Szkło, w aranżacji wnętrz wykorzystywane jest już od dłuższego czasu – gwarantując odpowiednie doświetlenie oraz pozwalając na uzyskanie niezwykle ciekawych efektów, które potrafią zachwycać nawet najbardziej nieprzekonane do tego materiału osoby.
Doskonałym przykładem na wykorzystanie szkła jest szklana podłoga, która jeszcze nie tak dawno kojarzona wyłącznie z muzeami czy dużymi centrami handlowymi z powodzeniem wkracza do domów i staje się rozwiązaniem coraz bardziej popularnym – skąd to rosnące zainteresowanie i czy warto zdecydować się na taką podłogę w swoim domu?
Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Szklana podłoga, a rodzaj zastosowanego szkła oraz technologia wykonania
Najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chodzi o podłogi, jest szkło wielowarstwowe laminowane, które charakteryzuje się tym, że w większości przypadków składa się z trzech warstw szkła hartowanego, które połączone są ze sobą folią PVB.
Odpowiednio przygotowane i oszlifowane tafle szklane opiera się następnie na drewnianych lub metalowych stelażach, z kolei dookoła tafli umieszcza się elastyczną spoinę, która ma jedno podstawowe zadanie, jakim jest amortyzacja drgań. Krawędzie podłogi szklanej poddaje się zawsze procesowi szlifowania, jak również polerowania, w celu usunięcie wszelkich karbów, które mogłyby przyczynić się do pękania szkła pod wpływem powstających naprężeń.
Standardowo posadzki szklane mają od około 24-46 mm, choć oczywiście możliwe jest również występowanie innych grubości – wszystko zależy tutaj od obliczeń konstruktora, który odpowiedzialny jest za odpowiednie dobranie tego wymiaru.
Warto również rozważyć pokrycie podłogi szklanej warstwą antypoślizgową – wszystko zależy of tego, w jakim miejscu taka podłoga będzie się znajdować i jak często oraz przez kogo będzie użytkowana (jeżeli będą to np. dzieci z pewnością warto zainwestować w takie zabezpieczenie).
Realizację podłóg szklanych powierzajmy zawsze firmom, które mają w tym zakresie spore doświadczenia, tak aby praca została wykonana profesjonalnie, a sama podłoga była bezpieczna i nienarażona na niepotrzebne uszkodzenia, które wynikają najczęściej z zastosowania nieodpowiedniej technologii jej wykonania, ponieważ dobrze zamontowana podłoga szklana cechuje się naprawdę dobrymi własnościami, jeżeli chodzi o jej wytrzymałość.
Zalety podłogi szklanej
Zalet podłóg szklanych jest naprawdę sporo – osoby, które decydują się na jej wykonanie w swoim domu, wskazują często przede wszystkim na walory dekoracyjne. Taka podłoga daje bowiem naprawdę szerokie możliwości, jeżeli chodzi o aranżację wnętrz oraz idealnie wpisuje się w nowoczesny design, stawiający na minimalizm oraz oszczędne i surowe aranżacje.
Estetyka to więc z pewnością jedna z największych zalet szklanej podłogi – jej forma może być dostosowana do praktycznie każdego wnętrza – podłoga kolorowa, matowa, trawiona czy piaskowana, wszystko to można osiągnąć dzięki wykorzystaniu szkła.
Podczas laminowania szkła, możliwe jest ponadto wstawienie pomiędzy warstwy zdjęć cyfrowych, co pozwala na uzyskanie naprawdę niesamowitych efektów, takich jak np. efekt spaceru po łące czy dywanie z kwiatów.
Szklana podłoga daje też możliwości doświetlenia i rozjaśnienia pomieszczeń, które dzięki temu wydają się większe i bardziej przestronne – efekt ten potęgowany jest przede wszystkim przez otwarcie widoku na inne pomieszczenia.
Podłoga szklana to jednak nie tylko walory dekoracyjne to również względy praktyczne, do których zaliczyć można m.in. łatwość utrzymania czystości – szklana podłoga w kuchni oraz przede wszystkim w łazience stanowi świetną alternatywę dla płytek. Brak fug oraz zagłębień sprawia, że ograniczona do minimum zostaje powierzchni, na której gromadzić się może brud i bakterie, a samą podłogę czyści się niezwykle łatwo, głównie ze względu na to, że nie przywierają do niej zanieczyszczenia.
Wady podłogi szklanej
Jak każde rozwiązanie, tak również podłogi szklane nie są pozbawione pewnych wad. Wśród tych najbardziej istotnych wymienić można przede wszystkim to, że są one twarde, przez co długie chodzenie po nich może być męczące dla naszych nóg – zdawać sobie trzeba jednak sprawę z tego, że podłoga szklana jest w większości przypadków dodatkiem i nie jest układana na całej powierzchni domu, przez co problem ten nie jest raczej zbyt odczuwalny.
Sporą wadą może być jednak cena – szklane podłogi wciąż są rozwiązaniem drogim, co wynika przede wszystkim z tego, że wymagają profesjonalnego wykonania oraz montażu, a na rynku wciąż niewiele jest firm, które mogą się pochwalić odpowiednim doświadczeniem i renomą, jeżeli chodzi o wykonywanie tego typu prac.
Rosnące zainteresowanie tym rozwiązaniem, z pewnością będzie jednak prowadzić to wzrostu konkurencyjności również i w tym obszarze, przez co z czasem szklane podłogi powinny stawać się coraz bardziej dostępne oraz atrakcyjne cenowo.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
Mam taka podłogę od niedawna i widze same plusy. Świetne wykonanie u Szklane.eu i coś czuje, że nie zmienię tej podłogi przed długi, długi czas 🙂