SPRAWDŹ czego nie wiesz o stylu skandynawskim? CECHY i OPIS

Styl skandynawski, mimo całej swojej popularności, nie doczekał się w zasadzie do dziś żadnego spójnego opracowania. Autorzy katalogów, marketingowcy firm produkujących rzekomo skandynawskie wyposażenie i różnej maści projektanci opisują tę koncepcję aranżacyjną po swojemu, często popełniając wiele błędów.

Tym razem dokonajmy więc rzetelnej analizy i przedstawmy styl skandynawski takim, jakim jest naprawdę.

Styl skandynawski nie minimalistyczny, tylko rustykalny

styl-skandynawski-cechy-4

O stylu skandynawskim mówi się, że jest stylem minimalistycznym. Jest to określenie bardzo nieścisłe, ponieważ minimalizm jako styl aranżacji wnętrz narodził się mniej więcej pół wieku po tym, jak sformułowane zostały zasady stylu skandynawskiego.

Tutaj jednak pojawia się pewien dodatkowy problem, ponieważ trudno w ogóle mówić o „stworzeniu” tej koncepcji. Styl skandynawski istniał prawdopodobnie nawet kilkaset lat wcześniej, ale wtedy absolutnie nikt nie zawracał sobie głowy katalogowaniem i porządkowaniem sposobów aranżacji wnętrz. A to, co dziś nazywamy stylem skandynawskim, rozwijało się jako jeden ze stylów rustykalnych, czyli wiejskich, a miało to miejsce głównie w szwedzkich i duńskich wsiach.

Żeby więc zamknąć tę część porządkową: styl skandynawski należy do grupy stylów rustykalnych, a nie minimalistycznych, a w sposób syntetyczny został opisany w latach 30 XX wieku, choć już wówczas w sposób trochę inny, niż nakazywałaby naukowa precyzja.

Minimalizm po wiejsku

styl-skandynawski-cechy-3

Czy mimo tego, że styl skandynawski nie jest minimalistyczny, można o nim tak powiedzieć? W pewnym sensie tak. Nie należy do grupy stylów minimalistycznych, natomiast faktem jest, że można go przypisać do rodziny koncepcji pokrewnych funkcjonalizmowi, tuż obok modernizmu i stylu industrialnego.

Takie przyporządkowanie wynika z tego, że w skandynawskim stylu wnętrza po prostu nie ma elementów, które pełniłyby jedynie funkcje dekoracyjne. Warto uświadomić to sobie, wychodząc od genezy stylu. Pochodzi on od aranżacji wnętrz biednych chat Skandynawów, nie można więc oczekiwać, że ci ludzie znajdywali czas na sztukę w takim sensie, w jakim my robimy to dziś.

Wnętrza były raczej miejscem pracy, ewentualnie z tą pracą były mniej lub bardziej ściśle związane, stąd na przykład fragmenty sieci rybackich we współczesnych wnętrzach inspirowanych nadmorskimi odmianami stylu skandynawskiego.

Jeśli więc minimalizm zrównać z funkcjonalizmem, to tak, styl skandynawski jest minimalistyczny, jednak ściśle zdefiniowany styl minimalistyczny per se wykorzystuje chętnie dość rozbudowane formy, aczkolwiek tylko w przypadku produktów o jasno określonej funkcji, co dobrze widać na przykładzie lamp o skomplikowanych kloszach. W stylu skandynawskim w jego oryginalnej wersji nie ma mowy o stosowaniu takich dekoracji.

Dlaczego łączymy minimalizm ze stylem skandynawskim?

styl-skandynawski-cechy-2

Całe to zamieszanie na pewno wymaga podsumowania. Dziś bowiem „czystego” stylu skandynawskiego praktycznie się nie widuje. Jego siermiężne założenia byłyby dziś bardzo trudne do zaakceptowania. Wnętrza o wyłącznie funkcjonalnym charakterze świetnie wyglądają w muzeach, jednak absolutnie nie są w stanie sprostać wymaganiom współczesnych użytkowników. Dlatego właśnie współczesny styl skandynawski zawsze łączy się z jakimś stylem minimalistycznym.

Podkreślmy to jednak wyraźnie: nie musi to być minimalizm w jego sformalizowanej postaci. Do stylu skandynawskiego pasują takie style jak industrialny, modernistyczny, a nawet neofolkowy czy klasyczny styl rustykalny. Właśnie takie kombinacje dziś promuje się jako styl skandynawski.

Z czego nie należy rezygnować?

styl-skandynawski-cechy

Umówmy się – to, że jakiś styl aranżacji nie występuje w swojej „czystej” postaci, nie jest ani złe, ani tym bardziej dziwne. W zasadzie trudno dziś wskazać choćby jeden przykład wnętrza, które spełniałoby wszystkie wymogi jednego stylu i nie czerpało z innych.

Pewne tendencje przenikały z jednego stylu do drugiego i ustalenie sztywnych granic jest zupełnie niemożliwe. Dla każdego stylu – dla skandynawskiego także – można wskazać kilka podstawowych założeń. Przedstawimy je, dodając jednocześnie kilka słów o tym, w jaki sposób założenia te ewoluowały.

Rezygnacja z nich oznacza w praktyce może nie odrzucenie, ale na pewno oddalanie się od skandynawskiej koncepcji wyposażenia wnętrza.

Styl skandynawski – cechy i opis

  1. Drewniane meble. Sosna, która w Skandynawii występuje powszechnie, była materiałem tanim, a przy tym na tyle łatwym w obróbce, że radził sobie z nim każdy, kto potrafił użyć siekiery i młotka. Jest to jednak dość miękkie drewno, a poza tym uznaje się dziś, że styl skandynawski jest bardzo „pro-eko”, więc zamiast naturalnego drewna, można wykorzystać kompozyty i różnego rodzaju sklejki. Nie muszą one wówczas imitować wyglądem drzewa, natomiast powinny być białe, ponieważ…
  2. Dominującą barwą jest biel. Dotyczy to i ścian, i mebli, i dodatków. Oczywiście w klasycznym ujęciu biel ta powinna być „brudna”, pożółknięta. Dziś ze względów estetycznych raczej się tego nie robi, natomiast sens pozostawania przy bieli jest jasny dla wszystkich, którzy uświadomią sobie, że styl ten dominował również daleko na północy, gdzie brakuje światła słonecznego, więc wnętrza muszą jak najwięcej go zatrzymywać.
  3. Zero dekoracji. W stylu skandynawskim niemal za ekstrawagancję można poczytać umieszczone w prostej ramie zdjęcie. Ozdoby jako takie w tym stylu właściwie się nie pojawiają, a już tym bardziej nie ma mowy o jakichkolwiek zdobieniach snycerskich, finezyjnie rzeźbionych nogach od stołu czy wielobarwnych motywach kwiatowych haftowanych na firanach, a to choćby dlatego, że i samych firan tu zwykle nie ma.
  4. Można rezygnować z oświetlenia głównego. W stylu skandynawskim oświetlenie sufitowe oryginalnie nie istniało, a kiedy się pojawiło, szybko okazało się, że ma ono wyłącznie funkcję dekoracyjną, w związku z czym można je wyeliminować. Skandynawowie raczej zawsze woleli korzystać z mniejszych punktów świetlnych umieszczonych precyzyjnie tam, gdzie były one potrzebne. To oczywiście dlatego, że żadna świeca nie mogła równać się jasnością z dzisiejszymi lampami, ale faktem jest, że ich podejście i dziś ma solidne podstawy w wiedzy na temat ergonomii pracy.
  5. Precyzja jest opcjonalna. Styl skandynawski nie powinien przypominać katalogu z sam-wiesz-jakiego-sklepu. Te świeczniki na malutkich nóżkach w kształcie kul, zegary z przecierkami czy nawet idealnie precyzyjnie wykonane krzesła są naleciałościami ze stylów minimalistycznych. Niektóre są praktyczne, inne nie, a jeśli nie, to można z nich zrezygnować. We wnętrzach skandynawskich zdecydowanie lepiej wygląda rzemiosło niż chińska masówka produkowana według mniej lub bardziej dokładnych wytycznych inspirowanych stylem Skandynawów.

Podsumowanie

Nie ma niczego złego w mariażu stylu skandynawskiego i minimalizmu, warto jednak wiedzieć, że oba wywodzą się z zupełnie różnych założeń, ich cele były różne, a nieidentyczne są nawet podstawowe założenia.

Jest to jednak przy okazji jedna z najwspanialszych cech stylu skandynawskiego – chodzi o jego elastyczność, która pozwala wykorzystać go jako kanwę dla całego mnóstwa aranżacji, które będą piękne, choć już raczej nie da się ich z czystym sumieniem nazwać skandynawskimi.

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 454 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl