Panele ścienne – montaż, rodzaje, ile kosztują? +[ZDJĘCIA]

Montaż paneli ściennych może być doskonałą alternatywą dla klasycznego wykończenia ścian farbą lub tapetą. Jest to rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność ze względu na różnorodność kolorów, faktur oraz ich właściwości. Dzięki temu panele ścienne możemy dopasować do większości stylów jak i rodzajów pomieszczeń.

Rodzaje paneli ściennych

Panele ścienne drewniane

Drewno jest bardzo uniwersalne co sprawia, że panele wykonane z tego materiału nadadzą się niemal do każdej stylizacji. Najlepiej, jeżeli będą wykonane z drzew egzotycznych, dzięki czemu będą bardziej odporne na występującą w powietrzu wilgoć oraz wodę.

Aby je odpowiednio zabezpieczyć, konieczna będzie impregnacja odpowiednim preparatem do tego przeznaczonym.

panele-ścienne-drewniane

Będzie mieć to szczególnie ważne znaczenie, gdy zdecydujemy się na te rozwiązanie np. w łazience. Panele ścienne drewniane można malować na dowolne kolory co sprawia, że bardzo łatwo można zmienić charakter danego pomieszczenia. 1m2 paneli wykonanych z drewna to koszt od 150 zł, w zależności od rodzaju użytego drewna. Egzotyczne gatunki będą droższe.

Panele ścienne z płyty MDF

Jest to lekka, a zarazem trwała okładzina, która posiada mnóstwo wzorów, kolorów i faktur. Panele ścienne z płyty MDF wykonane są z płyt pilśniowych powleczonych ozdobna warstwą. Może naśladować drewno, kamień lub inną dowolną strukturę, dzięki czemu idealnie wpasuje się w dowolny styl mieszkania.

panele-ścienne-z-płyty-mdf

Nie jest to drogie rozwiązane, ponieważ koszt 1m2 panela ściennego z MDF wynosi od 20 zł wzwyż. Należy jednak pamiętać, że nie można ich stosować blisko źródeł ciepła takich jak np. kaloryfery, kuchenki, ponieważ mogą się niszczyć. Nie nadają się również do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności.

Dlatego też będą najlepszym rozwiązaniem do salonu, pokojów lub sypialni. Utrzymanie ich w czystości nie jest problematyczne, wystarczy tylko przetrzeć je wilgotną ściereczką. Nie wymagają dodatkowej konserwacji.

Panele ścienne ze szkła hartowanego

Jest to bardzo często spotykane rozwiązanie w kuchniach i łazienkach. Szkło hartowane jest materiałem łatwym w utrzymaniu czystości i odpornym na wysoką temperaturę, dzięki czemu można użyć go zamiast płytek w kuchni pomiędzy meblami.

szklane-panele-ścienne
Szklane panele ścienne

Firmy produkujące panele ze szkła hartowanego często posiadają możliwość wykonania na zamówienie wybranej przez nas grafiki lub zdjęcia, co daje nieograniczone możliwości aranżacji pomieszczeń. Wadą tego rozwiązania z pewnością będzie cena. Za 1m2 szklanego panela będziemy musieli zapłacić ok 200 wzwyż.

Panele ścienne 3D

Zazwyczaj wykonane są z gipsu, rzadziej ze styropianu. Ostatnimi czasy stały się bardzo popularne i promowane przez dekoratorów wnętrz, gdyż dają niesamowity trójwymiarowy efekt i podkreślają nowoczesny charakter mieszkań. Decydując się na panele ścienne w 3D, warto jednak wziąć pod uwagę, że krzykliwe wzory mogą przytłaczać małe pomieszczenia.

panele-ścienne-3d

Lepszym wyjściem będzie zamontowanie ich w przestrzennych miejscach. Panele wykonane z gipsu można malować na dowolne kolory, nawet zwykłą farbą przeznaczoną do ścian.

Warto jednak zadbać, by ich warstwa nie była zbyt gruba, gdyż zaburzy to otrzymanie trójwymiarowego efektu. Za gipsowy panel 3D należy zapłacić od ok. 60 zł za metr.

Panele ścienne PCV

Jest to najtańsze dostępne rozwiązanie, koszt 1m2 paneli ściennych PCV może wynieść nawet tylko 10 zł! Panele PCV są lekkie, mogą posiadać różne wzory i kolory.

panele-ścienne-pcv

Są odporne na wilgoć i wodę, dzięki czemu z powodzeniem możemy zamontować je w łazienkach zamiast standardowych płytek. Łatwo utrzymać je w czystości, nie wchłaniają brudu. Stanowią doskonałą izolacje akustyczną oraz są niepalne.

Montaż paneli ściennych

Bez względu na rodzaj paneli na jaki się zdecydujemy, ich montaż możemy z powodzeniem przeprowadzić samodzielnie. Wystarczy tylko trochę cierpliwości i precyzji oraz kilka podstawowych narzędzi.

By cieszyć się doskonałym efektem należy w pierwszej kolejności dobrać panele do rodzaju pomieszczenia i stylu w nim panującym. Następnym krokiem będzie przygotowanie podłoża. Ścianę na której przeprowadzamy montaż należy oczyścić i odtłuścić.

Jeżeli montujemy panele szklane, warto również użyć preparatu gruntującego, dzięki czemu znacznie zwiększy się przyczepność kleju.

W przypadku montażu paneli wykonanych z MDF, PCV lub drewna – lepszym rozwiązaniem będzie wykonanie stelaża, do którego je zamocujemy. Do tego celu należy użyć drewnianych listewek – łat.

Odstępy od ścian, podług i sufitu powinny wynosić ok. 3 – 5 cm, odległości pomiędzy łatami 40 – 60 cm. Po odpowiednim odmierzeniu łat na długość około metra przykręcamy je za pomocą wkrętarki do ściany.

Warto zostawić odstęp pomiędzy końcami poszczególnych listewek, aby umożliwić odpowiednią cyrkulację powietrza.

Po zakończeniu budowy stelaża pod panele ścienne, możemy przystąpić do mocowania paneli. Do tego celu należy użyć specjalnych uchwytów montażowych. Przybijamy pierwszy uchwyt początkowy i wsuwamy płaską krawędź panela.

Należy zwrócić szczególną uwagę, czy montowany panel znajduje się w idealnym poziomie (lub pionie, w zależności jak zdecydowaliśmy się montować panele), ponieważ od tego zależy estetyczne wykonanie całości. Jeżeli pierwszy panel zamontowany jest prawidłowo, możemy kontynuować pracę.

Wsuwamy wypust kolejnego panela do rowka i przy pomocy uchwytów jednostronnych przeprowadzamy montaż reszty. Należy pamiętać o zostawieniu dylatacji pomiędzy ścianami, podłogą oraz sufitem, co pomoże uniknąć wypaczenia paneli. Nieestetyczne szczeliny łatwo można zakryć stosując odpowiednio dobrane listwy maskujące oraz narożniki.

Dzięki temu otrzymamy pewność, że konstrukcja ta będzie wykonana profesjonalnie i posłuży nam lata.

Malowanie paneli ściennych

Jeżeli zdecydowaliśmy się na panele gipsowe lub drewniane, czeka nas jeszcze ich malowanie. Jest to konieczne, aby panele były odporne na zabrudzenia oraz wilgoć. Pierwszym etapem będzie zagruntowanie powierzchni, aby zwiększyć przyczepność.

Następnie możemy pomalować farbą pierwszą warstwę, a po całkowitym wyschnięciu drugą. Przy wyborze farby do paneli należy kierować się rodzajem materiału, który malujemy oraz efektem jaki chcemy uzyskać. Warto użyć emalii odpornej na szorowanie, dzięki czemu powierzchnie staną się łatwe w utrzymaniu czystości.

Montaż paneli ściennych cennik

Układanie paneli ściennych wraz z zamontowaniem listew, to koszt około 30-45 zł za m2, a sam ich demontaż.

Demontaż paneli ściennych – cennik

Koszt demontażu paneli ściennych, to około 6 zł za m2.

Wybrane specjalnie dla ciebie artykuły:

4.7/5 - (3 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl