Jak napisać wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej? Księgi wieczyste prowadzone są dla każdej nieruchomości. Jeśli dom, mieszkanie lub działka nie posiadają własnej księgi wieczystej, ich właściciel powinien takową założyć.
Wstęp
Jeżeli w trakcie zakładania takiego rejestru lub w okresie późniejszym (wraz z kolejnymi wpisami) w treści księgi wieczystej pojawią się błędy, właściciel nieruchomości ma obowiązek wskazać je i wnioskować o ich sprostowanie. Błędy w treści księgi wieczystej mogą dotyczyć między innymi oznaczenia nieruchomości w KW. Aby ułatwić Ci sporządzenie wniosku o sprostowanie oznaczenia nieruchomości, przygotowaliśmy gotowy do wypełnienia wzór wniosku, który pobierzesz poniżej:
Wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej wzór
Wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej wzór
Czym jest oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej?
Oznaczenie nieruchomości to dział I-O księgi wieczystej, informujący o:
- numerze nieruchomości,
- jej położeniu,
- oznaczeniu,
- o powierzchni nieruchomości,
- o sposobie korzystania z nieruchomości.
Wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej może dotyczyć zatem błędnego numeru, nieprawidłowego położenia, złego oznaczenia, niezgodnej ze stanem rzeczywistym powierzchni lub niewłaściwego sposobu korzystania z nieruchomości.
Najczęściej wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości dotyczy sprostowania danych dotyczących powierzchni nieruchomości, bowiem ta część rejestru KW nie jest objęta rękojmią wiary publicznej ksiąg wieczystych.
Podstawą oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej są dane katastru nieruchomości (rejestru nieruchomości).
Natomiast podstawą oznaczenia lokalu w księdze wieczystej jest zaświadczenie o położeniu i powierzchni lokalu, wydawane przez spółdzielnię mieszkaniową. W przypadku domu jednorodzinnego podstawą oznaczenia jest zaświadczenie wydane przez spółdzielnię oraz dane katastru nieruchomości.
Jak złożyć wniosek o sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej?
Do tematu sprostowania oznaczenia nieruchomości w KW odnosi się artykuł 27. Ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z jego treścią:
„W razie niezgodności danych katastru nieruchomości z oznaczeniem nieruchomości w księdze wieczystej sąd rejonowy dokonuje – na wniosek właściciela nieruchomości lub wieczystego użytkownika – sprostowania oznaczenia nieruchomości na podstawie danych katastru nieruchomości.
- Sprostowanie, o którym mowa w ust. 1, może być dokonane także z urzędu, na skutek bezpośredniego sprawdzenia danych w bazie danych katastru nieruchomości lub zawiadomienia jednostki prowadzącej kataster nieruchomości.
- Do zawiadomienia, o którym mowa w ust. 2, dołącza się wypis z operatu katastralnego, a gdy jest to niezbędne – także wyrys z mapy katastralnej lub inny dokument stanowiący podstawę sprostowania oznaczenia nieruchomości.”
Oznacza to, że obowiązkiem właściciela lub wieczystego użytkownika nieruchomości jest zgłoszenie konieczności sprostowania błędnego oznaczenia nieruchomości w KW.
Sąd może jednak dokonać takiego sprostowania także z urzędu, jeśli wykryje błąd podczas sprawdzania danych lub zostanie o nim zawiadomiony przez jednostkę prowadzącą kataster nieruchomości.
Aby sprostować oznaczenie nieruchomości w księdze wieczystej, potrzebny będzie wypełniony druk KW-WPIS oraz wypis z operatu katastralnego.
Prośba o poprawienie błędu w dziale I-O księgi wieczystej podlega stałej opłacie w wysokości 100 zł.
Podobne:
- Wniosek o sprostowanie księgi wieczystej WZÓR
- Wniosek o sprostowanie numeru działki w księdze wieczystej WZÓR
- Wniosek o sprostowanie nazwiska w księdze wieczystej WZÓR
- Wniosek o sprostowanie powierzchni działki w księdze wieczystej WZÓR
- Wniosek o poprawienie zauważonej omyłki w księdze wieczystej WZÓR
- Oświadczenie o zrzeczeniu się służebności WZÓR PDF DOC
- Oświadczenie o zrzeczeniu się praw do nieruchomości