Ile można oszczędzić na rachunkach za prąd dzięki fotowoltaice?

Zastanawiasz się nad montażem instalacji fotowoltaicznej? Dobry wybór!

Ta technologia pozwoli Ci na produkcję własnej energii elektrycznej, a co za tym idzie – obniżenie wydatków ponoszonych na prąd przez gospodarstwo domowe.

Dowiedz się, jak dokładniej działa system fotowoltaiczny i z czego wynika obniżenie rachunków za energię elektryczną.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

oszczędności-dzięki-fotowoltaice

Instalacja fotowoltaiczna bazuje na odnawialnych źródłach energii, a dokładniej – na promieniowaniu słonecznym. Zamontowane na dachu panele fotowoltaiczne pobierają energię słoneczną i wytwarzają z niej prąd stały. Następnie jest on przesyłany do falownika, gdzie zachodzi przemiana energii w zmienną.

Ma ona parametry takie same jak ta docierająca do domu z sieci energetycznej i może bezpiecznie zasilać wszelkie urządzenia i instalacje w budynku.

Warto wiedzieć, że:

  • montaż instalacji fotowoltaicznej wiąże się z jednorazowym wydatkiem – inwestycja zwraca się w ciągu ok. 5-7 lat od uruchomienia, a czas jej działania jest szacowany na ok. 30 lat,
  • na inwestorów czekają dotacje na zakup i montaż instalacji fotowoltaicznych – można skorzystać np. z dofinansowania na koszty instalacji czy też z ulgi termomodernizacyjnej od podatku PIT, co dodatkowo zwiększa oszczędności,
  • dobrze zwymiarowane instalacje fotowoltaiczne zapewniają produkcję prądu w takich ilościach, które zaspokajają potrzeby domu przez cały rok.

Dlatego panele słoneczne goszczą na coraz większej liczbie dachów.

Fotowoltaika: oszczędności sięgają 90% wydatków na elektryczność

Chociaż montaż instalacji fotowoltaicznej nie oznacza, że rachunki za elektryczność dla gospodarstwa domowego znikną zupełnie, już od pierwszego dnia korzystania z tej technologii zaczynasz produkować własną, darmową energię. W polskich warunkach trudno byłoby jednak zupełnie odciąć się od zakładu energetycznego. Powód jest prosty: ilość energii elektrycznej wytwarzanej z wykorzystaniem fotowoltaiki jest zróżnicowana w zależności od pory roku.

Najwięcej energii słonecznej dociera do paneli fotowoltaicznych w okresie wiosenno-letnim, kiedy dni są długie. Wówczas ilość wyprodukowanej energii jest większa, niż wynosi zapotrzebowanie budynku.

W takiej sytuacji instalacja on-grid (czyli wpięta do sieci), przesyła nadwyżkę do magazynu w sieci. Można ją rozliczyć z ZE na przestrzeni roku rozliczeniowego, na zasadzie net-meteringu. Zgodnie z nią, za każdą 1 kWh przesłanej do sieci energii otrzymasz:

  • 0,8 kWh przy instalacjach o mocy do 10 kWp,
  • 0,7 kWh przy instalacjach o mocy od 10 do 50 kWp.

Biorąc pod uwagę tę zasadę, można zaprojektować system, który dostarczy wystarczająco dużo prądu przez cały rok.

Warto przy tym pamiętać, że każdy 1 kWp systemu fotowoltaicznego dostarczy w polskich warunkach średnio 1000 kWh energii rocznie. A zatem system, w którym zdecydowano się na wykorzystanie paneli słonecznych o łącznej mocy 5 kW dostarczy ok. 5000 kWh darmowego prądu w każdym roku.

Będzie więc odpowiedni dla gospodarstwa, w którym zużywa się ok. 4000 kWh energii rocznie.

Ogrzewanie elektryczne – sposób na jeszcze większe oszczędności dzięki OZE

Inwestując w fotowoltaikę, oszczędzasz od pierwszego dnia działania systemu na standardowych wydatkach na elektryczność. Możesz jednak pomyśleć o tym, aby jeszcze bardziej uchronić się przed wzrostem cen. Dobre rozwiązanie to połączenie montażu fotowoltaiki z ekologicznym ogrzewaniem, które zasila energia elektryczna.

Standardowe systemy grzewcze opierające się na prądzie z sieci są dość kosztowne – zwłaszcza że ceny energii elektrycznej rosną. Jeśli jednak ogrzewanie będzie korzystało z elektryczności produkowanej przez instalację PV, jego cena spadnie.

Najbardziej ekonomiczną inwestycją jest połączenie inwestycji w fotowoltaikę z pompą ciepła. To drugie urządzenie do działania potrzebuje zasilania elektrycznego, ale jest niezwykle wydajne. Dlatego można liczyć na zwrot poniesionych wydatków nawet w ciągu kilku lat – wyjaśnia ekspert FlexiPower Group.

Policz swoje oszczędności na inwestycji w instalację PV z ekspertami FlexiPower Group

Nie sposób jednoznacznie wskazać, ile można zaoszczędzić, zasilając dom przy pomocy odnawialnych źródeł energii. Wiele zależy od zapotrzebowania energetycznego budynku, a także warunków technicznych.

Dlatego, aby dokładnie dowiedzieć się, jaka będzie cena fotowoltaiki oraz zysk z korzystania z tej technologii, warto skonsultować się z ekspertami FlexiPower Group. Zamów bezpłatną wycenę i oceń obiektywnie koszt oraz opłacalność inwestycji.

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 453 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl