Wyspa kuchenna – [PLUSY i MINUSY] o czym pamiętać przy projektowaniu

Wyspa w kuchni to bardzo dobry pomysł, jeśli oczywiście pozwala na to kubatura kuchni. Projektując nowoczesne kuchnie trudno jest je sobie wyobrazić bez wyspy kuchennej.

Oczywiście zrealizowanie takiego projektu wymaga sporego zaangażowania zarówno ze strony domowników, jak i projektantów. Wyspa kuchenna znajduje się na środku kuchni, nie powinna być więc zbyt duża, ponieważ wtedy będzie ograniczała ruchy.

Przed przystąpieniem do realizacji projektu należy bardzo dokładnie nakreślić szkic takiej wyspy, aby mieć pewność, że całość prac zostanie wykonana poprawnie.

Wyspa kuchenna – jak zaplanować prace?

Prace powinno się rozpocząć od dokonania pomiarów w swojej kuchni. To zdecydowanie najważniejszy element, ponieważ jeśli kuchnia nie jest duża, wtedy też takie przedsięwzięcie może być pozbawione sensu. Najlepiej zatrudnić projektanta wnętrz, który ma doświadczenie w tego typu projektach i dobrze wie, ile miejsca zajmie stworzenie wyspy kuchennej.

Wielkie znaczenie będą miały w tym zakresie także projekty i koncepcje samych domowników, niektóre z nich są bardzo okazałe, a nie zawsze można sobie na tak wielką kreatywność pozwolić.

Ważnym punktem przy przystąpieniu do prac będzie określenie odległości pomiędzy wyspą a ścianami, ale też meblami kuchennymi. Nie mogą być one małe, ponieważ wtedy w kuchni będzie mieścić się zaledwie jedna osoba, co przy organizowaniu jakiegoś większego przyjęcia rodzinnego będzie kłopotliwe.

Warto do sprawy podejść rozsądnie, aby potem nie trzeba było nanosić jakichś większych poprawek, co oczywiście wiąże się z dodatkowymi kosztami. Powierzchnia kuchni musi mieć minimum 15 metrów kwadratowych, jeśli chce się z powodzeniem zbudować w niej wyspę kuchenną.

W innych przypadkach może nie być to możliwe, dlatego też dokonanie pomiarów musi nastąpić w sposób precyzyjny. Trzeba też podjąć ostateczną decyzję, co do wyglądu takiej wyspy, ponieważ projekty mogą być różne, w grę przecież wchodzi:

  • wyspa z kuchenką oraz zlewem,
  • wyspa z samym blatem kuchennym (wyspa może wtedy służyć również jako stół, czy też drink bar),
  • wyspa z blatem oraz zlewem.

Każda z tych opcji w kuchni może okazać się przydatna, jednak zdecydować można się tylko na jedną, dlatego tak ważne jest dokonanie rzeczowej analizy pod względem tego, co potrzebujemy aby wyspa kuchenna nam dostarczała.

Nie jest to łatwe zadanie, ale współpracując z profesjonalistą na pewno osiągniecie jakiś kompromis między funkcjonalnością wyspy, a jej wyglądem. Wyspy, które będą posiadać zlewy oraz kuchenki muszą być długie oraz szerokie. Długość w takim przypadku powinna wynosić chociaż 2 metry.

Odpowiednie wymiary wyspy kuchennej

wyspa-kuchenna-z-okapem

Rzeczą na której należy się skupić przy projektowaniu wyspy kuchennej są jej wymiary, tego nie da się w żaden sposób obejść. Poświęca się temu dużo czasu, ponieważ tylko wtedy efekt finalny będzie w każdym przypadku zachwycający. Kuchni z wyspami na środku jest coraz więcej, jednak nie zawsze są one dobrze zaprojektowane, czasami podchodzi się do tego zbyt lekceważąco.

Szerokość wyspy kuchennej musi wynieść minimum 80 centymetrów, jeśli będzie to niższa wartość, wtedy można mieć problemy ze swobodnym wykonywaniem poszczególnych czynności kulinarnych.

Zawsze można zdecydować się na większą szerokość wyspy, jednak jest to ściśle zależne od ogólnych wymiarów kuchni, więc warto to ze sobą powiązać, gdy będzie się tworzyło projekt końcowy.

Płyta kuchenna oraz zlew muszą być od siebie oddzielone, najlepiej jeśli będzie to minimum 60 centymetrów. Warto dostosować się do takich wskazówek, wtedy unikniemy problemów z użytkowaniem wyspy kuchennej w swojej kuchni.

Ważną kwestią jest też wysokość wyspy kuchennej, najlepiej będzie więc stanąć przed blatem i zgiąć ręce w łokciach. Wysokość położenia łokci będzie w tym przypadku istotnym wyznacznikiem, ponieważ od tej wysokości powinno odjąć się około 10 centymetrów i uzyska się optymalną wysokość wyspy.

Projektanci wnętrz oraz domownicy powinni pamiętać też o tym, aby wysunięcie szuflad z wyspy nie było żadnym kłopotem podczas poruszania się po kuchni. Wysuwanie dwóch naprzeciwko siebie leżących szuflad nie zawsze jest łatwe, pomiędzy nimi musi być chociaż 120 centymetrów odległości.

Najlepiej jeśli jednak wartość ta osiągnie 150 centymetrów, wtedy można być spokojnym o swój projekt. Pozostaje też kwestia doprowadzenia odpowiednich instalacji do wyspy, np. dopływu zimnej i ciepłej wody, odpływu, prądu elektrycznego, gazu, czy też kanału wentylacyjnego.

Wyspa kuchenna – zalety i wady

Zdecydowanie się na wyspę kuchenną ma swoje wady oraz zalety. Do największych zalet tego przedsięwzięcia można zaliczyć:

  • dopasowanie kuchni do własnych potrzeb (we wszystkich możliwych detalach),
  • umożliwienie jednoczesnej pracy na terenie kuchni kilku osobom (np. podczas uroczystości rodzinnych),
  • uzyskanie dodatkowego miejsca na przechowywanie garnków, patelni, kubków, itd.
  • możliwość przekształcenia wyspy na stół oraz bar,
  • szansa na zaprojektowanie takiej wyspy w kuchniach otwartych i zamkniętych.

Największą wadą takiego rozwiązania jest to, że wyspa z reguły zajmuje dużo miejsca i nie wszyscy czują się w takiej kuchni swobodnie. Jest to spory problem dla osób, które do gotowania potrzebują dużo miejsca. Decydując się na wyspę kuchenną trzeba też bardziej dbać o porządek w kuchni, ponieważ ewentualne brudne naczynia zawsze będą na widoku…

Z czego powinno się budować wyspę kuchenną?

Wybór materiałów przy budowie wyspy kuchennej to równie ważna sprawa, co jej wymiary, dlatego też kluczowe jest tutaj odpowiednie podejście, aby nie popełnić błędu. Wybrać można gotowe elementy, które zostały stworzone przez producentów specjalnie po to, aby powstawały takie właśnie wyspy kuchenne.

Można też zdecydować się na konstrukcję szkieletową, która będzie dokładnie obudowana płytami kartonowo-gipsowymi. Ostatnią z możliwych opcji jest wybudowanie wyspy z cegieł o odpowiednich wymiarach. To chyba najbardziej estetycznie prezentująca się możliwość, więc warto jej poświęcić chwilę.

Z jakiego materiału blat na wyspie?

Blat na wyspie kuchennej może być wykonany z wielu materiałów, np. z:

  • kamienia naturalnego,
  • tworzywa sztucznego,
  • kompozytów kwarcowych,
  • ceramiki,
  • czy też stali szlachetnej.

Jak widać, przy projekcie wyspy kuchennej trzeba dokonać wielu trudnych wyborów (życie to sztuka dokonywania wyborów), jednak efekt finalny na pewno będzie satysfakcjonujący!

Funkcjonalny okap do wyspy kuchennej

Okap do wyspy kuchennej należy dobrać mając na uwadze nie tylko jego funkcjonalność, ale i także styl okapu, czyli jego walor estetyczny. Najczęściej montuje się okapy na suficie, bezpośrednio wiszące nad płytą grzewczą.

Warto jeszcze dodać, że podczas gotowania na wyspie kuchennej, bardzo ważną rolę gra jej prawidłowe oświetlenie. A więc trzeba znaleźć okap z funkcją doświetlenia, które jest na dość satysfakcjonującym poziomie, albo zdecydować się na doświetlenie wyspy kuchennej osobnym źródłem światła.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do Wyspa kuchenna – [PLUSY i MINUSY] o czym pamiętać przy projektowaniu

  1. Przy projektowaniu kuchni z wyspą warto rozważyć podciągnięcia planu w kierunku jadalni – wyspa może też pełnić funkcję stołu – pomysłów na realizację takiego pomysłu jest wiele, zalet nie mniej -oszczędności miejsca i pieniędzy.

Komentowanie jest wyłączone.