Dlaczego izolacja fundamentów jest tak ważna? ponieważ fundament to najważniejszy element konstrukcyjny Twojego domu. Zadanie, jakie do wykonania mają fundamenty, jest niezmiernie ważne, albowiem polega ono na odebraniu całego obciążenia budowli na nich stojącej, jaki i ochrona przed przedostawaniem się wilgoci i wody do wnętrza domu.
Źle wykonane i niezabezpieczone fundamenty zwiastują odkształcenia gruntu oraz osiadanie budynku, co z kolei prowadzi do pękania ścian i stworzenia zagrożenia katastrofą budowlaną, czyli zawalenia się domu, bądź jego części.
Aby zachować fundamenty w nienagannym stanie, potrzeba wykonać przeciwwilgociowe izolacje fundamentów, ponieważ sprawiają one, że dom na nich stojący nie będzie osiadał (a jeśli tak to równomiernie, nie zagrażając w żaden sposób domownikom), ponadto zapewnisz stateczność budowli, a także zabezpieczysz budynek przed zawilgoceniem i ucieczką ciepła z wnętrza domu.
Niewłaściwe i niestaranne zabezpieczenie i ocieplanie fundamentu jak widzisz, może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Szczególnie jeśli późniejsza naprawa fundamentów jest bardzo kosztowna, a często wręcz niemożliwa, bo stoi już na nich dom o ogromnym ciężarze.
Co się dzieje w źle ocieplonych fundamentach?
Niedbale przeprowadzona izolacja fundamentów sprawi, że ze względu na ubytki materiału izolacyjnego na ścianach fundamentów, przenikać do wewnątrz budowli będzie wilgoć oraz woda, doprowadzając do stałego zawilgocenia budynku.
Jeśli mokre fundamenty będą utrzymywać się w takim stanie przez dłuższy czas, to ulegną korozji, która doprowadzi do ich niszczenia i kruszenia się. Szczególnie niebezpieczne jest zamarzanie zimą wody wewnątrz fundamentów.
Fundamenty tracą wtedy izolacyjność termiczną, co może oznaczać, że przez podłogę i ściany nadziemia uciekać będą znaczne ilości ciepła, znacząco wychładzając dom, zwiększając znacznie koszty ogrzewania.
Mokre fundamenty mogą też doprowadzić do łuszczenia się i odpadania farby w okolicy ścian parapetu. Pojawić się tam może grzyb, pleśń oraz glony, przez które domownicy, zwłaszcza małe dzieci mogą mieć problemy zdrowotne (alergie i astma).
Jedyna sytuacja, w której całkowicie można pominąć ocieplenie fundamentów, to zastosowanie fundamentów z betonu wodoszczelnego. Niestety tu także występuje pewne ryzyko, bo jeśli beton pęknie w którymś miejscu, woda zacznie przenikać do jego wnętrza, powodując opisane wyżej konsekwencje.
Dlatego nawet przy fundamentach z betonu wodoszczelnego (wodonieprzepuszczalnego) zastosowana powinna zostać izolacja przeciwwodna fundamentów.
Izolacja przeciwwilgociowa czy przeciwwodna?
Wybór systemu izolacji jest bardzo ważny, w jednym przypadku zastosować trzeba izolację przeciwwilgociową, a w innym izolację przeciwwodną. Oto kiedy jaką izolację się stosuje:
Izolacja przeciwwilgociowa fundamentów
Ten rodzaj izolacji stosuje się na fundamentach osadzonych w gruncie dobrze przepuszczalnym wodę, niespoistym. Jeśli więc na Twojej działce znajduje się żwir albo piasek, a woda podczas dużych opadów sprawnie wsiąka i nie spiętrza się w okolicy fundamentów, to zastosuj izolację przeciwwilgociową – powinno to wystarczyć.
Co ważne, poziom wód gruntowych powinien być co najmniej kilkadziesiąt centymetrów poniżej płyty fundamentowej lub ławy. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby izolację przeciwwilgociową zastosować nawet na gruncie, który słabiej przepuszcza wodę, ale wtedy należy zadbać o dobry drenaż i sprawne odprowadzanie wody z działki.
Izolacja przeciwwodna
Izolację przeciwwodną stosuje się w cięższych przypadkach, gdzie grunt nie jest zbyt przepuszczalny i występuje realne ryzyko, że fundamenty staną w wodzie gruntowej, lub przez intensywne opady deszczu, dojdzie do spiętrzenia wody opadowej w ich okolicy.
Kto podejmuje decyzję, czy należy zastosować izolację przeciwwilgociową lub przeciwwodną? oczywiście projektant! Lecz jeśli teren, na którym stawiamy dom narażony jest na podtopienia, to wtedy bez względu na rodzaj gruntu na którym będziemy budować, zawsze stosuje się izolację przeciwwodną.
Izolacja fundamentów pionowa i pozioma
Wciąż pozostajemy w kręgu izolacji przeciwwodnej. Zarówno izolacja pozioma (ławy fundamentowe) jak i pionowa (ściany fundamentowe) jest niezmiernie ważna w procesie zabezpieczania fundamentów przed wilgocią. Stosując oba rodzaje izolacji, poczujesz odczuwalną różnicę w dalszej eksploatacji domu.
Oto co powinieneś wiedzieć na ich temat:
Izolacja pionowa fundamentów
Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o zabezpieczenie pionowej części konstrukcji fundamentów, a więc zabezpieczamy ścianę fundamentową. Zaizolowanie ściany fundamentów przed wodą i wilgocią znacznie wpłynie na wytrzymałość fundamentów, a na tym przecież zależy nam bardzo.
Pionowa izolacja fundamentów ma za zadanie chronić mury przed wodami gruntowymi i wodami opadowymi, które napierać będą na ściany, na których stoi dom.
Rozróżniamy 3 stopnie zaawansowania izolacji pionowej:
- ciężka (żywice syntetyczne, folie i wielowarstwowe izolacje z papy) jest stosowana gdy poziom wody gruntowej znajduje się wyżej niż spód fundamentów,
- średnia (folie, papy i masy hydroizolacyjne) jest stosowana gdy grunt jest nieprzepuszczalny, czyli np. ił lub glina,
- lekka (mineralne zaprawy wodoszczelne, masy bitumiczne) jest stosowana gdy gleba jest lekko przepuszczalna a poziom wód gruntowych wysoki.
Izolacja pozioma fundamentów
Ten rodzaj izolacji fundamentowej zapobiega przed podciąganiem kapilarnym wody z podłoża. Chodzi tu o zjawisko fizyczne, polegające na wchłanianiu wody z gruntu i przenoszenie jej w górę aż do murów budynku.
Jest to izolacja pozioma, ponieważ zabezpiecza się poziomo przestrzeń pomiędzy ławą fundamentową a ścianami fundamentowymi, oraz styki ścian fundamentowych.
Zapobieganie podciąganiu kapilarnemu zatrzymuje wilgoć w dolnej części ław fundamentowych, nie pozwalając przedostać się jej wyżej. Najczęściej stosowanym materiałem w poziomej izolacji fundamentów jest papa termozgrzewalna lub papa izolacyjna na lepik, czy też inne różnego rodzaju folie izolacyjne z PCV i masy bitumiczne.
UWAGA: Aby izolacja pozioma fundamentu spełniała swoją rolę prawidłowo, musi być takiej samej szerokości jak szerokość ściany fundamentowej bądź ławy.
Często eksperci radzą, aby hydroizolacja fundamentów pozioma nie kończyła się na ławach i ścianach zewnętrznych, bowiem warto zastosować ją nawet pod ścianami działowymi i nośnymi (zobacz: czy można wyburzyć ścianę nośną?). Wtedy niemal w 100% zabezpieczysz bryłę budynku przed wnikaniem wody i wilgoci do jego wnętrza.
Rodzaje materiałów izolacyjnych
Dzień po dniu, tydzień po tygodniu i rok po roku, na fundamenty budynku wywierane będzie parcie hydrostatyczne, któremu konstrukcja fundamentów musi się oprzeć. Aby było to możliwe, należy starannie zaprojektować izolację wodochronną, a także właściwie dobrać materiał hydroizolacyjny.
Głównym czynnikiem decydującym o wyborze materiału hydroizolacyjnego jest poziom obciążenia gruntu wodą. Oto jakie materiały najczęściej wykorzystuje się przy izolowaniu fundamentów:
- masy reaktywne,
- papy termozgrzewalne i samoprzylepne membrany,
- masy polimerowo-bitumiczne i masy KMB (masy PMBC),
- elastyczne szlamy mineralne (mikrozaprawy uszczelniające na bazie cementu),
Najbardziej problematycznymi materiałami hydroizolacyjnymi wydają się folie z tworzywa sztucznego.
Warto też dodać, że dobór właściwej izolacji dyktuje przede wszystkim sama konstrukcja fundamentów, musi ona technicznie pozwalać na zastosowanie danego materiału hydroizolacyjnego.
Innym ważnym czynnikiem doboru izolacji jest typ fundamentów, a więc materiał, z jakiego fundamenty zostały wykonane. Najczęściej jest to:
- beton,
- żelbet,
- pustak,
- mur z cegieł,
- mur z bloczków.
…ważna też jest warstwa wyrównująca ścianę, którą nałożono na fundamenty:
- szpachla PCC,
- tynk cementowy.
Izolacja fundamentów krok po kroku
Izolacja ścian fundamentowych powinna przebiegać w tej kolejności:
- Pozioma izolacja ławy fundamentowej – która zatrzyma kapilarne podciąganie wody przez mury. Pierwszą izolację kładzie się bezpośrednio na ławę, pod pierwszą warstwę bloczków, a drugą tuż pod stropem piwnicy. Najczęściej kładzie się warstwę lepiku i papę lub papę termozgrzewalną.
- Pionowe izolowanie fundamentów – nie zawsze jest możliwość bezpośrednio zaizolować ścianę fundamentową, wtedy koniecznym staje się nałożenie warstwy wyrównawczej (tynk lub szpachla). Czasem też konieczne jest zagruntowanie ścian fundamentów. Materiał izolacyjny będzie wtedy przylegał bardzo mocno do ściany, wpływając dobrze na poziom uszczelnienia.
Ocieplenie fundamentów styropianem
Zastanawiasz się jak ocieplić fundamenty? to nic trudnego: tuż po wykonaniu hydroizolacji czas przystąpić do ocieplenia fundamentów styropianem. Styropian mocuje się do fundamentów klejem (jeśli wybierzesz mechaniczne mocowanie płyt styropianu, osłabisz ścianę fundamentową i uszkodzisz hydroizolację).
Styropian przykleja się na tzw. placki kleju, które powinny znaleźć się na stronie płyty styropianowej oznaczonej napisami.
Wybierając styropian do ocieplenia fundamentów, należy rozważyć jego parametry techniczne:
- odporność na wilgoć,
- wytrzymałość na ściskanie,
- współczynnik przenikania ciepła lambda.
Nie mniej istotne jest również:
- czy płyty styropianu są frezowane?
- czy są wymiarowe i zachowują geometrię?
- czy powierzchnia płyt styropianowych jest płaska, aby dobrze przylegała do izolacji fundamentów?
Warto ocieplanie fundamentów wykonać szarym styropianem fundamentowym, ponieważ ma on lepsze parametry izolacyjne (λd ≤ 0,031 [W/mK]), niż tradycyjny biały styropian i dlatego świetnie sprawdza się nie tylko na ścianach budynku, ale też na powierzchni ścian fundamentowych.
Źródło:
- PN-EN 15814+A2:2015-02 „Grubowarstwowe powłoki asfaltowe modyfikowane polimerami do izolacji wodochronnej. Definicje i wymagania”.
- PN-EN 13969:2006, PN-EN 13969:2006/A1:2007 „Elastyczne wyroby wodochronne. Wyroby asfaltowe do izolacji przeciwwilgociowej łącznie z wyrobami asfaltowymi do izolacji przeciwwodnej części podziemnych. Definicje i właściwości”.
Galeria
Koniecznie przeczytaj: