Czym jest podciąg i jak go wykonać?

Wiele osób z jakiegoś powodu decyduje się na usunięcie ściany nośnej w domu. Ze względu na to, że ściana ta ma duże znaczenie dla całego budynku, wykonanie zadania nie jest łatwe. Konieczne będzie wykonanie tzw. podciągu, który zastąpi usuniętą ścianę i odciąży strop.

Zanim jednak skontaktujemy się z projektantem czy konstruktorem, warto bliżej zapoznać się z tym tematem, aby lepiej zrozumieć cały proces.

Co to jest podciąg i do czego służy?

Zacznijmy od tego, czym jest podciąg. Jak już zostało wspomniane, zastosowanie podciągu jest konieczne, gdy chcemy pozbyć się ściany nośnej. Podciąg to nic innego jak specjalnie zaprojektowana belka, której zadaniem jest zwiększenie rozpiętości stropów.

Belka ma za zadanie przenosić obciążenia z wyższych kondygnacji na ściany oraz słupy, a potem na fundamenty. Belki mają zwykle limit wysokości, który wynosi około 500 mm. Jeśli mamy do czynienia z większą rozpiętością, konieczne jest zastosowanie blachownic, które spawane są na zamówienie.

Z tego rozwiązania jednak nie korzysta się zbyt często, ponieważ jest pracochłonne i pochłania duże ilości gotówki. Dlaczego nie można po prostu pozbyć się ściany nośnej, bez wstawiania elementu zastępczego? Ponieważ ściana nośna odpowiada za konstrukcję całego budynku.

Gdy się jej pozbędziemy, budynek nie będzie odpowiednio wyważony, a to może być bardzo niebezpieczne dla jego domowników, gdyż grozi zawaleniem i katastrofą budowlaną. Co więcej, nie można na własną rękę wykonywać takich przebudów. Belka musi posiadać odpowiednie parametry, dlatego cały projekt musi przygotować specjalista z doświadczeniem i odpowiednimi uprawnieniami.

Jeśli chcemy usunąć ścianę nośną i zastąpić ją podciągiem, musimy skontaktować się z projektantem. To właśnie od niego zależy, gdzie dokładnie znajdzie się belka, z jakiego materiału będzie wykonana i jakiej będzie wielkości oraz konstrukcji.

Zwykle w domach jednorodzinnych stosowane są podciągi żelbetowe. Żelbet jest kompozytem strukturalnym, który składa się z betonu wzmocnionego stalowymi prętami (zbrojenie). Dlaczego nie używa się samego betonu? Ponieważ beton mimo dużej wytrzymałości na ściskanie, nie najlepiej radzi sobie z rozciąganiem – nie jest plastyczny.

W miejscach, gdzie dochodzi do rozciągania, stosuje się właśnie wspomniane pręty zbrojeniowe. Belka ma zwykle kształt prostokąta, czasami litery T lub C. Wszystkie parametry podciągu ustala projektant, a są to np.:

  • wymiary konstrukcji,
  • rozpiętość podpór,
  • proporcje wysokości do długości.

Jak wykonać podciąg?

Specjalista decyduje również, jaka będzie głębokość oparcia podciągu. Ta wielkość jest najczęściej nie mniejsza niż 10 cm i nie mniejsza niż 1/3 wysokości podciągu. Natomiast przy podciągach żelbetowych przy standardowych obciążeniach, głębokość oparcia wynosi 25 cm lub 38 cm, zakładając, że wysokość podciągu przekracza 60 cm.

Zdarza się, że podciągi wykonuje się w budynkach z większymi obciążeniami punktowymi i wówczas opierane są na poduszkach betonowych (rysunek poniżej) lub kilku warstwach cegieł pełnych. Co w przypadku gdy podciąg nie może być oparty na elementach konstrukcyjnych, których zadaniem jest transfer obciążenia do fundamentów? Wtedy podciąg opierany jest na dodatkowej belce poprzecznej, która musi być przynajmniej tej samej długości co podciąg.

poduszka-betonowa-podciag
Poduszka betonowa, na której spocznie podciąg

Podciąg może być zlicowany z sufitem lub umiejscowiony pod nim. Jest to jednak zależne od wielu czynników i wszystko zależy od oceny projektanta. Najprostszym sposobem, jest wykonanie podciągu pod stropem.

Wtedy, jeśli mamy do czynienia ze stropem gęstożebrowym, wprowadzane są belki stropowe między strzemiona podciągu. Spód podciągu opuszcza się na wysokość minimum 10 cm. Niektórzy chcą, aby powierzchnia stropu była płaska. Wówczas konieczne jest usunięcie betonu z prefabrykowanych belek stropu i wkomponowanie podciągu w wewnątrz stropu.

Rodzaje podciągów

Wśród podciągów, rozróżniamy kilka ich rodzajów. W zależności od konstrukcji, materiału i układu wyburzanej ściany, konstruktor lub projektant, zasugerują odpowiedni materiał, z jakiego podciąg ma być wykonany.

Podciąg żelbetowy i betonowy

podciag-betonowy-zelbet

Beton jest najczęstszym prefabrykatem, z jakiego wykonuje się podciągi, najczęściej stosuje się beton C 25/30 lub C 30/37. Jeśli natomiast chodzi o zbrojenie podciągów, to tutaj wykorzystywana jest stal A-III.

Podciąg stalowy

podciag-stalowy

Podciąg wykonany ze stali, to głównie profile typu C, L i T. Co ciekawe, instalując podciąg stalowy, spokojnie można przyspawać stalową belkę podciągu do głowic stalowych słupów. Ostatni etap, to obłożenie profila cegłami i otynkowanie go.

Podciąg drewniany

podciag-drewniany

Podciągi drewniane są najrzadziej stosowanymi podporami, mającymi np. zastąpić ścianę nośną. Tego typu podciągi stosuje się jedynie w konstrukcjach drewnianych, a że konstrukcji takich nie ma zbyt wiele, są to najmniej popularne podciągi. Co warto wspomnieć, to podciągi drewniane wykonuje się z nie jednej warstwy tarcicy, a kilku! a sam podciąg łączy się z konstrukcją, za pomocą złącz ciesielskich.

Jak przebiega umiejscowienie podciągu krok po kroku?

Najczęściej cały proces składa się z trzech etapów. Najpierw wykuwane są bruzdy po obu stronach wyburzanej ściany. Gdy wszystko jest już zrobione, bruzdy są odkurzane i zwilżane wodą.

Następnie wstawiane są belki. Na ceownik nakłada się warstwę zaprawy cementowej i wstawia w bruzdę. Całość jest dociskana klinami od dołu. Z obu stron w środkowej części ściany wbija się stalowe kliny, aby belki przejęły część obciążenia przed wyburzeniem.

Wreszcie ostatnim etapem jest wyburzanie ściany nośnej i jest to jednocześnie najtrudniejszy element procesu. Zwykle do usuwania nie używa się ciężkiego sprzętu, ponieważ mogą wystąpić uszkodzenia w innych częściach domu i sąsiednich ścianach, a osadzone wcześniej belki mogą ulec osłabieniu.

Specjaliści używają w tych celach przecinarki z tarczą diamentową. Dzięki funkcji odsysania pyłu pozwala ona na wykonanie równej linii cięcia.

Warto pamiętać, że każdą ścianę można wyburzyć, jednak wymaga to sporej wiedzy i precyzji. Nie wolno podejmować się takich zadań samodzielnie, bo można narobić sporo szkód i narazić się na dodatkowe koszta.

Najlepiej w razie chęci wyburzenia ściany nośnej, zapytać o pomoc projektanta, który oceni sytuację i zaproponuje optymalne rozwiązanie. To ważne, jeśli bierzemy pod uwagę bezpieczeństwo domowników, a także stan konstrukcji całego domu. Może finalnie okaże się, że wyburzanie ściany nie jest warte zachodu, a projektant zaproponuje po prostu inne ciekawsze i przede wszystkim tańsze rozwiązanie.

Koniecznie przeczytaj:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl