Ścianki działowe – cena – rodzaje – z czego [PORADNIK] 2022

Ścianki działowe to jedna z prostszych, tańszych a zarazem bardziej poręcznych metod zarówno w zakresie modyfikacji struktury przestrzennej wnętrza, jak też ewentualnego wyciszenia określonych jego sektorów. W odróżnieniu do innych, bardziej „inwazyjnych” sposobów pozwalających niejako zrekonstruować wnętrze, postawienie ścianki działowej najczęściej nie wymaga ani specjalnie dużych nakładów finansowych, ani też nie wiąże się z żadnym przesadnym ryzykiem, np. w zakresie zagrożenia dla stabilności budynku.

Tym niemniej, ścianki działowe występują na rynku w kilku dość znacząco różniących się pomiędzy sobą wariantach. Poszczególne rodzaje ścianek działowych będą wykazywać różnice zarówno w zakresie ceny (jest to jeden z parametrów często branych pod uwagę w pierwszej kolejności przez klientów), jak też chociażby jeżeli chodzi o takie parametry, jak dźwiękoszczelność, łatwość oraz szybkość konstrukcji oraz rzecz jasna efekt estetyczny.

Różnice te mają znacznie większe znaczenie, niż często skłonni jesteśmy podejrzewać. Sama w sobie, tj. wykonana z dowolnego materiału ścianka działowa, niekoniecznie będzie bowiem efektywnie sprawdzać się na przykład w funkcji przegrody dźwiękoszczelnej.

Co więcej, niektóre rodzaje ścianek działowych mogą stanowić pewne obciążenie dla konstrukcji budynku, co rzecz jasna także powinno zostać wzięte pod uwagę. Stąd też znajomość charakterystyki poszczególnych wariantów ścianek działowych, a następnie dobór odpowiedniego z nich, będzie odgrywać naprawdę niebagatelną rolę z perspektywy celów, jakie chcemy uzyskać stawiając ściankę działową w naszym domu lub mieszkaniu.

Czym jest ścianka działowa?

Mówiąc najkrócej, ścianka działowa jest prostą konstrukcją, którą wstawiamy we wnętrzu albo po to, aby wyodrębnić pewien fragment przestrzeni mieszkalnej, albo też po to, aby dany fragment wyodrębnić zapewniając mu istotną integralność.

Brzmi skomplikowanie? Być może, ale różnica jest dosyć prosta. Załóżmy, że celem, dla którego stawiamy w mieszkaniu ściankę działową jest po prostu podział salonu na dwie mniejsze strefy: w takim wypadku względy estetyczne niekiedy mogą mieć nawet większe znacznie, niż np. dźwiękoszczelność.

Zupełnie inaczej będzie przedstawiać się sytuacja wówczas, kiedy na przykład ścianki działowe mają za zadanie podzielić pokój dla dzieci na dwie możliwie jak najbardziej odrębne strefy: tutaj już z oczywistych względów będziemy musieli brać pod uwagę zarówno grubość, jak i parametr dźwiękoszczelności, ponieważ w przeciwnym wypadku zamiast ścianki działowe równie dobrze moglibyśmy postawić dzieciom w pokoju parawan…

scianka-dzialowa-w-pokoju

Co również ważne, ściana działowa nie przenosi obciążeń od konstrukcji budynku. Takie zadanie pełnią ściany konstrukcyjne stanowiące integralną część budynku. Ściana działowa z gk może pełnić wymagania ochrony pożarowej, wymagania akustyczne, zarówno konstrukcję, można łatwo wstawić do wnętrza, jak też z niego usunąć.

Według innej perspektywy, ścianki działowe będziemy zaś dzielić na stałe oraz przesuwne. Te pierwsze, jak już sama nazwa wskazuje, nie są mobilne, a więc dzielą przestrzeń w jeden z góry przyjęty sposób.

Ścianki działowe przesuwne natomiast najczęściej spełniają funkcję dekoracji, ewentualnie nadania mieszkaniu nieco większej „plastyczności”: można np. postawić taką ściankę w salonie, a następnie gospodarować podziałem przestrzeni zależnie od tego, co ma się w owym salonie odbywać.

Ścianki działowe stałe będą rzecz jasna pierwszym i właściwie jedynym wyborem, jeśli naszą intencją jest poniekąd wydzielenie w ramach mieszkania nowego pomieszczenia.

Rodzaje ścianek działowych

Ścianka działowa z regipsu

scianki-dzialowe-z-regipsu

Regips to jeden z najtańszych i najbardziej poręcznych materiałów do wykonania ścianki działowej. Ścianka z karton gipsu dobrze sprawdzi się jako metoda fragmentacji pomieszczenia.

Rozwiązaniem w tym zakresie będą ścianki działowe z płyt gk wypełnione wełną mineralną: cechują się one wyraźnie lepszymi parametrami dźwiękoszczelności, zapewniają dobre parametry dźwiękoizolacyjne, cechują się niewielką grubością. Konstrukcja ściany z płyt gk, pozwala na optymalne zagospodarowanie przestrzeni, dzięki niewielkiej grubości konstrukcji. Ściana z gk idealnie sprawdzi się na każdym rodzaju stropu, dzięki niewielkiej masie i łatwości wykonania, bez konieczności prac (murarskich) mokrych.

Do niewątpliwych zalet ścianki z regipsu, należy bardzo niska waga (30 do 40 kg/m2), niska cena (ok. 60 do 90 zł za metr kwadratowy), oraz łatwy montaż. Przy odrobinie umiejętności, ścianka działowa z regipsu może zostać postawiona nawet we własnym zakresie.

Murowane ścianki działowe

murowane-scianki-dzialowe

Murowane ścianki działowe to nieco droższa i tradycyjna metoda budowlana, niż popularny regips. Wadę oczywiście będzie stanowić waga ścianki działowej: w przypadku cegły pełnej, jest to sporo ponad 200 kg na metr kwadratowy. Należy więc pamiętać, że przed postawieniem ścianki działowej z cegieł, konieczna będzie konsultacja z projektantem.

Jeżeli strop jest niedostatecznie wytrzymały na tak duże obciążenie i/lub nie ma możliwości jego wzmocnienia, nawet stawianie ścianki działowej z bloczków raczej nie będzie możliwe (łącznie z tynkiem waga będzie bowiem przekraczać granicę 100 kg na metr kwadratowy). Ścianka działowa z cegły pełnej będzie odznaczać się za to dobrymi parametrami w zakresie dźwiękoszczelności.

Murowanie ścian działowych możemy wykonać samodzielnie (rzecz jasna po uprzedniej konsultacji z projektantem), jednak zdecydowanie lepiej będzie w tym celu zaangażować doświadczonego specjalistę. Cena jeżeli chodzi o murowane ścianki działowe będzie rzecz jasna zależeć od kilku czynników, do których należy zaliczyć koszt samych materiałów oraz ewentualny cennik wybranego wykonawcy.

Ścianki działowe z suropeksu

scianka-dzialowa-z-suporeksu

Znacznie lżejszą od klasycznej cegły opcją, będą ścianki działowe z suropeksu. Tutaj ciężar, zależnie od sposobu wykonania, może zmieścić się nawet poniżej granicy 100 kg/m2. Wadą jest z pewnością dosyć skomplikowana konstrukcja: o ile ścianki działowe z cegły lub regipsu możemy postawić samodzielnie, o tyle już ścianka działowa z suropeksu na pewno będzie wymagać zaangażowania dobrego fachowca.

Kolejny mankament to kiepska dźwiękoszczelność: gorsza zarówno od pełnej cegły, jak i regipsu wypełnionego wełną mineralną.

Ścianki działowe z betonu komórkowego w wersji standardowej nie różnią się znacząco od tych wykonanych z suropeksu. Zarówno waga jak i dźwiękoszczelność są jak najbardziej porównywalne.

Ścianki działowe rozporowe

scianka-dzialowa-rozporowa

Chyba najbardziej praktyczną i najłatwiejszą w montażu wersją ścianek działowych są tzw. ścianki działowe rozporowe. Najczęściej są one dostępne do kupienia już w gotowej formie.

Taka ścianka przypomina jednak raczej parawan, niż „ścianę”, co rzecz jasna wiąże się z istotnymi ograniczeniami. Zalety to z pewnością niska cena oraz możliwość całkowicie samodzielnego postawienia ścianki. Ceny ścianek działowych rozporowych będą wahać się od ok. 400 do 1600 zł w zależności od materiału, kształtu oraz innych parametrów.

Ścianki działowe z Ytong

scianka-dzialowa-ytong

Ciekawym rozwiązaniem z pewnością mogą być ścianki działowe z Ytong. Technologia ta zapewnia stosunkowo niską wagę, niewielką grubość a jednocześnie całkiem niezłą dźwiękoszczelność.

W odróżnieniu od niektórych innych odmian betonu, ścianki działowe wykonane w technologii Ytong nie rezonują. Technika montażu jest dosyć prosta, jednak dla zupełnych laików może okazać się zbyt dużym wyzwaniem.

Szklana ścianka działowa (pustaki szklane)

szklana-scianka-dzialowa-pustaki-szklane

Coraz bardziej popularną alternatywą dla bardziej „tradycyjnych” materiałów są pustaki szklane. Ściana wykonana w tej technologii cechuje się łatwością montażu oraz dobrze sprawdza w mniejszych wnętrzach, przede wszystkim ze względu na przepuszczanie światła.

Co ważne, szklana ścianka działowa wykonana w tej technologii wykazuje również bardzo dobrą dźwiękoszczelność. Co jednak oczywiste, w niektórych przypadkach zastosowanie szkła zamiast np. cegły nie będzie do końca dobrym pomysłem. Co więcej, pustaki szklane nie będą dobrze komponować się z każdym wnętrzem.

Ściana działowa – szkieletowa akustyczna

scianka-dzialowa-akustyczna

Ściana działowa-szkieletowo akustyczna to nieco bardziej zaawansowana wersja zwykłej ścianki szkieletowej. Jak sama nazwa wskazuje, w porównaniu z tą pierwszą ściana działowa – szkieletowo akustyczna będzie odznaczać się przede wszystkim lepszą dźwiękoszczelnością.

Wadę stanowi natomiast większy ciężar, co oznacza również większe obciążenie stropu.

Ścianka działowa z drewna

scianka-dzialowa-drewniana

Popularnością się obecnie również takie rozwiązania, jak ścianka działowa z drewna. W tym wypadku najczęściej mamy do czynienia z konstrukcją, którą kupujemy właściwie już gotową.

Instrukcja na temat tego, jak zrobić ściankę działową z drewna najpewniej będzie dołączona do samego materiału. Możemy rzecz jasna również skorzystać z poradników dostępnych w sieci albo też po prostu zlecić montaż fachowcowi.

Jakie wady i zalety będzie wykazywać drewniana ścianka działowa? Te pierwsze to z pewnością raczej kiepska dźwiękoszczelność a także niska trwałość. Nie należy także zapominać o ognioodporności, która w przypadku drewna będzie rzecz jasna o wiele gorsza, niż w przypadku cegieł lub bloczków.

Do zalet zaliczymy natomiast niską cenę oraz łatwość montażu i ewentualnego demontażu.

Ścianki działowe przesuwne

scianki-dzialowe-przesuwne

Jeszcze inna- razem jednak wyraźnie mniej popularna opcja- to oczywiście ścianki działowe przesuwne. Ten wariant sprawdzi się w sytuacji, kiedy zależy nam przede wszystkim na możliwości swobodnego fragmentowania przestrzeni.

Oczywiście, ścianka działowa przesuwna może odznaczać się również naprawdę ciekawymi walorami estetycznymi a ponadto przy jej pomocy można dokonać wizualnej rekonstrukcji wnętrza, np. dzieląc salon na dwa nieco różniące się estetycznie segmenty.

Inspiracji jest całe mnóstwo zaś przesuwne ścianki działowe nie są ani drogie, ani też skomplikowane w montażu. Oczywiście jednak, mobilna ścianka działowa nie zapewni zbyt dobrej dźwiękoszczelności. Ze względu na niską wagę oraz ogólnie raczej kruchą konstrukcję ruchome ścianki działowe są również podatne na uszkodzenia.

Ścianka działowa – koszt budowy

Ścianki działowe cena będzie zależeć rzecz jasna przede wszystkim od materiału oraz techniki wykonania. Jeżeli zaś chodzi o ścianki działowe cena robocizny, to również tutaj napotkamy na istotne różnice zarówno w zależności od cenniku danego wykonawcy, jak też miasta oraz rzecz jasna technologii(im bardziej jest ona zaawansowana, tym wyższa będzie cena robocizny.

Za najdroższą opcję uważa się ścianki wykonane z pustaków szklanych: tutaj koszt bazowy(materiały plus robocizna) może wynosić nawet 400 złotych za metr kwadratowy. Tańsze będą cegła oraz bloczki.

Należy przy tym mieć na uwadze, że ścianki działowe cena za m2 to zawsze koszt orientacyjny: różnice chociażby w cenie robocizny mogą być naprawdę znaczne zarówno dla różnych miast, jak i różnych wykonawców z tego samego miasta.

Ścianki działowe, z czego najtaniej?

Zdecydowanie najtańszym wariantem będą ścianki szkieletowe. Jeżeli interesuje nas odpowiedź na pytanie pt. ścianka działowa z czego najtaniej, to odpowiedź brzmi oczywiście: regips.

Ścianki działowe z płyt gk mogą kosztować nawet jedynie 90 zł/m2. Jednocześnie raczej nie wymagają one zbyt dużych kosztów dodatkowych, tj. kosztów związanych z wykończeniem konstrukcji.

Inna odpowiedź na pytanie pt. ścianki działowe, z czego najtaniej to oczywiście gotowe konstrukcje kupowane w sklepach, jak np. niektóre ścianki z drewna lub ścianki działowe rozporowe.

Ścianki działowe – grubość

Ważnym parametrem ścianki działowej będzie oczywiście jej grubość. Dotyczy to przede wszystkim mniejszych wnętrz lub też sytuacji, kiedy ścianka ma zostać postawiona np. w łazience albo przedpokoju.

Do bardziej masywnych konstrukcji należy oczywiście pełna cegła (12 cm bez tynku) oraz beton komórkowy. Znacznie węższa będzie ścianka z karton gipsu w wersji standardowej (ok. 7 cm), oraz ścianka z cegły-dziurawki (6,5 cm bez tynku).

Jak postawić ściankę działową?

Montaż lub też budowa ścianki działowej będą oczywiście w ogromnej mierze zależeć od materiału. Najprostsza metoda budowy w przypadku zwykłej cegły rozpocznie się od położenia papy pod pierwszą warstwę cegieł.

Same cegły kładziemy natomiast na płask. Stawianie ścianki działowej z cegły pełnej będzie rzecz jasna wymagać również spojenia ze ścianami nośnymi. W tym celu najczęściej wykorzystywane są pręty zbrojeniowe rozmieszczane mniej więcej co 35-50 cm. Zalecana średnica dla prętów to 6 do 8 mm.

Nieco łatwiejsze będzie stawianie ścianki działowej Ytong. W tym wypadku przede wszystkim będziemy mieli znacznie mniej murowania. Ścianki działowe z Ytong w spoinach pionowych są bowiem łączone ze sobą metodą na pióro i wpust.

Jednocześnie należy pamiętać, że w tej technologii nie stawiamy ścianki działowej „na styk” ze ścianą nośną: konieczne będzie zachowanie odpowiedniego marginesu, który przeważnie wypełnia się pianką montażową.

Ścianki działowe na poddaszu

scianka-dzialowa-na-poddaszu

Całkowicie odmienną tematykę będą stanowić ściany działowe na poddaszu. W tym wypadku wskazana jest konsultacja z projektantem nawet w przypadku stawiania lekkich ścianek szkieletowych.

Pamiętajmy, że obciążenie poddasza rządzi się zupełnie innymi prawami, niż ma to miejsce w przypadku parteru. Co do zasady, ścianki działowe z ciężkich materiałów stawia się na poddaszu jedynie na etapie konstrukcji domu.

W przypadku ścianek szkieletowych, takie ograniczenie nie obowiązuje, przy czym jeszcze raz powtarzamy, że w niektórych wariantach nawet ścianki działowe na poddaszu szkieletowe mogą odznaczać się dosyć sporym ciężarem. Przykładem mogą być tutaj chociażby ściany działowe akustyczne.

Profile do ścianek działowych

profile-do-scianek-dzialowych

Oprócz samego wyboru materiału oraz technologii, w jakiej zostanie wykonana ścianka działkowa, koniecznym elementem całego procesu będzie również dobór odpowiednich profili. W przypadku, kiedy budową lub też konstrukcją zajmuje się fachowiec, problem ten najczęściej rozwiązywany jest właśnie przez specjalistę.

Jednak już osoby chcące samodzielnie dokonać montażu często zastanawiają się, jakie profile do ścianki działowej będą najlepsze.

Co do zasady, w przypadku konstrukcji szkieletowych stosuje się stalowe profile do ścianek działkowych. Jedynie one zapewniają bowiem odpowiednią stabilność dla niezbyt trwałego przecież materiału, jak regips, drewno lub materiały drewnopodobne.

Standardowych profili UW używa się do mocowania płyt w poziomie. W miejscach wymagających lepszej stabilizacji stosować należy już jednak cechujące się mocniejszą konstrukcją profile UA, nazywane również ościeżnicowymi.

Takie profile do ścianek działkowych umieszcza się przede wszystkim w krawędziach otworów drzwiowych oraz, zależnie od potrzeb lub zaleceń projektanta, także w innych wymagających tego miejscach. W pracach na poddaszu zazwyczaj stosowane są natomiast profile CD.

Drzwi przesuwne jako ścianka działowa?

Ciekawą opcją w zakresie stworzenie nie tyle ścianki działowej, ile czegoś spełniającego jej funkcję, mogą być drzwi przesuwne jako ścianka działowa. W tym wypadku zarówno montaż i jak i warunki cenowe są rzecz jasna znacznie bardziej przystępne, niż w odniesieniu do konstrukcji wymagających murowania.

Jednocześnie jednak ścianka działowa przesuwna w pokoju siłą rzeczy nie będzie tak funkcjonalna, jak prawdziwa ściana wykonana z cegieł pełnych albo bloczków. Tym niemniej, jest to alternatywa warta rozważenia, zwłaszcza, że niektóre rodzaje drzwi przesuwnych cechują się całkiem dobrą dźwiękoszczelnością.

Ścianki działowe do samodzielnego montażu

Oprócz opcji wymagających prac budowlanych, na rynku znajdziemy również gotowe ścianki działowe. W tym wypadku do montażu przeważnie wystarczy nam instrukcja producenta. Użytkownicy często podkreślają, że ścianka działowa bez wiercenia nie jest czymś bardziej skomplikowanym, niż złożenie mebli ze sklepu.

Jednocześnie warto pamiętać, że gotowa ścianka działkowa po prostu nie ma prawa być tak efektywna (np. w zakresie ochrony akustycznej), jak solidna konstrukcja wykonana z cegły albo nawet umiejętnie postawiona ścianka działkowa z regipsu wypełniona watą mineralną.

Bez wątpienia jednak największą zaletą ścianek przeznaczonych do samodzielnego montażu stanowi ich cena: jeżeli naszym celem jest wyłączenie drobna rekonstrukcja wnętrza, z pewnością warto rozważyć ścianki działowe do samodzielnego montażu jako alternatywę dla znacznie bardziej czasochłonnych konstrukcji z regipsu.

Ścianka do samodzielnego montażu przeważnie będzie również bardzo lekka, jej postawienie nie wymaga konsultacji z projektantem (oczywiście jednak, należy tutaj wziąć pod uwagę ciężar gotowej konstrukcji, a także miejsce jej montażu, tj. parter czy poddasze).

Koniecznie przeczytaj:

3.6/5 - (8 votes)
O Redakcja 444 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl