Czym jest pustak ceramiczny i jaki jest najcieplejszy? [ZOBACZ]

Pustak ceramiczny staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem wykorzystywanym w budownictwie. Oprócz swojej trwałości jest również ekologiczny – stworzony z materiałów przyjaznych dla środowiska. Pustaki ceramiczne są stworzone z naturalnej gliny, piasku i dodatku wody.

Jest to materiał budowlany o szerokim zastosowaniu. Można wykorzystać go w różnych technikach budowniczych. Pustak ceramiczny nadaje się do tworzenia ścian działowych, nośnych i wewnętrznych.

Trwałość i wytrzymałość pustaka ceramicznego

Pustaki ceramiczne swoją wyjątkową trwałość zawdzięczają praktycznie zerową absorpcją wody. Działanie wilgoci i wody jest powszechnie znanym w budownictwie zagrożeniem. Zimą, woda zamarza i zwiększą swoją objętość. Mocno wilgotna ściana, pod wpływem minusowych temperatur może pękać od wewnątrz. Wykazano, że wchłanianie wody w bloku ceramicznym wynosi od 11 do 15%, a absorpcja wody w bloku krzemianowym sięga nawet 25%.

Oprócz odporności na ingerencję wilgoci, pustaki ceramiczne są wyjątkowo wytrzymałe. Wynika to zarówno z gęstości jak i typu wytrzymałości. Średnia gęstość typowego pustaka ceramicznego wynosi 800 kg/m3, podczas gdy inne pustaki mają gęstość około 500 kg/m3 (na przykład typ gazowo-krzemianowy).

Rodzaje pustaków ceramicznych

Można rozpoznać kilka najpopularniejszych typów pustaków ceramicznych w branży budowlanej. Każdy z nich spełnia odmienną funkcję:

  • Pustak ceramiczny Sz – dedykowane do ścian nośnych, zewnętrznych i wewnętrznych ścian działowych. Dobrze izolują termicznie i tłumią dźwięki.
  • Pustak U – to ekonomiczny i trwały wybór. Idealne do budowy ścian nośnych i konstrukcyjnych – wewnętrznych i zewnętrznych.
  • Pustak ceramiczny Max – ten rodzaj pustaka ceramicznego sprawdza się przy budowie zewnętrznych ścian dwuwarstwowych, trójwarstwowych i nośnych. Spełnia również swoje zadanie przy budowie ścian wewnętrznych.

Można również wyróżnić pustaki ceramiczne kominowe i wentylacyjne. Jedne z nich dedykowane są do budowy przewodów kominowych. Są wyjątkowo odporne na radykalne zmiany temperatur i wysoki wskaźnik izolacyjności.

Z kolei pustaki ceramiczne wentylacyjne umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza we wnętrzu budynku. Są niezastąpione w przypadku budowy przewodów spalinowych i pionów wentylacyjnych.

Wysokie właściwości termoizolacyjne – jakie pustaki wybrać?

Większość osób, przy budowie domu nie bierze pod uwagę innego rozwiązania, niż budowa ścian z wykorzystaniem pustaków ceramicznych. W tym materiale widzą bowiem korzyści ekonomiczne. W przekroju, pustak ceramiczny ma puste przestrzenie i mikropory, dzięki czemu łatwiej utrzymuje ciepło.

pustak-ceramiczny
Pustak ceramiczny

Średnia przewodność cieplna pustaków ceramicznych wynosi 0,18W /(m * K). Dom wykonany z tego materiału będzie po prostu cieplejszy. Zimą budynek nie będzie oddawał ciepła na zewnątrz, a latem będzie utrzymywał optymalną temperaturę wewnątrz – podobnie jak termos. Dom wykonany z pustaków ceramicznych jest nawet dwa razy cieplejszy od innego, wykonanego z innych materiałów!

Na rynku można znaleźć różnorodną ofertę pustaków ceramicznych. Jednak jednymi z najcieplejszych są pustaki ceramiczne wypełnione dodatkowo wełną mineralną – ich współczynnik przewodzenia ciepła wynosi nawet 0,07-0,09 W/mK! Nowoczesne rozwiązanie, jakim są pustaki ze zintegrowaną izolacją cieplną, pozwalają na wysoce zadowalające efekty w zakresie przewodzenia ciepła bez dodatkowego ocieplania budynku z zewnątrz.

A tak wygląda taki właśnie pustak ceramiczny z wełną mineralną:

pustak-ceramiczny-z-wełną-mineralną
Pustak ceramiczny z wełną mineralną

To co równie istotne –  budowa i specyfika pustaka ceramicznego, która ma duży wpływ na utrzymanie odpowiedniej temperatury, pozwala na zachowanie we wnętrz specjalnego mikroklimatu, który zapobiega powstawianiu trudnej do zwalczenia pleśni na ścianach. Mało tego, wykorzystanie pustaków ceramicznych ma wpływ nie tylko na właściwości izolacyjne budynku.

Wykazano, że komory powietrzne znajdujące się wewnątrz pustaka charakteryzują się również wysoką dźwiękoszczelnością. Właściwość pochłaniania dźwięku przez materiał wynosi co najmniej 51 dB. To świetne i pożyteczne rozwiązanie przy budowie ścian działowych.

Koniecznie przeczytaj teraz: Porównanie kosztów budowy ścian i [KOSZTY] jakie poniesiesz!

Szybkość i łatwość w budowie – zmniejszenie kosztów

Pustaki ceramiczne są wyjątkowo proste i wygodne w procesie stawiania ścian. Wpływ na to ma ich wielkość, charakterystyczny system rowków kalenicowych i porizacja. W porównaniu z cegłami – ściany z pustaków ceramicznych mają mniejszą wagę niż masa ścian ze standardowych cegieł.

Upraszcza to projektowanie fundamentów. W porównaniu z pustakami silikatowymi – pustaki ceramiczne znów wygrywają, ponieważ bloki krzemianowe są mniej wytrzymałe. Dlatego fundamenty z bloczków silikatowych muszą być bardziej dokładne i solidniejsze niż te wykonane z bloków ceramicznych.

Dzięki tym cechom, w budownictwie mieszkaniowym można zaoszczędzić nawet do 60% funduszy, które normalnie byłyby przeznaczone na budowę fundamentów. Podczas budowy można zaoszczędzić nie tylko na materiałach, ale także na kosztach pracy i czasie budowy. Budowa z wykorzystaniem bloków ceramicznych jest po prostu szybsza, tańsza, wygodniejsza i prostsza.

Końcowe oszacowanie kosztów budowy domu z pustaków ceramicznych nie różni się tak bardzo od tego, wykonanego z innych materiałów, a na dodatek koszty konserwacji, naprawy i ogrzewania są przy tym znacznie niższe. Nic więc dziwnego, ze większość osób ceniących sobie oszczędności wynikające zarówno z budowy jak i późniejszej eksploatacji budynku wybierają pustaki ceramiczne.

Wysokie właściwości termoizolacyjne są naprawdę bardzo zauważalne. Dodatkowo, wybierając pustaka z wypełnieniem z wełny mineralnej, można rozważyć konieczność ocieplania zewnętrznego budynku.

Jak wygląda idealna cegła ceramiczna?

Każda idealna cegła ceramiczna powinna się cechować:

  • równymi bokami,
  • jednolitą barwę,
  • brak wyszczerbień i spękań.

Warto zwrócić też uwagę na dźwięk pustaka ceramicznego, jeśli uderzysz w pustak młotkiem, powinieneś usłyszeć stłumiony, ale czysty metaliczny dźwięk.

Z czego robi się pustaki ceramiczne?

Pustaki ceramiczne wytwarzane są z naturalnej gliny z dodatkiem mączki drzewnej lub trocin. Po uformowaniu pustaka, suszy się go, aby później wypalać go w temp. przekraczającej 900 stopni. W czasie procesu wypalania, trociny znajdujące się w masie pustaka ulegają całkowitemu spaleniu, dzięki czemu struktura pustaka ceramicznego zyskuje mikropory wypełnione powietrzem. To właśnie te mikropory, odpowiedzialne są za tak znamienite właściwości termoizolacyjne ceramicznego pustaka.

Kolejnym aspektem dzięki któremu pustak ceramiczny ma takie dobre właściwości, jest szczelinowa budowa pustaka, układ drążeń i szczelin które widziałeś na zdjęciu zapewnia dłuższą drogę przepływu ciepła przez ścianę. To właśnie te skrupulatnie zaprojektowane szczeliny i porowata struktura pustaka ceramicznego sprawiają, że pustaki te są tak lekkie…

Pustak ceramiczny czy cegła?

Zdecydowanie pustak! Pustaki produkowane są z ceramiki tradycyjnej lub poryzowanej, dzięki tak licznym otworom i szczelinom, izolacyjność pustaków ceramicznych jest na tak wysokim poziomie, a duże wymiary pustaka (co wiąże się z mniejszą ilością spoin) sprawia, że ściana powstała z pustaków ceramicznych jest o wiele cieplejsza, niż ściana z cegieł.

UWAGA: stawiając ścianę z pustaka ceramicznego, trzeba zachować układ szczelin zgodnie z instrukcją producenta, zmiana kierunku szczelin i losowe układanie takiego pustaka, całkowicie zmieni jego właściwości izolacyjne – oczywiście na gorsze!

Jakie wymiary ma pustak ceramiczny?

Mury z pustaka ceramicznego powstaje dużo szybciej niż mur z cegły. Najpopularniejszymi wymiarami pustaków ceramicznych są:

  • szerokość
    • 80,
    • 188,
    • 250,
    • 288,
    • 375,
    • 380,
    • 440 mm,
  • wysokość
    • 220,
    • 238 mm,
  • długość
    • 188,
    • 220,
    • 248,
    • 375,
    • 498 mm.

Czym kierować się przy wyborze pustaka ceramicznego?

  1. Wytrzymałość – im większa klasa wytrzymałości, tym oczywiście lepiej, bo to oznacza, że pustak czy cegła są bardziej wytrzymałe. Jeśli chodzi o klasę wytrzymałości pustaka ceramicznego, to obniżają ją poryzacja i drążenia występujące na pustaku. Na szczęście przy budowie domów jednorodzinnych, obciążenia z jakimi stykają się te pustaki nie są duże i stosować pustaki już od klasy 7,5.
  2. Izolacyjność termiczna – klasę izolacyjności określa się poprzez współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejszy jest ten współczynnik, tym pustak cechuje się lepszą izolacyjnością. Warto dodać, że pustaki ceramiczne cechują się bardzo dobrą izolacyjnością przez to, że mają tak bardzo wiele szczelin, kanałów, oraz wypustek powietrznych.
  3. Izolacyjność akustyczna – określa ją się wskaźnikiem RA2. Im wskaźnik jest większy, tym lepiej ściana tłumi hałasy. Izolacja akustyczna gra kluczową rolę nie tylko w obrębie murów zewnętrznych, ale także i wewnątrz budynku, czyli w ścianach wewnętrznych. Chyba nikt nie lubi odgłosów dochodzących ze sąsiedniego pokoju prawda? dlatego przy wyborze i zakupie pustaków ceramicznych, warto zwrócić uwagę na ich akustyczną izolacyjność.

Podsumowanie

Na koniec wspomnę jeszcze o zalecie pustaka ceramicznego jaką jest łatwość wykonania w nim bruzd i otworów pod domową instalację! Aby wykonać w pustaku ceramicznym np. otwór, nie ma sensu stosować elektronarzędzi z udarem… do wykonania otworu przyda się jedynie zwykła wiertarka i wiertło koronowe.

Bruzdę w pustaku ceramicznym wykonujemy poprzez wykonanie dwóch równoległych nacięć które można zrobić piłą tarczową, a następnie należy wybić środkową część pomiędzy nacięciami za pomocą młotka i przecinaka.

Wybrane specjalnie dla Ciebie artykuły:

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl