Na co zwracać uwagę, kupując krzesło do kuchni?

Krzesła stanowią podstawowy element wyposażenia kuchni. Są w niej meblem niezbędnym, a przy tym wielofunkcyjnym i praktycznym. Dlatego muszą być wytrzymałe i solidnie wykonane. Zarazem, choć ich funkcja ozdobna ma mniejsze znaczenie niż na przykład w jadalni, to kwestie estetyczne również mają znaczenie przy wyborze.

Jeśli zaś dodamy do tego bogactwo oferty na rynku, zakup krzesła do kuchni może sprawić trochę problemów. Jak sobie to zadanie ułatwić? Czym się kierować, wybierając krzesła kuchenne?

Krzesło, hoker czy taboret?

krzesla-w-kuchni

Na początku najlepiej jest zastanowić się, czy w ogóle krzesło w kuchni to właśnie ten mebel, którego się potrzebuje. Istnieją dobre alternatywy dla niego, w tym meble specyficzne, specjalnie przeznaczone do kuchni. Należą do nich stołki, taborety (świetne w małych kuchniach), krzesła dla dzieci, hokery, czyli wysokie stołki barowe. W kuchni można też umieścić różnego rodzaju ławy – niegdyś popularne, dziś raczej odchodzące w zapomnienie – lub innego rodzaju siedziska.

Warto pamiętać, że krzesła też są różne – można zdecydować się na zwykłe krzesła drewniane lub postawić na plastikowe, lub metalowe krzesła składane. Wiele zależy od potrzeb i możliwości aranżacyjnych. Do kuchni z wysokim blatem, wyspą lub ladą barową idealne będą hokery. To rozwiązanie sprawdzi się w kuchniach, w których skupia się życie towarzyskie mieszkańców domu.

Krzesła sztaplowane lub składane lepsze będą do małych kuchni. Mebel ten można również tak dobierać, by pasował do wystroju innych pomieszczeń. Dzięki temu krzesła z kuchni można niezauważalnie dla gości dostawić do stołu w jadalni.

Właściwości użytkowe

Najważniejsze jednak, by pamiętać, jaką funkcję w kuchni krzesła mają spełniać. To zaś w dużej mierze zależy od tego, jaki charakter ma to pomieszczenie. Do tematu można podejść na kilka różnych sposobów.

Po pierwsze, z perspektywy samej kuchni i jej uwarunkowań. Ważnym parametrem jest wielkość kuchni. W dużych kuchniach można sobie pozwolić na więcej. Można ustawić stół, wokół którego mogą znajdować się te same, masywne krzesła co w jadalni. Jeśli kuchnia jest mała, miejsce, jakie zajmują meble do siedzenia, będzie jednym z najbardziej istotnych czynników wpływających na wybór modelu. W takim wypadku właściciel bardziej chętnie sięgnie po krzesła sztaplowane.

Liczy się także specyfika tego pomieszczenia. W budynkach jednorodzinnym kuchnia to zazwyczaj osobne pomieszczenie, które można meblować w oderwaniu od pozostałych części domu. Można też kupić większą liczbę krzeseł. Sytuacja zmieni się jednak diametralnie, gdy kuchnia jest połączona z salonem czy jadalnią lub gdy stanowi aneks kuchenny.

Wiele zależy również od tego, czy kuchnia jest punktem spotkań, pracy i zabawy, uzupełniając funkcje jadalni, salonu czy domowego biura, czy też wyłącznie służy ona do przygotowywania posiłków. W pierwszym przypadku krzesła muszą być bardziej komfortowe, np. tapicerowane, z wyższymi oparciami, etc. W tym drugim wypadku funkcjonalność lub ozdobność będą bardziej istotne.

I właśnie kwestie użytkowe to drugi istotny punkt wyjścia, jeśli chodzi o dobór krzeseł. Kuchnia zazwyczaj wiąże się z wyższymi temperaturami oraz wilgotnością. Ponadto, ważne jest w niej utrzymywanie czystości. Dlatego rodzaj i jakość krzesła mają większe znaczenie niż np. w jadalni. Dobrze zaimpregnowane meble drewniane wytrzymają w kuchni bez problemu.

Podobnie odpowiedni materiał, wodoodporny, łatwy w czyszczeniu, na przykład ekoskóra, nie zmusi do rezygnacji z krzeseł tapicerowanych. W kuchni wysokiej jeszcze większe znaczenie może mieć stabilność krzeseł – wtedy można na nich stanąć bez obaw w czasie sięgania do wyższych półek.

Po trzecie, kwestie aranżacyjne. To równie istotny czynnik. Krzesło musi być dobrze dopasowane do stylistyki wnętrza. Tu również znaczenie mają kwestie materiałowe. Decydując się na krzesła drewniane, poruszamy się w obrębie tradycyjnych rozwiązań – odpowiednich w kuchniach klasycznych czy rustykalnych.

Krzesła metalowe i krzesła z tworzywa świadczą o bardziej awangardowym podejściu, właściwym na przykład wnętrzom industrialnym czy nowoczesnym. Są też krzesła o uniwersalnych charakterze, które sprawdzą się w praktycznie każdej stylistyce – na przykład białe krzesła drewniane, które będą świetnie wyglądać zarówno w aranżacji skandynawskiej, klasycznej, jak i nowoczesnej.

Kupowanie krzesła do kuchni

Z różnych względów najlepiej jest kupować krzesła w komplecie razem ze stołem. Nie zawsze jest to jednak optymalna i pożądana opcja. Trzeba zatem zwracać uwagę na wymiary krzesła, zwłaszcza jego wysokość od blatu, szerokość i głębokość.

Krzesła do kuchni warto kupować nie tylko w sklepach stacjonarnych, ale i w sklepach internetowych takich jak Centrum Krzeseł (www.centrumkrzesel.pl). Kupując na żywo, łatwiej jest ocenić jakość wykonania krzesła. Można je wypróbować, a także uzyskać fachową poradę od sprzedawcy. Niektórzy bardziej cenią kontakt osobisty niż inne formy komunikacji.

Kupowanie w sklepach internetowych ma jednak wiele zalet. Tu także można uzyskać poradę konsultanta. Klient ma jednak dużo szerszą perspektywę. Może błyskawicznie sprawdzić cały katalog sklepu, a dzięki opcjom filtrowania ma szansę równie szybko znaleźć lub zawęzić ofertę do interesujących modeli. Sklepy kuszą też dość często atrakcyjnymi promocjami, darmową dostawą i innymi udogodnieniami.

Kupując w sieci mamy zagwarantowane te same prawa co klient sklepu stacjonarnego, choćby w kwestii gwarancji. Można też zwrócić zamówienie w okresie 14 dni od jego realizacji. Zakup krzesła do kuchni przez internet oznacza wygodę i wiele korzyści. Warto tę metodę rozważyć lub przynajmniej wykorzystać katalogi sklepów internetowych przed wizytą w sklepie stacjonarnym.

4.9/5 - (10 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl