5 powodów, dla których warto zainstalować fotowoltaikę w domu

Instalacje fotowoltaiczne powstają ostatnimi czasy w naszym kraju jak grzyby po deszczu. Jednak nie tylko w Polsce trwa prawdziwy „boom” na produkcję własnej energii elektrycznej za pomocą słońca. Dlaczego tak się dzieje? Jakie korzyści daje fotowoltaika?

Czy się opłaca? Dlaczego warto w nią zainwestować? Przedstawiamy przy współpracy z Erato Energy, 5 głównych argumentów przemawiających za montażem paneli fotowoltaicznych.

Fotowoltaika się opłaca

fotowoltaika

Pierwszy powód jest dla wielu również tym najmocniejszym – w końcu każdy lubi oszczędzać. Fotowoltaika się opłaca – co do tego nie ma wątpliwości. Dobrze dobrana, nowoczesna i prawidłowo zamontowana instalacja fotowoltaiczna pozwala uzyskać bardzo duże oszczędności. Produkowana przez nią energia może zaspokoić nawet powyżej 90% zapotrzebowania, obniżając w takim samym stopniu rachunki za prąd.

Kuszące, prawda? Jest to możliwe m.in. dzięki podpisaniu umowy prosumenckiej z zakładem energetycznym i zastosowaniu net-meteringu. Wówczas nadwyżki prądu wyprodukowanego np. latem są oddawane do sieci.

W zamian można je odebrać, gdy ilość energii elektrycznej produkowanej przez fotowoltaikę nie wystarcza na bieżące potrzeby. Dla instalacji o mocy do 10 kW można pobrać 0,8 kWh za każdą 1 kWh oddaną do sieci. Dla większych instalacji ten przelicznik wynosi 0,7.

Niezależność

Montaż instalacji fotowoltaicznej zapewnia również niezależność. Po pierwsze od awarii i różnego rodzaju prac konserwacyjnych – dopóki świeci słońce i mamy gdzie magazynować energię, dopóty panele produkują prąd i nie trzeba korzystać z dostaw z sieci energetycznej. Jednocześnie jednak instalacja PV pozwala się uniezależnić od wzrostu cen prądu, który jest nieunikniony.

Polska gospodarka energetyczna oparta na węglu, czyli nieodnawialnym paliwie, sprawia, że ceny wciąż rosną i najprawdopodobniej nadal będą rosły. Jak szybko? Tego nie wiadomo. Jeśli jednak zamontujesz panele fotowoltaiczne o odpowiednio dobranej mocy, nie będziesz musiał się o to martwić. Co więcej, zyskasz możliwość dokładniejszego planowania budżetu.

Ekologia

Dbałość o ekologię jest ważna dla coraz większego grona osób. Coraz więcej mieszkańców Ziemi dostrzega, że jeśli ludzkość nie zmieni swoich przyzwyczajeń, wkrótce zacznie się ona stawać coraz mniej przyjaznym miejscem do życia.

Panele fotowoltaiczne na dachu czy przy domu idealnie wpisują się w ten trend. To całkowicie „zielone” rozwiązanie, pozwalające na produkcję ekologicznej energii z naturalnych, odnawialnych źródeł.

Należy również pamiętać, że korzystanie z instalacji PV oznacza rezygnację z paliw kopalnych, które przyczyniają się do powstawania szkodliwego smogu oraz emitują gazy cieplarniane zwiększające dziurę ozonową. Postawienie na odnawialne źródła energii, czyli np. przydomową instalację fotowoltaiczną, oznacza dbałość nie tylko o przyrodę, ale też o zdrowie swoje i innych.

Komfort użytkowania

Fotowoltaika jest bardzo komfortowa w użytkowaniu. Same panele są w zasadzie bezawaryjne i bezobsługowe. Produkują prąd, o ile tylko mają dostęp do energii słonecznej. Nie trzeba ich w żaden sposób konserwować. Konieczne może być jedynie okazjonalne oczyszczenie ich ze śniegu, o ile sam się nie rozpuści pod wpływem ciepła.

Koszt zakupu i montażu paneli PV oraz pozostałych elementów systemu ponosi się jednorazowo. Większość instalacji jest zaprojektowanych z myślą o efektywnym działaniu przez kilkanaście do kilkudziesięciu lat.

Warto również pamiętać, że fotowoltaika produkuje energię elektryczną samoczynnie. Nie wymaga kontroli ani kupowania czy składowania paliw. W przeciwieństwie do kotłów nie stwarza też ryzyka wybuchu ani zapłonu.

Programy dofinansowania

Obecnie inwestorzy prywatni są w bardzo dobrej sytuacji, ponieważ funkcjonują różnorodne programy pozwalające na uzyskanie dofinansowania fotowoltaiki. Dzięki temu można znacząco obniżyć faktyczny koszt instalacji, przez co środki poniesione na jej zakup zwrócą się jeszcze szybciej. W ramach rządowego programu „Mój Prąd” można otrzymać 5000 zł dotacji. Są też dostępne rozmaite lokalne programy na szczeblach powiatowym, gminnym czy miejskim.

Opłacalna fotowoltaika dla każdego

Chcesz czerpać korzyści z instalacji fotowoltaicznej? Zależy Ci na tym, by była maksymalnie opłacalna, a włożone w nią środki zwróciły się jak najszybciej? Sprawdź ofertę Erato Energy – eksperta w zakresie fotowoltaiki, który świadczy swoje kompleksowe usługi na terenie całego kraju. Firma chętnie wykona dla Ciebie bezpłatny audyt i wycenę – wystarczy, że się z nią skontaktujesz!

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl