Z dzisiejszego poradnika dowiesz się jak dobudować ganek i jakie rodzaje ganków są na rynku. Często zdarza się, że posiadając nieruchomość, chcielibyśmy ją nieco uatrakcyjnić, dodać coś i urządzić po swojemu. Jako właściciele budynku nieraz możemy wpaść na pomysł udoskonalenia posiadanej przestrzeni w jakiś sposób.
Jednym z interesujących rozwiązań jest dobudowanie do naszego domu ganku. Może to pozytywnie wpłynąć zarówno na aspekt wizualny nieruchomości, jak i na stronę praktyczną.
Można bowiem tę przestrzeń wykorzystać do zaczerpnięcia świeżego powietrza i wygodnego posiedzenia na dworze, gdy cztery ściany się nam znudzą. Co powinniśmy wziąć pod uwagę, rozważając dobudowanie ganku?
Dobudowa ganku – od czego zacząć?
Przede wszystkim pamiętać należy o dopełnieniu wszelkich formalności. Niestety, nawet jako właściciele nieruchomości, nie możemy dowolnie wedle swojego uznania modyfikować kwestii budowlanych. Potrzebne jest do tego pozwolenie lub zgłoszenie.
To, która z tych form znajdzie zastosowanie akurat w naszym przypadku, zależy od powierzchni planowanego ganku. Warto wcześniej zapoznać się z wszelkimi przepisami i postępować zgodnie z prawem, gdyż w przeciwnym razie narażamy się na negatywne konsekwencje, które przybrać mogą charakter finansowy lub prowadzić do rozbiórki postawionego dopiero co ganku.
Papierkologia i projekt ganku
Organizacja aspektów urzędowych jest jednak jedną sprawą, drugą natomiast stanowi odpowiednie zaplanowanie prac. Niewątpliwie należy zaangażować fachowca do tego, aby wykonał projekt naszego wymarzonego ganku. Nadzór specjalisty w działaniach budowlanych jest niezwykle ważny.
Precyzja w tej mocno technicznej branży jest podstawą. Ganek powinien być przecież solidny i nie stwarzać zagrożenia. Dlatego właśnie trzeba umówić się z profesjonalistą i przedyskutować wszelkie rozwiązania, jakie chcielibyśmy wdrożyć. Nasz ganek może być bowiem całkiem prostą konstrukcją, opartą na zwykłych słupach lub też bardziej skomplikowaną, jeśli w grę wchodzą dodatkowe elementy, takie jak chociażby taras.
Trzeba zatem ustalić, czy będzie nam potrzebna izolacja, na czym wesprzemy całą strukturę oraz jakie ewentualnie inne czynniki trzeba wziąć pod uwagę. Nie należy też zapominać o solidnym fundamencie pod ganek, który jest podstawą każdego obiektu budowlanego. Właśnie w tych kwestiach technicznych pomóc nam może projektant.
Jakie są rodzaje ganków?
Jako osoby, które chcą dobudować ganek i zgłaszają się w tym celu do projektanta, powinniśmy mieć sprecyzowane oczekiwania. Jeżeli nie mamy pomysłu na ganek, specjalista może nam pomóc w podjęciu decyzji, zawsze jednak warto wiedzieć, czego się chce odpowiednio wcześniej.
Takie podejście do sprawy może bardzo ułatwić komunikację i współpracę. Na początek warto wiedzieć, jakie są typy i rodzaje ganków, a zalicza się do nich, między innymi, ganki:
- ganki murowane,
- ganki z drewna.
To, oczywiście, dwa podstawowe typy, które można jeszcze dodatkowo zmodyfikować. Ponieważ w branży budowlanej, a także wnętrzarskiej, bardzo ważna jest kwestia spójności całościowej koncepcji, powinniśmy dopasować materiał, z którego postawimy ganek do reszty naszego domu.
W przypadku ganku murowanego, musimy zdecydować się na to, jaki rodzaj podparcia będzie zastosowany. Zazwyczaj wykonuje się je z użyciem cegły lub betonu. Trzeba jednak pamiętać o szczegółach, aby konstrukcja była stabilna.
To jednak warto pozostawić w gestii specjalistów, gdyż nie każdy posiada przecież odpowiednią wiedzę. Jeśli decydujemy się na ganek drewniany, powinniśmy natomiast pamiętać o konserwacji. Pod tym względem może być to dosyć wymagająca opcja.
Zadaszenie ganku
To, na jaki rodzaj zadaszenia ganku się zdecydujemy, zależy już od naszych preferencji, a także od możliwości projektowych. Niewątpliwie ważne jest w tym przypadku wyczucie estetyczne.
Często wybiera się trójkątny daszek, jednak można zdecydować się także na inny wariant, na przykład w kształcie łuku lub na prosto. Tutaj wszystko powinno współgrać z całością nieruchomości, ponieważ poszczególnych elementów domu nie powinno traktować się wybiórczo. Istnieją jednak również inne rozwiązania dotyczące ganków, które są już nieco bardziej skomplikowane.
Taras lub pomieszczenie nad gankiem
Można pokusić się o rozbudowę większego kalibru i oprócz zadaszonej przestrzeni na powietrzu, zbudować nad gankiem pomieszczenie mieszkalne, czy też taras, na którym można z pewnej wysokości obserwować otoczenie i napawać się świeżym powietrzem.
W taki sposób można zmaksymalizować wykorzystanie potencjału przestrzeni oraz planowanej konstrukcji. W takich sytuacjach należy jednak pamiętać o dodatkowych wymaganiach technicznych, takich jak chociażby izolacja cieplna lub przeciw wilgoci.
To jednak kolejny aspekt, który powierzyć należy specjalistom.
Estetyczne wykończenie ganku
W pracach budowlanych rolę odgrywają jednak nie tylko standardy techniczne, które muszą zostać spełnione, ale również aspekt wizualny.
Warto zadbać o to, aby nowo powstały ganek był dla naszego domu prawdziwą ozdobą. Należy odpowiednio dobrać kolory farb i elementy dekoracyjne, żeby przestrzeń była nie tylko funkcjonalna, ale także atrakcyjna dla oka.
W przypadku tarasów lub dodatkowych pomieszczeń wykończenie także jest niezwykle ważne, dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć nasz pomysł na ten aspekt obiektu.
Ganek może być wspaniałym uzupełnieniem naszej nieruchomości. Jest to pomysł szczególnie godny rozważenia dla tych, którzy wprost uwielbiają przesiadywać na świeżym powietrzu i chcieliby mieć swój kącik pod zadaszeniem, a jednak blisko świata zewnętrznego.
Ponadto wybudowanie dodatkowego pomieszczenia może być naprawdę świetnym krokiem. Jeżeli dobrze wykorzystamy potencjał przestrzeni, możemy zyskać nowe pomieszczenie zdatne do zamieszkania.
Jeśli zaś go nie potrzebujemy, zawsze można je wykorzystać do przechowywania rzeczy. Prostsza wersja natomiast zawiera wyłącznie ganek bez dodatkowych atrakcji, co może być z kolei prostsze do wykonania.
Koncepcji na to, jak zaplanować taką dobudowę do naszego domu, jest całkiem sporo. To od nas zależy, jaki mamy pomysł i co chcielibyśmy zobaczyć, jako dodatkowy element budynku. Pamiętajmy jednak o formalnościach i profesjonalnym podejściu.
Dobudowa ganku – z pozwoleniem czy bez pozwolenia?
Jak wspomnieliśmy, dobudowa ganku zawsze jest możliwa, nawet kiedy nie był on przewidziany w pierwotnym projekcie, ganek może pełnić funkcję tarasu, wiatrołapu, czy też łączyć dom z fajnie zaprojektowanym ogrodem.
Ganki o powierzchni zabudowy do 35m2 można śmiało dobudować bez żadnego pozwolenia, nie ma tu także ograniczeń dotyczących wysokości ganku. Jedyne co należy poczynić, to zgłosić planowane roboty budowlane.
To jeszcze o czym warto pamiętać, to fakt, aby spełnić jeden warunek, jeśli mowa o gankach, garażach, czy altanach, to ich liczba na 500 m2 działki nie może przekraczać dwóch sztuk. A więc kiedy macie na małej działce dobudowany garaż i np. altanę, to dostawienie ganku nie będzie już możliwe.
Projekt ganku
Zgłaszając prace budowlane dotyczące dobudowy ganku nie trzeba dołączać projektu takiego ganku, wtedy, nie czując dołączenia takiego projektu ganku, inwestorzy bardzo często rezygnują z zatrudnienia konstruktora czy projektanta, który ten ganek mógłby zaprojektować.
Bardzo często takie domowej roboty ganki posiadają wiele niedociągnięć, błędów technologicznych czy stylu w jakim został on wykonany.
Przecież dobudowanie ganku bardzo znacząco wpłynie nie tylko na konstrukcję samego domu, ale i na jego estetykę, dlatego tak ważne jest podczas dobudowy ganku, aby stylistycznie pasował on do całości naszej nieruchomości i dodawał jej uroku, a nie szpecił ją.
Zlecenie zaprojektowania ganku projektantowi czy architektowi, wydaje się konieczne. Architekt nie tylko doradzi w kwestii wyglądu ganku, ale doradzi też jaką technologię zastosować i jakich użyć materiałów, aby nie naruszyć zasad konstrukcyjnych.
Przecież inaczej przebiega dobudowa ganku w domu bez piwnicy, a inaczej w domu podpiwniczonym, przeważnie fundamenty pod ganek wykonuje się dla ścianek i słupów które będą szkieletem ganku. Nie można też zapomnieć o szczelinie delatacyjnej między fundamentem ganku, a ścianami domu do którego dobudowujemy ganek.
Podsumowując
Samo pojęcie „ganek” nie ma swojej definicji w prawie budowlanym, za ganek bierze się zewnętrzny element budynku, który znajduje się przed wejściem do domu. Ganki mogą być otwarte, lub całkowicie zamknięte (zabudowane). Mogą pełnić rolę werandy.
Ganki robi się z przeróżnych materiałów, w różnych stylach i wielkościach. Można zastosować takie samo pokrycie dachu ganku, jakie ma dom, lub przełamać styl i zastosować inne pokrycie wyróżniając tym sam ganek.
Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:
- Porównanie kosztów budowy ścian i [KOSZTY] jakie poniesiesz!
- Jak działa biokominek? + [WADY i ZALETY] rozpalanie, gaszenie i paliwo
- Ile kosztuje układanie kostki brukowej? [SPRAWDŹ!]
- Czym jest budowa, rozbudowa, nadbudowa czy remont w świetle prawa?
- Czym jest dziennik budowy i jak go prowadzić? [PORADNIK] 2018