Fotowoltaika do domu – co warto wiedzieć?

Coraz większe zużycie energii elektrycznej to już stała tendencja, która nie ulegnie zmianie.

Dobrze więc zapewnić sobie sytuację, gdy w pewnej części będziemy mieli ją za darmo. Zapewnia to fotowoltaika – dowiedzmy się o niej więcej!

Jak korzystać z tego, co zapewnia natura?

panelefotowoltaiczne-do-domu

Z jednej strony jest tak, jak napisaliśmy to w powyższym wstępie – zużywa się coraz więcej energii, bo nasze domy są pełne sprzętów, technologicznych nowinek. Z drugiej jednak – za sprawą dynamicznego rozwoju branży i systemów fotowoltaicznych czerpiemy jeszcze więcej energii ze słońca!

To zresztą wiąże się z kluczowym wyzwaniem, przed jakim staje ludzkość, aby w maksymalnym stopniu, ile się tylko da, wykorzystać naturalne źródła odnawialne, by produkować z nich ekologiczną, czystą energię.

Każdy powinien o tym pomyśleć, przykładając się do budowy lepszego, bardziej troskliwego dla środowiska, świata. A przecież to przyjemne z pożytecznym, gdyż za sprawą fotowoltaiki nie tylko dbamy o ekologię, ale i oszczędzamy. Nie zapominajmy bowiem, że koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zwraca się już po kilku latach!

Wspomnijmy też o innych zaletach instalacji fotowoltaicznej. Poza wymienionymi powyżej – oszczędnościami i troską o środowisko – nie zapominajmy też o tym, że istnieje wiele dotacji wspierających zakup i montaż paneli fotowoltaicznych. Nie tylko więc zyskujemy w dłuższej perspektywie czasu, lecz już podczas instalowania fotowoltaiki możemy oczekiwać finansowej pomocy.

Panele są bardzo wytrzymałe, nie musimy się więc obawiać szybkiego zużycia. Nie wymagają też dużej ingerencji w konstrukcję dachu oraz instalacji elektrycznej, co sprawia, że montaż nie jest uciążliwy dla mieszkańców.

O jakich dotacjach warto wspomnieć?

Mamy w tym obszarze wiele możliwości. Wymieńmy więc po kolej najważniejsze dotacje.

To przede wszystkim dotacja bezzwrotna w wysokości 5 tys. zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach rządowego programu “Mój Prąd”. Pomoc jest przeznaczona dla instalacji o mocy od 2 do 10 kWp.

Kolejnym źródłem wsparcia jest ulga termomodernizacyjna, dzięki której może odliczyć od podstawy podatku dochodowego pewien procent kosztów instalacji fotowoltaicznej (w zależności od sytuacji – 17%, 19% lub 32%).

Na uwagę zasługuje też ogólnokrajowy program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – “Czyste Powietrze”. Poza tym dostępne są różne lokalne dotacje gminne, jak i preferencyjny kredyt “Ekopożyczka” w banku PKO Bank Polski S.A.

Dodatkowe korzyści – o jakich mowa?

Panele fotowoltaiczne to jednak dużo więcej niż ogromne oszczędności i łatwe do uzyskania dotacje – to również korzystne warunki bezgotówkowych rozliczeń z Zakładem Energetycznym. Z jednej strony zużywamy na bieżąco produkowany w domu prąd, z drugiej – mamy możliwość, by jego nadmiar odprowadzić do sieci energetycznej.

Możemy ją odebrać, kiedy potrzebujemy (w proporcjach): 0,8kWh za 1kWh oddaną do sieci dla mikroinstalacji o mocy do 10kW oraz 0,7kWh za 1kWh oddaną do sieci dla mikroinstalacji o mocy powyżej 10kW. Sieć energetyczna staje się więc  jakby naszym „magazynem” energii.

Panele fotowoltaiczne to więc nie tylko niższe opłaty za prąd i troska o środowisko – to również produkowanie czystej energii, która zostanie odpowiednio spożytkowana.

5/5 - (1 vote)
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl