22 lipiec 2017 to przełomowa data dla starających się o kredyt hipoteczny. Nowa ustawa o kredycie hipotecznym obejmuje klientów banku większą ochroną, zwiększa ich prawa i nakazuje bankom poprawić transparentność ofert kredytów i pożyczek bankowych. Jak będą wyglądać kredyty po 22 lipca?
Jaki jest cel tych uregulowań?
Wg KNF: celem nowej ustawy jest zapewnienie wysokiego poziomu ochrony konsumentów, którzy zawierają umowy o kredyt związane z nieruchomościami. Ma ona spowodować rozwój bardziej przejrzystego, skutecznego i konkurencyjnego rynku wewnętrznego przez zawieranie spójnych i uczciwych umów, dostarczanie klientom odpowiednich informacji i wyjaśnień na każdym etapie, a także ma przyczynić się do wyrównywania asymetrii informacyjnej między profesjonalnymi uczestnikami rynku (kredytodawcy), a ich klientami.
Co zakłada nowa ustawa o kredycie hipotecznym z 22 lipca 2017?
1. 21-dni dla banku! nie dłużej!
Od teraz, przyszli kredytobiorcy, maksymalnie tyle będą czekać na decyzję kredytową z banku. Jeśli jest odmowa udzielenia kredytu, to bank musi decyzję swoją uzasadnić. Jeśli natomiast decyzja jest pozytywna, to będzie ona ważna przez co najmniej 2 tygodnie.
2. Żegnamy firmy pożyczkowe z rynku kredytów hipotecznych!
Uprawnieni do udzielania kredytów hipotecznych od teraz są jedynie SKOK-i i banki, czyli instytucje, nad którymi czuwa nadzór finansowy, który to z kolei gwarantuje finansowe zabezpieczenie na wypadek upadłości banku czy kasy spółdzielczej.
3. Pośrednicy kredytowi z certyfikatami
Nowa ustawa z 22 lipca tego roku nakazuje pośrednikom finansowym posiadanie państwowego certyfikatu. Bez niego, pośrednictwo finansowe jest niemożliwe, pośrednik musi:
- posiadać wyższe wykształcenie ekonomiczne
- zdać egzamin państwowy
… i wtedy dopiero trafia na listę KNF, otrzymując tym samym zezwolenie na prowadzenie działalności pośrednictwa kredytowego.
4. Przyznanie kredytu uzależnione od innego produktu bankowego?!
Czyli tzw. cross-selling. Bank udzielający kredyt hipoteczny, nie może już uzależniać decyzji o przyznaniu kredytu danej osobie od tego, czy klient weźmie dodatkowy produkt, który oferuje bank.
5. Uczciwość w reklamowaniu kredytów hipotecznych!
Rzetelne informowanie potencjalnych kredytobiorców w reklamach bankowych. W reklamie muszą pojawić się:
- całkowita kwota kredytu
- rzeczywista stopa oprocentowania, a nie nominalna
- metoda obliczania oprocentowania kredytu
A więc koniec z wabieniem klientów na super korzystne warunki, teraz to, co było drobnym druczkiem, musi być transparentne i widoczne wystarczająco długo, aby przyszły potencjalny kredytobiorca zdążył zapoznać się z warunkami kredytu!
6. Kredyt hipoteczny jedynie w walucie, w której zarabiasz!
Brak wyboru walut obcych jak wcześniej nakazywała rekomendacja S – Komisji Nadzoru Finansowego znalazł się także w nowej ustawie. Otrzymanie kredytu hipotecznego będzie możliwe jedynie w walucie która „króluje” w Twoich zarobkach.
7. Wymóg przedstawienia przez pośrednika przynajmniej kilku ofert banków
Pośrednik kredytowy zobowiązany jest od teraz do przedstawienia co najmniej kilku ofert kredytowych z różnych banków. Nie ma faworyzowania danego banku ze względy na wysokość prowizji, jaką pośrednik otrzyma!
8. Dostaniesz formularz ważny 14 dni!
Jeśli starasz się o kredyt hipoteczny, to dostaniesz od banku lub pośrednika kredytowego, formularz zawierający przynajmniej:
- całkowitą kwotę kredytu
- zasady spłaty kredytu
- stopę oprocentowania
- zasady zmiany stopy oprocentowania
Wyliczenia, które otrzymasz, będą ważne przez 14 dni!
9. Odstąpienie od kredytu bez podania przyczyny
Zmiany w kredytach hipotecznych od lipca 2017 obejmują też nowe warunki odstąpienia od kredytu. Jeśli zdecydujesz się wziąć kredyt i podpiszesz umowę kredytową, wciąż przysługuje Ci prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny w ciągu 14 dni.
10. Spłata kredytu przed terminem możliwa?
Oczywiście! Szybsza spłata kredytu jest możliwa zawsze, bank nie ma prawa obciążyć kredytobiorcy dodatkową opłatą jeśli wcześniejsza spłata kredytu nastąpi po 3 latach od podpisania umowy kredytowej. Dodatkowa opłata nie może być jednak większa niż odsetki, które byłyby naliczone od spłacanej kwoty w okresie roku od dnia faktycznej spłaty, nie może też przekraczać 3 proc. spłacanej kwoty.
11. Restrukturyzacja kredytu hipotecznego
Jeśli kredytobiorca nie daje rady spłacić bieżących rat kredytowych, to bank udzielający kredytu hipotecznego zobowiązany jest do:
- wezwanie do spłaty kredytu
- zaakceptowanie lub odrzucenie formy restrukturyzacji kredytu, który złożył klient
- w razie odrzucenia formy restrukturyzacji – wyznaczenie półrocznego okresu, w którym klient ma czas na sprzedanie nieruchomości, aby spłacić dług kredytowy
Ta ustawa o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami wnosi dość dużo do świata, w którym ścierały się interesy kredytodawców i kredytobiorców, na szczęście jest to tym razem ZMIANA NA LEPSZE!
A co TY sądzisz na ten temat?
Wybrane specjalnie dla Ciebie: