziej zauważalnym (albo też najbardziej słyszalnym) rezultatem, będzie właśnie odgłos uciążliwego skrzypienia w trakcie eksploatacji.
Jak można zniwelować trzaski paneli podłogi?
Trzeszczące panele podłogowe bez wątpienia mogą stanowić wysoce irytującą okoliczność towarzyszącą codziennej eksploatacji mieszkania. Warto jednak zaznaczyć, że niektóre spośród rozwiązań niwelujących trzaski paneli podłogowych nie wymagają ani specjalnego wysiłku, ani też zbyt dużych nakładów finansowych.
Wiele jednak będzie zależeć po prostu od tego, w jakim stanie znajduje się podłoga. Lekkie deformacje można bez problemu zniwelować mało inwazyjnymi metodami. W przypadku jednak, kiedy problem jest bardziej poważny, koniecznością może okazać się po prostu demontaż paneli i albo ułożenie ich na nowo, albo też zastąpienie ich nową podłogą.
Oto kilka prostych metod na trzeszczące panele podłogowe:
Położenie na podłodze warstwy wyciszającej
Jest to prawdopodobnie najprostszy, a zarazem wysoce skuteczny sposób na trzaski paneli podłogowych. Co prawda, w tym wypadku w żaden sposób nie niwelujemy samego problemu, jednak uda się nam w dużej części albo też całkowicie wyciszyć skrzypienie paneli.
Jak to działa? Po prostu kładziemy na podłodze grubą i elastyczną wykładzinę. W ten sposób, nacisk wywierany na panele podczas chodzenie stanie się o wiele mniejszy, co siłą rzeczy powinno również zredukować skrzypienie.
Co ważne, chociaż jest to metoda stricte prowizoryczna, to jednak czasowo można ją z powodzeniem stosować również w przypadku mocno zdeformowanej podłogi. W takim wypadku uzyskamy efekt redukcji skrzypienia do momentu wykonania remontu.
Wypełnienie przestrzeni pomiędzy panelami substancją poślizgową, np. akrylem lub olejem silikonowym
Tutaj potrzebny Ci będzie dobry preparat na skrzypiące panele. Ta metoda okazuje się skuteczna tylko w sytuacji, kiedy wiemy na pewno, że powodem skrzypienia paneli jest np. zbyt luźne lub też zbyt ścisłe ich połączenie ze sobą (dylatacja). W przypadku natomiast nierównego podłoża samo zastosowanie akrylu albo oleju silikonowego może okazać się niewystarczające.
Jak to zrobić?
Po prostu wprowadzamy preparat w przerwy pomiędzy panelami, zmniejszając w ten sposób efekt tarcia podłogi. W ten sposób skrzypienie oraz trzaski paneli podłogowych powinny zostać znacząco zredukowane albo wręcz zniwelowane do zera.
Efektywność tego sposobu można zwiększyć, kilkukrotnie myjąc podłogę z użyciem odpowiedniego środka konserwującego. Środek ten po wniknięciu w szczeliny, poprawi stan łączeń, co przełoży się na wyeliminowanie skrzypienia paneli.
- Często pytacie, czy WD 40 na skrzypiące panele także się nadaje, otóż niebardzo, są na rynku lepsze preparaty który warto dać szanse.
Wypełnienie przestrzeni pomiędzy panelami klejem oraz wiórami drzewnymi
To specyficzna metoda, typowa raczej dla majsterkowiczów. Potrzebować będziemy kleju oraz wiórów, które powstały podczas cięcia naszych paneli podłogowych. Po przygotowaniu takiej mieszkanki wprowadzamy ją w przerwy pomiędzy panelami.
Wada tej metody? Jeżeli wprowadzimy klej w przestrzenie pomiędzy panelami, ich ewentualny demontaż może okazać się nieco trudniejszy, niż w sytuacji wypełnienia przestrzeni np. akrylem lub silikonem.
Demontaż paneli
Najbardziej radykalny sposób na trzeszczące panele podłogowe to oczywiście ich demontaż. Zarazem jednak metoda ta wykazuje istotne zalety, których nie sposób pominąć. Przede wszystkim będziemy mogli ocenić równość podłoża, a w przypadku gdyby problem tkwił właśnie tutaj- zastosować odpowiednie środki.
Najczęściej nierówne podłoże niweluje się prostymi metodami, takimi jak izolacja ze styropianu czy wełny mineralnej, ewentualnie gąbki. W sytuacji, kiedy podłoże jest naprawdę nierówne, najczęściej wykonuje się wylewkę samopoziomującą. Po dokonaniu któregoś z tych zabiegów na podłożu warto położyć matę korkową, która z jednej strony wycisza podłogę, zaś z drugiej zapewnia jej większą elastyczność.
Na wyrównanym w ten sposób podłożu możemy położyć zarówno stare panele (jeżeli znajdują się one w dobrym stanie), jak i też nową podłogę.
Listwy przypodłogowe
Często dochodzi do sytuacji, w której listwy przypodłogowe ciasno przylegają do ściany i do podłogi, wtedy, przy chodzeniu i lekkim uginaniu się paneli, dochodzi do trzasków między panelami, a listwą przypodłogową.
Przemeblowanie?
Innym powodem trzeszczenia paneli, jest po prostu niefortunne umeblowanie, gdzie na podłodze z paneli ustawiane są raz cięższe, a raz lżejsze meble, wtedy dochodzi do wybrzuszeń. Chodzenie po tych właśnie wybrzuszeniach sprawia, że panele zaczynają skrzypieć, ciasno ocierając się o siebie. Wystarczy więc spróbować przestawić w inne miejsce meble lub sprzęty, które stają na podłodze.
Wadliwe ułożenie podłogi
Jeśli za montaż paneli podłogowych weźmie się ktoś, kto ma niewielkie doświadczenie w tej materii, to efekt trzeszczenia i uginania się paneli jest niemal gwarantowany. Podczas zakładania paneli, nie wolno oszczędzać ani na materiałach, ani na robociźnie, ponieważ za rok lub dwa, przyjdzie nam zmagać się ze zrywaniem paneli i układaniem ich na nowo.
Brak dylatacji
Każdy specjalista od układania podłóg wie, że przy ich układaniu, zawsze należy zachować odpowiednie szczeliny dylatacyjne – panele podłogowe nie mogą stykać się ze ścianami, progami czy innymi elementami konstrukcyjnymi. Brak dylatacji, sprawia, że panele czy deski nie mogą swobodnie pracować, przez co dochodzi do wybrzuszeń, w efekcie czego zaczynają skrzypieć.
Pamiętaj!
Panele podłogowe zmieniają swoją objętości pod wpływem zmian temperatury i wilgotności w mieszkaniu czy domu, przyczyniają się do tego pory roku, gdzie zimą i latem, temperatura i wilgotność są inne!
Zmiana podłoża pod panelami
Problemem często staje się także podłoże, którym wykładamy podłogę, na które z kolei układamy panele.
Jeśli pod panelami znajduje się kiepskiej jakości pianka, czy coś w stylu styropianu, to najprawdopodobniej, w miejscu łączeń paneli, wygniotła się ona i powstały zapadnięcia, które potęgują skrzypienie paneli podłogowych. Wymiana podkładu często rozwiązuje problem.
Warto zastosować więc sprężyste podkłady, jak korek albo gumą, albo kombinację tych dwóch składników.
Podsumowanie
Jak widać, skrzypiąca podłoga to jeszcze nie koniec świata. Istnieje kilka w miarę przystępnych sposobów na to, jak poradzić na skrzypiące panele. Jednocześnie warto pamiętać o tym, aby redukcję problemu zaczynać raczej od metod mniej inwazyjnych. Może okazać się, że przyczyną skrzypienie jest po prostu nadmierne tarcie pomiędzy panelami- w takim wypadku całkowicie wystarczającym remedium okaże się akryl lub olej silikonowy.
Zerwanie paneli w celu sprawdzenia podłoża powinno odbywać się albo wtedy, gdy prostsze metody zawiodą, albo też w sytuacji, gdy mamy niemal całkowitą pewność, iż przyczynę problemu stanowią poważne nierówności podłoża.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
jak poradzić na skrzypiące panele? na pewno preparat konserwujący do paneli też się nadaje, bo zawiera (przynajmniej większość preparatów) silikony, które właśnie wnikają w szczeliny eliminując wspomniane skrzypienie. Z takich firm to mogę polecić:
– Impregnat do paneli parkietu uszczelnia Dr. Schutz
– Gloss Protect Drewno i Panele 5l-ochrona.nabłysz.
– VOIGT PANELIN VC 300 (1 litr, 1:200) – antystatyczny środek w koncentracie do mycia paneli podłogowych i ściennych
– Septa Polymer HS P2 Profesjonalna twarda powłoka polimerowa do zabezpieczania podłóg
Jeśli chodzi o płyn na skrzypiące panele, to jest tego trochę na rynku, ja mogę wam polecić coś co zadziałało u mnie, mianowicie zakupiłem olej silikonowy na skrzypiące panele, smarowanie paneli olejem zniwelowało prawie do zera skrzypienie i trzeszczenie. Dostawaliśmy na głowę, bo panele położone mamy w całym mieszkaniu. Szukałem informacji na forach i bloga, każdy doradzał olej silikonowy no i zadziałało, z tego co wiem, panele trzeba nim smarować tak średnio co miesiąc, że efektu ciszy utrzymywał się non stop. Powodzenia!
Dzięki Karol! a jakiej firmy był ten płyn silikonowy? na pewno zainteresuje to naszych czytelników 🙂