Obalamy mity o fotowoltaice

Panele fotowoltaiczne cieszą się stale rosnącą popularnością. Jednak wraz z nią, pojawia się coraz więcej mitów na ich temat. Warto więc wiedzieć, co jest prawdą a co powielaną plotką. Wiedza ta przyda się tym osobom, które rozważają montaż systemu fotowoltaicznego.

Mit 1: Panele fotowoltaiczne są nieopłacalne

Wiele osób uważa, że wydatki przeznaczone na panele pv, zwracają się bardzo wolno lub nawet wcale. Twierdzą one, że inwestycja ta nie ma prawa się zwrócić, ze względu na regularnie spadającą wydajność paneli. Przeciwnicy fotowoltaiki uważają też, że zanim poniesione koszty zdążą się zwrócić, cała instalacja już dawno przestanie działać. Nie jest to oczywiście prawda!

Obalamy mity o fotowoltaice

Fotowoltaika objęta jest gwarancją na nawet na 25 lat! Zwrot kosztów inwestycyjnych następuje natomiast maksymalnie po dziesięciu latach a średnio – po sześciu! Co więcej – po tym okresie, właściciel fotowoltaiki nadal może cieszyć się czystą energią elektryczną i oczywiście bardzo niskimi rachunkami (ograniczonymi głównie do opłat abonamentowych i dystrybucyjnych).

Poza tym panele słoneczne można dofinansować licznymi programami rządowymi, które znacznie obniżą wydatki na ich instalację.

Mit 2: Za mało słońca, niska opłacalność zimą

Niektórzy ludzie twierdzą, że w naszym kraju „brakuje słońca”, aby panele fotowoltaiczne mogły skutecznie działać. Za dodatkowy argument podają też długie zimy z małą ilością dni słonecznych. Nie jest to oczywiście prawda. Nasłonecznienie w naszym kraju wynosi bowiem średnio 1000 kWh/m2, co jest wystarczające dla poprawnego i skutecznego działania całej instalacji fotowoltaicznej.

Co prawda nie mieszkamy w klimacie śródziemnomorskim, gdzie „słońca jest więcej”, co jednak nie zmienia faktu, że systemy fotowoltaiczne są na tyle skuteczne, że radzą sobie z produkcją energii elektrycznej nawet w okresie zimowym.

Oczywiście ich wydajność jest wtedy nieco niższa (o około 20%), ale nadal zaspokaja zapotrzebowanie na prąd. Panelom nie przeszkadza także padający śnieg. Ponieważ są one montowane pod kątem około 30-45 stopni, ten zwyczajnie się po nich zsuwa.

Mit 3: To co niewykorzystane, przepada

Panele fotowoltaiczne działają w systemie grid-on lub grid-off. W pierwszym przypadku nadwyżka wyprodukowanej energii trafia do sieci energetycznej, a w drugim do akumulatorów magazynujących. Niektórym jednak wydaje się, że każdorazowo tracimy nadwyżki wyprodukowanej energii, oddając ją bezpowrotnie do sieci energetycznej. To oczywiście kolejny mit.

Każdy, kto posiada panele pv, może bowiem odkupić od zakładu energetycznego energię elektryczną (którą wcześniej oddał do sieci) po niższej cenie (za 1 kWh przekazany do sieci odzyskamy 0,8 kWh). Jeśli więc faktycznie okazałoby się, że chmury mocno ograniczyły pracę naszych paneli, możemy korzystać z prądu od dostawcy energii elektrycznej i to praktycznie bez ponoszenia kosztów.

Mit 4: Panele szybko się niszczą i tracą wydajność

To kolejny i bardzo szkodliwy mit. Owszem, skuteczność działania paneli pogarsza się wraz z upływem lat, ale nie dzieje się to natychmiast. W ciągu roku ich wydajność spada maksymalnie o 0,5% (często jest to 0,1%). Oznacza to, że po 25 latach pracy, ich wydajność wyniesie na pewno 80% wartości początkowej (a najpewniej – więcej).

Oczywiście naszym obowiązkiem jest sprawdzić, jaka jest wydajność początkowa paneli, gwarantowana przez producenta. Nie możemy też zapominać o ich konserwacji. Ich wydajność zależy dodatkowo od kąta nachylenia do słońca, kierunku świata do którego są zwrócone oraz od tego, czy nie zostały zabrudzone lub coś nie rzuca na nie cienia. Jak więc widzimy, to głównie nasze niedbalstwo może wpłynąć na wydajność paneli.

Mit 5: kłopotliwe formalności i tylko dla bogatych

Wielu osobom wydaje się, że montaż paneli to nie tylko bardzo duży wydatek finansowy, ale także ogrom formalności. Nie jest to oczywiście prawda. Na instalacje poniżej 50 kWh nie potrzeba bowiem pozwolenia na budowę ani zgłaszania instalacji w urzędzie. Dodatkowo wszelkimi formalnościami zajmuje się firma dokonująca montażu i przyłączenia instalacji do sieci.

Panele pv nie są zarezerwowane tylko dla „bogatych”. Koszt montażu fotowoltaiki dla 4-osobowej rodziny to około 20 000 zł. Dodatkowo, zarówno ze strony rządu, jak i innych jednostek organizacyjnych, istnieje możliwość dofinansowania jej montażu. Zyskać na tym można nawet kilka tysięcy złotych, znacząco obniżając koszt inwestycji.

Podobne tematy:

4.7/5 - (4 votes)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl