Jak stworzyć tanie i funkcjonalne oświetlenie dla domu?

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia każdego domu jest bez wątpienia oświetlenie. Trudno wręcz wyobrazić sobie wnętrza bez lamp, pełniących rozmaite funkcje: oświetlenia głównego, zadaniowego i dekoracyjnego.

Aby zawsze w pełni spełniało ono nasze oczekiwania, powinno być całkowicie dopasowane do potrzeb domowników, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i kosztów użytkowania.

Czy da się oszczędzać na oświetleniu? Zdecydowanie tak i to na wielu płaszczyznach. Choć najczęściej zwraca się uwagę głównie na lampy, to jednak stanowią one tylko jeden ze składników całej instalacji. Jak sprawić, żeby była ona kompleksowo wydajna, funkcjonalna i naprawdę ekonomiczna?

Odpowiednie zaplanowanie działań może spowodować, że w naszym domu powstanie praktyczna instalacja, generująca naprawdę niskie koszty.

Świetlne puzzle, czyli na co zwraca uwagę, projektując tanie oświetlenie dla każdego domu?

oswietlenie-dla-domu

Mówi się, że co tanie, to drogie. Jest wiele prawdy w tym starym porzekadle. Często okazuje się bowiem, że najbardziej ekonomiczną opcję stanowi początkowa inwestycja, która pozwala na wykorzystywanie tych samych urządzeń przez dłuższy czas oraz na równoczesne obniżenie kosztów ich eksploatacji.

Przy wyborze poszczególnych elementów systemu oświetleniowego należy zwracać uwagę na kilka istotnych czynników, które w znaczący sposób potrafią podnosić funkcjonalność, obniżać koszty użytkowania oraz zwiększa spójność wizualną całej przestrzeni. Do najważniejszych części instalacji należą oczywiście: lampy, żarówki i włączniki światła.

Czym się wyróżnia dobra lampa?

Lampy przybierają rozmaite formy i kształty, zależne od pełnionej roli. Ilość współcześnie popularnych trendów jest olbrzymia, pozwalając wybierać spośród produktów minimalistycznych, geometrycznie eleganckich lub o mocno ozdobnej strukturze.

Jeśli szukamy estetycznego i trwałego rozwiązania na lata, warto sprawdzić nowoczesne lampy Azzardo, które wpisują się w każde wnętrze, zachowując optymalny stosunek ceny do jakości każdego z produktów.

Czym powinna wyróżniać się funkcjonalna lampa, która pomaga obniżać wydatki na prąd? Nie zawsze niska cena samego produktu jest najważniejszym parametrem. Zdecydowanie istotniejsza powinna być dla nas jakość wykonania, trwałość, zastosowane materiały oraz łatwość utrzymania w czystości wszystkich części. Dzięki temu będziemy mogli korzystać z poszczególnych urządzeń przez długi czas, nie obawiając się o ich szybkie zniszczenie lub pogorszenie parametrów technicznych.

Żarówka jednym z filarów skutecznego oszczędzania

Ostatnie lata przyniosły znaczący rozwój technologii LED. Dzięki temu ceny żarówek tego typu znacząco spadł, a produkty stały się ogólnodostępne. Możemy wybierać różne wartości mocy oraz barwę światła, dzięki czemu obecne żarówki LED można bez przeszkód stosować niemal wszędzie.

Jakie są zalety żarówek LED? Przede wszystkim wyróżnia je zdecydowanie dłuższa żywotność niż w przypadku tradycyjnych rozwiązań, a dodatkowo są również znacznie przyjaźniejsze dla ludzi i środowiska, ze względu na brak toksycznej rtęci. Dzięki technologii LED dbamy zatem o domowy budżet, poprzez znaczące obniżenie rachunków za prąd oraz wydłużenie czasu stosowania poszczególnych żarówek. A przy tym stajemy się zdecydowanie bardziej eko.

Włączniki do zadań specjalnych

Niby jest to tylko mały przycisk na ścianie. Mimo że jest niewielki i często niedoceniany, włącznik potrafi wspomóc obniżanie rachunków za prąd. W jaki sposób?

Przede wszystkim, można postawić na rozwiązania ze ściemniaczem, który pozwala na regulowanie natężenia światła od zera aż do 100%. Dzięki temu możemy dopasowywać warunki do naszych aktualnych potrzeb, bez konieczności wykorzystywania zawsze maksymalnej mocy żarówek.

Drugim wyjściem jest również stosowanie włączników wyposażonych w czujniki ruchu. Jest to opcja popularna na klatkach schodowych w blokach. Przydaje się jednak także w prywatnych mieszkankach, pozwalając na automatyczne wyłączanie lamp, w chwili gdy nikogo nie ma w pomieszczeniu przez dłuższą chwilę.

Trzecim wariantem jest zastosowanie szklanych włączników światła, pozwalających na kontrolowanie większej ilości lamp w różnych pomieszczeniach, z poziomu dotykowego panelu, pilota lub aplikacji na smartfona.

Możemy więc idealnie dopasować oświetlenie do potrzeb domowników, przy daleko idącej optymalizacji zużycia energii elektrycznej. Często to sama instalacja koordynuje działanie oświetlenia. Tego typu możliwości wpisują się już w pełni w rozbudowany i mocno intuicyjny system o bardzo wymownej nazwie – Smart Home.

Tanie oświetlenie nie musi bynajmniej oznaczać rezygnacji z codziennej wygody oraz pięknego wyglądu naszego domu. Wprost przeciwnie.

Mądre planowanie oraz wprowadzenie kilku, praktycznych rozwiązań, pozwala na uzyskanie optymalnych efektów, dzięki którym płacimy mniej za rachunki, nasz dom staje się bardziej funkcjonalny, a przy tym wciąż może bez przeszkód wpisywać się w aktualne trendy stylistyczne i technologiczne. Nadszedł czas, żeby żyć oszczędnie, wygodnie i po prostu pięknie.

Warto przeczytać: Wniosek o Oświetlenie ulicy lub drogi gminnej WZÓR

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl