Murowanie pustaków ceramicznych [5 kroków] – instrukcja

Dziś dowiesz się jak powinno przebiegać murowanie pustaków ceramicznych. Pustaki ceramiczne znajdują się w kategorii popularnych materiałów budowlanych przeznaczonych do murowania solidnych, trwałych ścian zewnętrznych, charakteryzujących się wysokimi właściwościami termicznymi.

W branży budowlanej producenci oferują pustaki ceramiczne zróżnicowane głównie pod względem wymiarów. Ze względu na zastosowanie pustaków ceramicznych najczęściej wybierane przez klientów są pustaki charakteryzujące się największymi rozmiarami. Jakie dokładnie wymiary ma pustak ceramiczny? <– dowiesz się tego klikając w ten link.

Murowanie pustaków ceramicznych – informacje ogólne

Murowanie pustaków ceramicznych charakteryzuje się szybkim efektem pracy w postaci sprawnie wznoszonej ściany. W pierwszej kolejności należy sprawdzić wypoziomowanie w każdym narożniku obiektu, w którym przeprowadzone będzie murowanie.

Ponadto niezbędne jest wykonanie izolacji poziomej ścian (m.in. z papy lub dedykowanej folii) w celu zabezpieczenia pustaków przed wciąganiem wilgoci. Proces murowania powinien być realizowany przy dodatniej temperaturze zewnętrznej (tzn. nie niższej niż 5°C).

Łączenie pustaków ceramicznych podczas murowania odbywa się poprzez zastosowanie zaprawy dostosowanej do rodzaju ściany, tj. jednowarstwowej lub warstwowej. W przypadku ścian jednowarstwowych zaleca się użycie specjalistycznej zaprawy ciepłochłonnej charakteryzującej się właściwościami umożliwiającymi podniesienie współczynnika izolacji cieplnej.

W przypadku ścian warstwowych dopuszczalne jest użycie zaprawy zwykłej ze względu na zastosowanie dodatkowej warstwy ocieplenia ścian. Istotne jest, aby konsystencja zaprawy była właściwie przygotowana, tzn. zbyt rzadka zaprawa będzie ściekać w otwory pustaków, natomiast za gęsta zaprawa będzie trudna w rozprowadzaniu.

Murowanie pustaków ceramicznych w 5 krokach

Krok 1 – Czynności przed rozpoczęciem murowania

Istotną czynnością przed rozpoczęciem pracy jest właściwe przygotowanie pustaków ceramicznych do murowania. W celu właściwego wiązania zastosowanej zaprawy należy zwilżyć pustaki tuż przed rozpoczęciem murowania. Proces ten powoduje, że pustaki nie wchłaniają wody z zaprawy, co wpływa na jej skuteczną trwałość po zastygnięciu.

Podczas pracy przy wysokich temperaturach warto pustaki polewać wodą bezpośrednio przed ich użyciem podczas murowania. Równie istotne jest przygotowanie miejsca, w którym rozpoczynać się będzie murowanie.

Przed ułożeniem pierwszej warstwy pustaków ceramicznych należy precyzyjnie wypoziomować podłoże za pomocą profesjonalnych narzędzi do poziomowania.

Krok 2 – Pierwsza faza murowania

W pierwszej fazie murowania pustaków ceramicznych należy zaaplikować na podłoże warstwę wyrównawczą z zaprawy (zaleca się stosowanie do tego celu klasycznej zaprawy murarskiej) na całej szerokości ściany. Murowanie pustaków ceramicznych może odbywać się m.in. na fundamencie lub bez fundamentu.

W przypadku budowania ściany na fundamencie istotne jest, aby warstwę wyrównawczą z zaprawy położyć na zastosowanej wcześniej przeciwwilgociowej izolacji poziomej. Istotne jest, aby murowanie rozpocząć od narożników budynków, w których zaleca się ułożenie przynajmniej trzech warstw pustaków przed wypełnieniem przestrzeni pomiędzy narożnikami ściany.

wyciąganie-narożników-pustak-ceramiczny
Wyciąganie narożników – pustak ceramiczny

Do murowania stosowane są pustaki:

  • pełnowymiarowe,
  • narożnikowe,
  • i połówkowe (tzw. uzupełniające).

Nakładanie pustaków powinno odbywać się naprzemiennie z jednoczesnym aplikowaniem zaprawy na boczną ściankę dostawianego pustaka oraz klasycznie na górną powierzchnię pustaka, na którym zostanie on umieszczony.

Dobijanie pustaków należy wykonywać gumowym młotkiem. Podczas murowania należy kontrolować w sposób ciągły wypoziomowanie wznoszonych narożników ściany.

Zaleca się użycie do tego celu tradycyjnego sznurka murarskiego poprzez rozciągnięcie go na pełnej długości pomiędzy narożnikami. Istotne jest również kontrolowanie ściany w pionie, który należy kontrolować po ułożeniu każdej warstwy w narożnikach ściany.

Krok 3 – Nakładanie kolejnych warstw pustaków ceramicznych

Wypełnianie przestrzeni pomiędzy narożnikami odbywa się z jednoczesnym dokładaniem kolejnych warstw w narożnikach. Istotne jest, aby cały czas kontrolować wypoziomowanie kolejno dokładanych warstw.

Ułożenie pierwszej warstwy pustaków ceramicznych umożliwia równomierne nakładanie zaprawy przy użyciu kielni murarskiej. Ważne jest, aby zaprawa nie rolowała się podczas nakładania pustaków, dlatego zaleca się wsuwanie ich od góry zgodnie z wyprofilowaniami wcześniej nałożonych pustaków.

Nakładanie kolejnych warstw wymaga kontrolowania połączeń pionowych pustaków, tak aby przesunięcie pionowych spoin wynosiło ok. 10 cm (tzn. 0,4 wysokości pustaka).

Krok 4 – Wykonanie przewiązania w ścianie

Podczas murowania zaleca się stosowanie przewiązania w murze. Polega ono na wykonaniu przesunięcia wynoszącego pół pustaka w dwóch warstwach ściany, które ze sobą sąsiadują. W sytuacji, gdy wystąpi konieczność zastosowania docinanych pustaków (dotyczy pustaków o długości różnej niż 12,5 cm), można wykonać przewiązanie mniejsze niż docelowe 10 cm.

Należy jednak pamiętać, że minimalne przewiązanie w murze nie może być mniejsze niż 4 cm. Zaleca się wmurowywanie pustaków docinanych w środkowym obszarze ściany z jednoczesnym zastosowaniem spoiny pionowej z pełnowymiarowymi pustakami ceramicznymi.

Krok 5 – Łączenie ściany zewnętrznej z pozostałymi ścianami

Ściana zewnętrzna może być połączona m.in. ze ścianą wewnętrzną nośną oraz ze ścianą działową. Połączenie ściany zewnętrznej ze ścianą wewnętrzną nośną polega na tzw. zazębieniu pustaków, z co drugiej warstwy ściany wewnętrznej ze ścianą zewnętrzną do głębokości ok. 10-15 cm. Istnieje możliwość dostawienia pustaków, które łączy się ze ścianą zewnętrzną za pomocą zaprawy murarskiej.

Do łączenia ścian działowych przeznaczone są wcześniej umieszczone w ścianie kotwy stalowe. Struktura oraz materiał produkcyjny pustaków ceramicznych sprawiają, że są one łatwe w obróbce podczas przygotowania otworów i bruzd w celu zamontowania niezbędnych instalacji.

Dzięki temu nie wymagają specjalistycznego sprzętu, ponieważ wystarczy do tego celu podstawowy sprzęt do obróbki pustaków (m.in. wiertnica, wiertarka z wiertłem koronowym oraz piła tarczowa do wykonania bruzd, oraz młotek i przecinak).

Ściany jednowarstwowe – jaka zaprawa?

Przy murowaniu ścian jednowarstwowych z pustaków poryzowanych należy zastosować zaprawę ciepłochronną. Taka zaprawa znacznie poprawi izolacyjność termiczną ściany o nawet 15%! To o czym jeszcze warto wspomnieć, to fakt, że współczynnik przewodzenia ciepła zaprawy ciepłochronnej jest bardzo zbliżony do współczynnika λ pustaków.

Grubość zaprawy nakładanej na mur powinna wahać się w okolicy 12 mm. Tak jak wcześniej wspomnieliśmy, zaprawa musi mieć właściwą konsystencję (zbyt płynna ścieka w otwory pustaków, a zbyt gęsta ciężka jest do rozprowadzania po powierzchni pustaka – roluje się.

Zaprawa w piance poliuretanowej

A jaką grubość powinna mieć zaprawa w przypadku pustaków dwustronnie szlifowanych? wtedy najlepiej jest użyć zaprawę klejową, której grubość wynosi 1mm, albo zaprawę w postaci pianki poliuretanowej.

Stosując tego rodzaju spoinę, murowanie ścian może odbywać się w temperaturze do -5°C, czyli nawet zimą! Zaprawa w piance poliuretanowej to bardzo wygodny, bo gotowy do nałożenia produkt, jedyne co będziesz potrzebował, to dobry pistolet do pianki.

Stosując piankę poliuretanową, wznoszenie ścian odbywa się dużo szybciej, nie trzeba przecież osobno przygotowywać zaprawy i dostarczać ją na miejsce wznoszenia ścian. Piankę poliuretanową wykorzystuje się przy budowie ścian nośnych, w tym również ścian jednowarstwowych i ścian działowych.

pianka-do-murowania-wydajność
Pianka do murowania – wydajność

Warto jeszcze dodać, że zaprawę z pianki poliuretanowej nanosimy dwoma równoległymi paskami o szerokości każdego z nich 3 cm. Jeśli chodzi o ściany działowe grubości 8 lub 11,5 cm, to tutaj wystarczy tylko jeden pasek poliuretanowej zaprawy nakładany po środku pustaka.

Mur który powstał za pomocą pianki poliuretanowej, jest gotowy by go obciążyć już po kilku godzinach! mur ten oczywiście spełniać będzie wszystkie wymogi wytrzymałościowe.

Czy zaprawa w piance poliuretanowej jest wydajna?

Jest bardzo wydajna! Na średniej wielkości dom jednorodzinny, potrzebnych będzie około 50 puszek pianki, gdzie porównując budowę tego samego średniej wielkości domu rodzinnego przy pomocy tradycyjne zaprawy murarskiej, potrzeba jej będzie aż około 6 000 litrów! Niesamowita różnica prawda?

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

5/5 - (2 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl

1 Komentarz do Murowanie pustaków ceramicznych [5 kroków] – instrukcja

  1. Z murarzami mam doświadczenia średnie. Jedna z ekip odwaliła dużą fuszerkę – ściana stawiana krzywo. Niestety jak ktoś uważa że sznurek murarski jest mu zbędny to nie ma się co dziwić efektom. Dlatego nigdy nie należy szukać wykonawcy na szybko. Im szersze rozeznanie, tym lepiej.

Komentowanie jest wyłączone.