Coraz częściej podczas urządzania i przearanżowywania domu, oprócz kwestii typowo użytkowych i estetycznych, bierze się też pod uwagę ekonomię. Trudno się dziwić, każdy przecież szuka sposobu na widoczne obniżenie domowych rachunków.
W przypadku jednej z najważniejszych instalacji, czyli elektryczności, istnieje możliwość zaoszczędzenia, przy równoczesnym podniesieniu jakości życia. Jak to jest możliwe?
Żarówki LED – jasne i oszczędne pomysły na światło
Najwięcej w przypadku oszczędzania energii elektrycznej mówi się oczywiście o żarówkach. Wprowadzona kilka lat temu do powszechnego użytku technologia LED, staje się obecnie coraz bardziej popularna, a dzięki temu ceny żarówek LED znacząco spadły i są one przez to zdecydowanie bardziej dostępne.
Czym wyróżnia się technologia LED? W porównaniu z innymi źródłami światła, jak halogeny i świetlówki, żarówki LED wykazują zdecydowanie największą elektrooszczędność. Pobierają niewielką ilość prądu, na poziomie zaledwie kilkunastu watów, czyli znacznie mniej niż w przypadku standardowych rozwiązań.
Jeśli zdecydujemy się na wymianę wszystkich żarówek w domu na produkty LED, wówczas szybko odczujemy różnicę, płacąc kolejne, przychodzące rachunki za prąd.
LED nie tylko pobiera znacznie mniej prądu, ale również jest zdecydowanie bardziej długowieczny niż standardowa żarówka. Pozwala to na użytkowanie jednego produktu nawet przez kilkanaście lat, jeśli zdecydujemy się na wysokiej klasy artykuły, pochodzące od dobrego producenta. Stanowi to kolejną oszczędność, o której często zapominamy.
Z czasem moc żarówki LED zaczyna stopniowo słabnąć i świeci ona coraz słabiej, jednakże raczej nie grozi nam nagłe przepalenie, gdy akurat desperacko potrzebujemy światła.
Oprócz czystej energooszczędności warto też wspomnieć, że technologia LED jest przyjazna środowisku. Dzięki zredukowaniu poboru energii znacząco zmniejsza się również emisja CO2, co pozwala przy okazji dbać o ekologię. Ponadto każdy z produktów może być poddawany recyklingowi, co stanowi ich kolejną wielką zaletę.
Zamiast szklanych domów – szklane panele
W powieści Stefana Żeromskiego Cezary Baryka poszukiwał szklanych domów. My zamiast nich rekomendujemy szklane panele, idealne dla każdego domu.
Standardowe włączniki światła powoli zyskują mocnego konkurenta. Pojawiły się bowiem szklane panele dotykowe, które z powodzeniem mogą zastępować znane wszystkim rozwiązania.
Włączniki dotykowe umożliwiają kontrolowanie oświetlenia za pomocą samego panelu lub zdalnie, pilotem lub z poziomu aplikacji, zainstalowanej na smartfonie.
Szklane panele dotykowe zamiast plastikowych włączników to wielki krok na drodze do technologii Smart Home. Szeroki wybór najwyższej klasy produktów tego typu oferuje sklep elektryczny Gajwer.pl, w którym można znaleźć nietypowe i eleganckie rozwiązania dla każdego domu.
W jaki sposób szklane włączniki dotykowe pomagają oszczędzać?
Szklane panele mają wiele zalet, skupmy się jednak głównie na kwestii energooszczędności. W jaki sposób zainstalowanie tego typu rozwiązania w domu wpływa na obniżenie rachunków za prąd?
Zacznijmy od tego, że włączniki dotykowe są wyposażone w funkcję ściemniania, od 100% aż do zera, co pozwala ograniczać natężenie światła i dopasowywać je precyzyjnie do aktualnych potrzeb.
Niektóre modele są też wyposażone w funkcję zapisywania kilku lub kilkunastu scen świetlnych. Co to takiego? Scena świetlna to konkretne ustawienie całego oświetlenia w danym pomieszczeniu, w pełni dopasowane do nastroju lub potrzeb chwili.
Przecież zupełnie innego natężenia oświetlenia potrzebujemy, wydając wielkie przyjęcie lub gotując z dziećmi, niż w chwili, gdy pragniemy się zrelaksować z kubkiem herbaty na kanapie lub zjeść romantyczną kolację we dwoje. Sceny świetlne pomagają łatwo i szybko dobrać oświetlenie do konkretnej sytuacji.
Niektóre rozwiązania mogą być również połączone z czujnikiem ruchu, co sprawia, że światło samoistnie zapala się, gdy wchodzimy do pomieszczenia lub gaśnie, gdy nikogo w nim nie ma, bez konieczności każdorazowego pamiętania o naciśnięciu włącznika.
Tym wszystkim da się sterować zdalnie, jak już zostało to powiedziane, z poziomu aplikacji w telefonie. Możemy zatem zadbać o wygaszenie wszystkich świateł w domu, nawet kiedy fizycznie nas w nim nie ma.
***
Dom powinien być odpowiednio zaprojektowany i przemyślany, aby spełniał nasze oczekiwania w każdym aspekcie. Musi być funkcjonalny, wygodny, stylistycznie dopasowany do naszych wymagań i gustu. Oczywiście, dobrze, jeśli wykorzystane w nim wyposażenie, pomaga też w oszczędzaniu.
Takie możliwości dają opisane powyżej rozwiązania, związane z instalacją elektryczną, obecną w każdym domu i mieszkaniu.
Popularne żarówki LED zdążyły się już na dobre zadomowić w naszym świecie. Smart Home to coraz mocniej rozwijana melodia bliskiej przyszłości, która tworzy się na naszych oczach. Dzięki niej inteligentny dom sam dba o zoptymalizowanie rachunków za prąd, a my możemy skupiać się na miłym i komfortowym spędzaniu czasu.
Wybrane specjalnie dla Ciebie: