Jak napisać podanie o przeniesienie licznika energii elektrycznej? niezależnie od tego, czy naszym dostawcą energii elektrycznej jest PGE, Tauron, czy Energa, przed przeniesieniem licznika musimy skontaktować się z operatorem sieci dystrybucyjnej, do którego należy ten element instalacji elektrycznej i poprosić go o zgodę na rozplombowanie i demontaż urządzenia.
Wstęp
Jakiekolwiek prace związane z licznikiem powinny zostać zgłoszone zakładowi energetycznemu, gdyż jest to urządzenie pomiarowe i nieautoryzowana ingerencja w jego działanie podlega karze.
Co więc należy zrobić, krok po kroku, aby przenieść licznik energii elektrycznej w inne miejsce? w pierwszej kolejności należy uzyskać pisemne pozwolenie, aby otrzymać takie pozwolenie, konieczne jest wystosowanie do operatora PGE, Tauron, czy Energa podania, którego wzór pobierzesz poniżej:
Podanie o przeniesienie licznika wzór
Podanie o przeniesienie licznika wzór
Czy wymagana jest zgoda na przeniesienie licznika?
Zmiana miejsca licznika energii elektrycznej często wiąże się z wymianą rozdzielnicy oraz zerwaniem plomb. Stanowi to dużą ingerencję w urządzenie – ingerencję, która jest karalna jeśli dopuścimy się samowolki.
Ponieważ licznik energii elektrycznej należy do operatora sieci, przed przeniesieniem go w inne miejsce należy skontaktować się z firmą i uzyskać stosowne pozwolenie.
Właściciel nieruchomości powinien złożyć więc podanie o przeniesienie licznika energii, w którym poprosi operatora o wydanie zgody na planowaną inwestycję.
Przeniesienie licznika elektrycznego PGE czy Energa bez zgody operatora traktowane jest jako samowola, za którą grozi wysoka kara finansowa, a nawet zarzuty o kradzież prądu, których konsekwencją może być kara pozbawienia wolności.
Kontakt z firmą jest więc niezbędnym krokiem w celu legalnego przeniesienia tego elementu instalacji elektrycznej.
W odpowiedzi na wniosek o przeniesienie licznika energii elektrycznej zainteresowany powinien otrzymać również dodatkowe informacje dotyczące samego sposobu przeprowadzenia takiego remontu.
Dystrybutor musi zaaprobować jednak nowe miejsce montażu licznika – powinno zapewniać swobodny dostęp do urządzenia. Co więcej, konieczne jest także zabezpieczenie poprzedniego miejsca montażu i sprawdzenie, czy nie ma możliwości instalacji nielegalnego przyłącza.
Jak przenieść licznik elektryczny?
Odpowiedź na pytanie, jak przenieść licznik energii elektrycznej, znajdziemy zwykle na stronie internetowej swojego operatora energii, który wyraźnie informuje o tym, iż wszelka ingerencja w to urządzenie bez uprzedniego uzyskania zgody jest karalna.
Sam proces przeniesienia tego elementu może przebiegać różnie, w zależności od dystrybutora i jego warunków.
Niekiedy przeniesienia licznika może dokonać tylko pracownik zakładu, a w innych przypadkach dopuszcza się samodzielne przeprowadzenie wszystkich czynności, pod warunkiem późniejszego zaakceptowania i ponownego zaplombowania licznika.
Przy okazji warto podkreślić, że taka inwestycja zawsze stanowi koszt właściciela nieruchomości – niezależnie od tego, kto faktycznie dokonuje przeniesienia licznika.
Po ponownym (płatnym) zaplombowaniu urządzenia, operator zwykle podsuwa inwestorowi dokument, w którym ten wyraża zgodę na bezpłatne przekazanie przyłącza dystrybutorowi.
Wniosek o przeniesienie licznika w obrębie tego samego budynku zwykle rozpatrywany jest pozytywnie bez większych problemów, natomiast pismo o przeniesienie licznika do nowego budynku z reguły okazuje się niemożliwe – operator wymaga złożenia wniosku o nowe przyłącze.
Uwaga na prace remontowe
Nie tylko nielegalny demontaż i przeniesienie licznika energii elektrycznej należą do czynów karalnych. Tak naprawdę do uszkodzeń tego urządzenia może dojść także podczas ogólnych remontów w domu czy mieszkaniu, a usterki takie jak:
- uszkodzenie lub brak plomb legalizacyjnych,
- wgniecenie,
- zarysowania,
- otwory w obudowie,
- rozbicie szybki,
- uszkodzenie uszczelki,
…mogą świadczyć o zamierzonej (lub niezamierzonej) ingerencję w stan licznika.
Należy więc mieć na uwadze, iż w interesie właściciela nieruchomości leży dobre zabezpieczenie tego urządzenia przed przystąpieniem do prac remontowych, a w przypadku chęci demontażu i zmiany miejsca położenia, złożenie na ręce operatora specjalnego pisma, jakim jest wniosek o przeniesienie licznika Energa, PGE czy Tauron.
Jak napisać wniosek o przeniesienie licznika?
Wzór podania o przeniesienie licznika na zewnątrz budynku, wniosek o przeniesienie skrzynki elektrycznej czy wniosek o przeniesienie licznika w obrębie jednego budynku mają podobną konstrukcję i mogą zostać wykorzystane w celu uzyskania zgody na planowane prace remontowe.
Każde pismo tego typu powinno zawierać:
- datę i miejsce sporządzenia,
- dane właściciela nieruchomości (inwestora i klienta dostawcy energii) wraz z adresem,
- dane operatora,
- treść prośby o udzielenie zgody na przeniesienie wybranego elementu przyłącza elektrycznego ze wskazaniem nowego miejsca położenia, a także z opisem zakresu planowanych prac oraz ich terminem,
- podpis właściciela nieruchomości.
Wniosek tego typu można złożyć osobiście w oddziale firmy energetycznej, wysłać listem poleconym lub e-mailem.
W odpowiedzi operator – o ile udzieli zgody na inwestycję – powinien zatwierdzić wybrane miejsce montażu i wydać zalecenia techniczne odnośnie koniecznych do przeprowadzenia prac.
Przed podjęciem działań należy zaczekać na rozplombowanie licznika (jeśli przedsiębiorstwo nie zezwala na samodzielne zerwanie plomby).
Podobne: