Piaskowiec na elewację domu? Fakt, elewacja domu to jeden z najważniejszych elementów wykończenia budynku, ale również znaczący zabieg w jego późniejszej eksploatacji. Wybór właściwego materiału to podstawa. Od tego zależy nie tylko oddziaływanie warunków atmosferycznych na wnętrze domu, ale przede wszystkim odpowiednia jego izolacja.
Kolor czy faktura to późniejszy etap planowania, ale niewątpliwie bardzo ważny dla późniejszego wkomponowania budynku w krajobraz. Coraz częściej tworząc elewację – sięgamy po piaskowiec, który pozwala stworzyć niepowtarzalną dekorację domu i czyni go nie tylko oryginalnym, ale i przytulnym.
Piaskowiec na elewacje
Elewacja to pierwszy widoczny element domu. Często to właśnie fasada przyciąga uwagę, bardziej niż to, co wewnątrz. Zasada ta dotyczy nie tylko budynków, jednak w ich przypadku wygląd domu świadczy przede wszystkim o guście jego właściciela. I nie chodzi wyłącznie o kolor czy fakturę tej elewacji, ale o zgranie ze sobą elementów składających się na nią, jak: dach, ramy okienne, gzymsy i cokoły. Każda z tych składowych powinna być dobrze przemyślana, a co najważniejsze spójna ze wszystkimi pozostałymi.
Coraz częściej architekci czy sami właściciele domów planując wykończenie budynku, sięgają po piaskowiec. Zazwyczaj stosuje się go jako częściowy element wykończenia, np. cokoły lub gzymsy, ale równie często pokrywa się nim całą fasadę budynku. Piaskowiec to pospolita skała osadowa, występująca przede wszystkim w południowej Polsce – stąd też wybór tego materiału wspiera poniekąd polskie wydobycie. To, co najciekawsze w tego typu materiale, to jego zróżnicowana barwa.
Koniecznie sprawdź: Płytki na elewacje wewnętrzną i zewnętrzną: marmur, kamień, beton i drewno
W różnych częściach Polski jest ona nieco inna. Inna jest również w zależności od położenia warstwy. Skały te bowiem występującą w formie warstwowej, z czego każda warstwa w zależności od działających na nią procesów chemicznych ma inną barwę. Na tą wpływ ma również skład poszczególnych piaskowców i tak wyróżnić możemy: białe, żółte, pomarańczowe, czerwone oraz bardzo rzadkie szare i ciemnozielone.
Piaskowiec już od wielu lat stosowany jest jako kamień elewacyjny, jednak ze względu na dość wysoką cenę, architekci ograniczali się wyłącznie do zdobienia nim cokołów i gzymsów. Coraz częściej jednak pokrywane są nimi całe domy, bo piaskowiec to nie tylko ładny wygląd, ale również właściwości zatrzymujące zanieczyszczenia. Jego walory doceniane były już w budownictwie XVIII w., co zaobserwować można szczególnie na zabytkach Dolnego Śląska, gdzie znajdują się największe złoża tej skały.
Piaskowiec na elewację doskonale izoluje nie tylko od różnych warunków atmosferycznych, ale także od zanieczyszczeń. Jego struktura pozwala bowiem na wchłanianie wody i zatrzymywanie niechcianych substancji. Działa więc jak naturalny filtr. Świetnie też izoluje, więc często wykorzystuje się go przy budowie tzw. domów energooszczędnych.
Jest to również bardzo popularny sposób wykonania elewacji w krajach śródziemnomorskich, bowiem zatrzymuje suche powietrze przed dostaniem się do wnętrza. Również w Skandynawii materiał ten ma wielu fanów, ze względu na piękny surowy wygląd, wpisujący się idealnie w estetykę tamtych regionów.
Na zewnętrzne zdobienia zazwyczaj wybiera się piaskowiec o fakturze bardziej porowatej, która nie wymaga ciągłego czyszczenia. Idealnie sprawdzi się w domach „tradycyjnych”, jak i tych tworzonych w stylu nowoczesnym. Doskonale komponuje się ze szkłem, drewnem i metalem. Na ściany nakładane są zarówno w formie nieregularnych kamieni, jak i bardziej regularnych cegieł.
Co ważne, każdy rodzaj piaskowca, nie tylko tego na elewacji, należy odpowiednio zaimpregnować. Wzmacnia to nie tylko jego odporność, ale i zmniejsza konieczność częstego czyszczenia, szczególnie gdy budynek stoi przy ruchliwej drodze. Tę skałę wykorzystaną np. na ścieżkę w ogrodzie powinniśmy dodatkowo utwardzić. Im gładszy piaskowiec, tym więcej opieki wymaga. Regularne czyszczenie gwarantuje też jego trwałość.
Piaskowiec doskonale prezentuje się również we wnętrzu domu, jako ozdoba kominka, schodów czy parapetów. Do wnętrz zaleca się zastosowanie rodzaju szlifowanego, ze względu na łatwiejsze utrzymanie go w czystości.
Koniecznie przeczytaj: