Trendy w projektowaniu wnętrz komercyjnych

Trendy w projektowaniu wnętrz komercyjnych (biur, sklepów, restauracji, hoteli i wszystkich innych obiektów, w których prowadzona jest jakiegoś rodzaju działalność gospodarcza) zmieniają się dynamicznie.

Co jakiś czas pojawiają się nowe tendencje, które mają pomóc architektom wnętrz w kreowaniu atrakcyjnych oraz efektywnych przestrzeni biurowych i nie tylko.

Współczesne wnętrza użytkowe łączą w sobie funkcjonalność, estetykę oraz troskę o środowisko naturalne. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jakie są aktualne trendy w projektowaniu wnętrz komercyjnych.

Zrównoważony design, czyli troska o środowisko naturalne

Wraz ze wzrostem świadomości ekologicznej konieczne staje się eko podejście do aranżacji wnętrz. Projektanci biur i lokali usługowych coraz częściej decydują się na zastosowanie materiałów i rozwiązań przyjaznych środowisku naturalnemu, czyli odnawialnych, podlegających recyklingowi, energooszczędnych.

trendy-w-tworzeniu-wnetrz-komercyjnych

Wprowadzenie ekologicznych rozwiązań do przestrzeni komercyjnych ma nie tylko pozytywny wpływ na środowisko naturalne, ale także przyciąga uwagę świadomych konsumentów. Aranżacje wnętrz oparte na zasadach zrównoważonego rozwoju pozwalają stworzyć przyjemne, zdrowe i inspirujące środowisko zarówno dla pracowników, jak i klientów.

Biophilic Design, czyli potrzeba bliskości z naturą

Współczesna architektura nie pozostaje obojętna wobec konieczności kontaktu człowieka z naturą. Projektowanie w zgodzie z naturą, czyli Biophilic Design to trend, który możemy zaobserwować w aranżacji wnętrz zarówno domowych, jak i komercyjnych.

Projektowanie biofilne zakłada wprowadzenie do wnętrz naturalnych elementów, począwszy od roślin, które dodają pomieszczeniom świeżości, poprawiają jakość powietrza i mogą działać relaksacyjnie, przez naturalne światło, aż po zastosowanie naturalnych materiałów (drewno, kamień, rattan czy wiklina). Biophilic Design skupia się na stworzeniu harmonii pomiędzy człowiekiem a naturą.

Projektowanie sprzyjające neuroróżnorodności

Projektowanie sprzyjające neurorónorodności powinno uwzględniać indywidualne potrzeby wszystkich grup osób, w tym osób z zaburzeniami, takimi jak autyzm, ADHD, dysleksja, nerwica, niepełnosprawności ruchowe czy zaburzenia sensoryczne. Projektowanie neuroinkluzywne w przestrzeniach biurowych może uwzględniać, np. strefy cichej pracy sprzyjające koncentracji, strefy relaksu, strefy do rozmów telefonicznych. 

Taki podział ma na celu redukcję hałasu w przestrzeniach wspólnych, zapewniając jednocześnie możliwość ruchu i zmiany otoczenia. Strefa relaksu i odpoczynku powinna mieć dostęp do naturalnego światła, być przestronna i posiadać różnorodne oświetlenie oraz akustykę.

Jest to szczególnie ważne w przypadku osób neuroatypowych, które potrzebują odciążenia sensorycznego. Projektowanie neuroinkluzywne przyczynia się do zwiększenia zadowolenia i zaangażowania pracowników, co z kolei przekłada się na lepszą efektywność.

Minimalizm łączący funkcjonalność i estetykę

Projektowanie wnętrz komercyjnych stawia na minimalizm połączony z funkcjonalnością i estetyką. Łączenie tych elementów sprawia, że przestrzenie stają się jednocześnie użyteczne, jak i przyjemne dla oka. Trend ten zakłada proste linie i kształty bez nadmiernego przeładowania dekoracjami, jasne kolory oraz wykorzystanie naturalnych materiałów, czyli mniej znaczy więcej.

Naturalne światło jest kluczowe w minimalistycznym projekcie wnętrza. Choć minimalizm kojarzy się z jasnymi kolorami, nie oznacza to całkowitej rezygnacji z odważnej palety barw. Mocne kolorystycznie akcenty dodadzą charakteru i życia pomieszczeniu.

Rozwój technologii w projektowaniu wnętrz, czyli inteligentne wnętrza

W ostatnim czasie wyraźnie widać, że wnętrza komercyjne coraz częściej wyposażone zostają w zaawansowane technologie i inteligentne systemy. Automatyzacja, zdalne sterowanie, systemy bezdotykowe (np. do bezdotykowego zamawiania i płacenia w restauracjach czy sklepach), inteligentne oświetlenie, a także sztuczna inteligencja zwiększają komfort pracy i efektywność energetyczną.

Uwzględnienie nowoczesnych technologii w projektowaniu wnętrz komercyjnych ma na celu nie tylko zapewnienie wyższego komfortu dla klientów i pracowników, ale także optymalizację kosztów i zwiększenie efektywności działania obiektów komercyjnych.

Znaczenie grafiki komputerowej w wizualizacji projektów wnętrz komercyjnych

Do realistycznych projektów wnętrz komercyjnych zgodnych z najnowszymi trendami, niezbędne są programy grafiki komputerowej. Pozwalają one na dokładne tworzenie koncepcji i wizualizacji, a następnie przedstawienie ich klientom oraz zespołom wykonawczym.

W tworzeniu realistycznych projektów wnętrz komercyjnych zgodnych z najnowszymi trendami nieocenione okazują się umiejętności zdobyte na kursach grafiki komputerowejProgramy graficzne, takie jak SketchUp, 3ds Max czy ArchiCad pozwalają efektywnie przekształcać pomysły w przestrzenne modele 3D oraz realistyczne wizualizacje.

Dzięki nim projektanci wnętrz mogą nie tylko precyzyjnie prezentować swoje pomysły klientom i zespołom wykonawczym, ale także eksperymentować z różnymi materiałami, kolorami i układami, co pozwala na lepsze dopasowanie projektów do oczekiwań i potrzeb zlecających.

Kursy z programów do aranżacji wnętrz mogą pomóc uczestnikom dostosować się do szybko zmieniających się trendów i oczekiwań rynku, co jest kluczowe dla sukcesu w branży projektowania wnętrz komercyjnych.

Rate this post
O Redakcja 444 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl