W dzisiejszym materiale, chciałbym poruszyć kwestie związaną z właścicielami mieszkań i ich najemcami, a dokładnie co wkurza tych pierwszych… Przede wszystkim na wstępie muszę zaznaczyć, że zaniedbane mieszkania oraz wścibscy właściciele i nieznośni współlokatorzy to coraz częstszy problem.
Ale czy rzeczywiście to, tak wygląda? Czy naprawdę zawyżanie wysokości rachunków, nieoddawanie kaucji, oskarżanie najemców o zniszczenie mieszkania, ma miejsce w Polsce? Na te pytania, spróbuje odpowiedzieć właśnie dziś.
Wynajem mieszkań w Polsce
Jak wynika z danych statystycznych tylko niecałe 5% Polaków wynajmuje mieszkania. Porównując te dane z europejskimi standardami to w przeciągu ostatnich lat, rynek najmu powiększył się dwukrotnie. Zatem możemy stwierdzić, że najemców przybywa, ale wciąż jesteśmy daleko w tyle, głównie dzięki takim rozwiązaniom jak: program Mieszkanie Plus.
5 % to niewiele, zatem rodzi się pytanie, dlaczego taka niechęć do najmu? Chyba się zgodzimy tutaj z tezą, że my Polacy wolimy mieszkać na swoim, ważne jest dla Nas posiadanie własnego mieszkania, lub zacisznego domku nieopodal miasta. Jednak z drugiej strony musimy także wziąć pod uwagę, że nie lubimy wynajmować mieszkań przez złą sławę tego rozwiązania – mieszkanie w blokach kojarzy się z ciasnymi klitkami, zagraconymi lokalami i nieuczciwymi wynajemcami.
Oszustwa podczas wynajmu
Świetnym przykładem niezbyt dobrych relacji między najemcom a wynajmującym, może być przykład, chociażby z Warszawy, gdzie pewna osoba wynajęła mieszkanie studentkom z Ukrainy. Przy podpisywaniu umowy właściciel lokum stwierdził, że nagle coś mu wypadło i załatwi to później i tak o to, kilka dni później wpadł do mieszkania z policją, oskarżając lokatorów o nielegalne przebywanie na terenie nieruchomości. Podobnych oszustw jest więcej.
Dlatego chcąc sprawdzić, ile prawdy jest w tym wszystkim, musimy się dokładnie przyjrzeć problemowi, na jaki cierpi polski rynek najmu. Jak donoszą statystyki, osoby wynajmujące mieszkania, stwierdziły, że najbardziej denerwuje ich poszukiwanie lokum oraz relacje z właścicielami mieszkań, kłamstwa, które płyną od właśnie najemców. Co ciekawe, Ci drudzy o wynajemcach stwierdzili to samo!
Problemy z cenami i niejasnymi regułami najmu
Większość z nas szuka mieszkań do wynajęcia w internecie, czy to na serwisach z ogłoszeniami, nieliczni zaglądają do lokalnych gazet lub rzucają okiem na kartki wywieszone na słupach, lub klatkach schodowych. Jak się szybko okazuje, osoby te, oceniają swoje doświadczenia z szukaniem lokum na poziomie niskim lub niezadowalającym, dlaczego?
Przede wszystkim większość osób narzeka na niejasne informacje, które się tyczą opłat i cen za najem danego mieszkania. Właściciele bardzo często stosują triki związane ze swoimi ofertami, bowiem podają oni ceny obejmujące jedynie koszty najmu, dodatkowo wyszczególniając – pozostałe elementy: czynsz i opłaty licznikowe. Oczywiście to sprawia, że chętni tracą na poszukiwania lokum dużo więcej czasu – za każdym razem muszą sprawdzić, czy podana w ogłoszeniu kwota to suma ostateczna.
Idąc głębiej w temacie, aż 1/3 najemców uważa, że właściciele takowych mieszkań zwyczajnie ukrywają usterki czy też niedogodności. Poprzez takie zagrania wprowadzają oni w błąd swoich przyszłych lokatorów.
W taki o to sposób chcą oni dużo szybciej znaleźć chętnych, nie zważając na fakt, że lokum nie spełnia kryteriów. Najprawdopodobniej liczą oni, że po podpisaniu umowy, lokatorzy nie dość, że nie cofną swojej decyzji, to jeszcze w swoim zakresie uporają się z usterkami występującymi w lokum. Właściciele oprócz wysokich cen bardzo często ,,nawiedzają” swoich najemców a na dodatek często zakazują im, nocowania swoich znajomych czy bliskich!
Najemcy zwracają także dużą uwagę na bardzo słabą jakość zdjęć umieszczanych w ogłoszeniach. Często są to zdjęcia po prostu zrobione w zbyt małej rozdzielczości, niewyraźne czy nawet często rozmyte! Wielu z nas skarży się także na same opisy ofert, które często nie mówią praktycznie nic o wynajmowanych mieszkaniach.
– A chyba, chcielibyśmy przeczytać w nich nieco więcej, również na temat ewentualnych współlokatorów.
Czy to koniec problemów?
Czy to jedyne problemy związane z wynajmowaniem mieszkania? No niestety nie, co więcej, prawdziwe problemy często zaczynają się wtedy, kiedy wydawałoby się, że powinny się zakończyć.
Mianowicie największe problemy pojawiają się przy odzyskaniu kaucji za mieszkanie. Właściciel danego lokum pobiera ją, aby w prosty sposób zabezpieczyć się przed ewentualnymi zniszczeniami, w innym wypadku ma on za obowiązek, ją zwrócić. Jak się okazuje w praktyce, wielu bezpodstawnie zabiera sobie kaucję, która w oczywisty sposób powinna wrócić do najemcy. Samych opowieści o nieuczciwych właścicielach jest na prawdę mnóstwo. Myślę, że każdy, kto w przeszłości był najemcą, pamięta, z jakimi problemami musiał się mierzyć.
Wymarzone meble
Zostawiając już temat z cenami i zawiłościami związanymi z przekrętami wynajemców, przejdźmy do kolejnej ważnej rzeczy. Mianowicie dużo osób ma też sporo zastrzeżeń do stanu wyposażenia mieszkań. Jak donoszą statystyki, dla ponad 25% przyszłych najemców to jeden z najczęstszych powodów do przeprowadzki! Każdy, kto szukał mieszkania na wynajem, wie jak łatwo trafić na stare mieszkanie, gdzie przedtem mieszkała „babcia”.
W mieszkaniu takim często znajdziemy stare meble niespełniające już dzisiejszych standardów. Innym i częstym problemem są również zaniedbane łazienki czy też kuchni. Co trzeci z nas uważa, że mieszkania te są niedoposażone lub nie posiadają niezbędnych mebli. Z kolei co szósta osoba narzeka na pozostawione przez właścicieli rzeczy, które niepotrzebnie zajmują miejsce w przyszłym lokum.
Niezbyt przyjaźni współlokatorzy
Przejdźmy teraz do kolejnej bardzo istotnej rzeczy, mianowicie chodzi o lokatorów. Rzadko kiedy, nie mamy z nimi problemów. Aż 65% z nas uważa, że częste kłótnie czy konflikty ze współlokatorami to standard. Przeważnie kłótnie te, są spowodowane przez bałagan we wspólnych częściach wynajmowanego mieszkania oraz w podziałach obowiązków związanych z ich sprzątaniem. Niemal co czwarty Polak narzeka na hałas za ścianą, oraz że współlokatorzy często naruszają jego prywatność.
Podsumowanie
Zbierając wszystkie informacje, które poruszyłem w tym materiale, mogę stwierdzić, że najemcy przy wyborze swojego nowego lokum, największe zastrzeżenia mają do:
- Właścicieli – niezapowiedziane wizyty, zakazy odwiedzin czy brak zgody na modyfikacje mieszkania to niestety, ale codzienność.
- Cen – połowa z nas twierdzi, że właściciele oferują swoje mieszkania w zbyt wysokich cenach.
- Wyposażenia – zaś druga połowa, narzeka na przestarzałe wyposażenie w wynajmowanych mieszkaniach.
- Stracona kaucja – co czwarty najemca spotkał się z problemem, przy zwrocie kaucji.
- Zawiłe informacje – duża większość z kolei narzeka na brak uwzględnienia kosztów w cenie najmu.
W wymienionych sytuacjach nie dziwi fakt, że wiele osób obawia się zamieszkać w wynajętym mieszkaniu, przez co szuka innych rozwiązań. Jednak nadal wielu z nas zwyczajnie nie stać na zakup swojego własnego lokum, dlatego mimo wielu problemów i niedogodności, wynajem mieszkania cieszy się coraz większym zainteresowaniem.
Wybrane specjalnie dla Ciebie:
a co z najemcami z TBS którzy podnajmują gówniarzom na garsoniery, hałasują , głośna muzyka. A ja jako najemca prawny nie mam głosu, zażalenia do prezesowej są bez skutku. A ja nabawiłam się nerwicy i w błoto poszły moje wszystkie oszczędności które włożyłam w to mieszkanie. Płacę wysoki czynsz a ci co tym podnajmują to jeszcze zarabiają na tym.Gdzie jest sprawiedliwość.
TBS JOZEFOW Złodziejstwo i przestępstwo na rozliczaniu ogrzewania ciepła rachunki po DOPLATY2200 zł podzielili firmy techem i TBS Jozefow nikt nic z tym nie robi ludzie są zastraszenia telewizja porusza ten temat wielokrotnie i nic z tym się nie dzieje granda oszustów TBS