Ceny mieszkań będą rosły – to NIEUNIKNIONE – sprawdź DLACZEGO!

Ceny mieszkań wciąż rosną, a okres prosperity trwa już od 5 lat… Ożywienie na rynku nieruchomości mogliśmy zaobserwować już w 2013 roku! Naturalnym procesem (zwłaszcza gdy gospodarka Polski obecnie dobrze sobie radzi), będzie kontynuacja tego trendu, czyli rosnące ceny mieszkań. Co jeszcze sprawi, że ceny mieszkań pójdą wkrótce w górę?

Spoglądając na poniższą tabelę, gdzie porównane są ceny mieszkań z 2016 roku do cen w analogicznym okresie tego roku, można dostrzec gołym okiem, że w niemal wszystkich z największych miast w Polsce, ceny tych nieruchomości idą w górę.

ceny-mieszkan-2017
Ceny mieszkań 2017

Nasuwa się pytanie, czy taki wzrost cen można nazwać hossą na rynku nieruchomości? Średnia cen mieszkań ze wszystkich miast rok do roku, to jest 2,7%.

Biorąc pod uwagę inflację na poziomie 1,6% w skali roku, to raczej ciężko wkomponowuje się tutaj termin hossa.

inflacja-w-polsce

Pokusić więc się raczej można o trend stabilizacji cen mieszkań niż o hossę mieszkaniową.

Co sprawi, że ceny mieszkań muszą iść w górę?

Nie zważając w przeszłość, można śmiało stwierdzić, że ostrzejszy trend wzrostu cen mieszkań w Polsce zbliża się wielkimi krokami.

1. Rosnące ceny gruntów

Ceny mieszkań w Polsce urosną, głównie dlatego, że systematycznie rosną ceny gruntów pod budowę osiedl.

ceny-gruntow-w-polsce

Duży popyt na mieszkania sprawia, że deweloperzy chcą budować lokale szybciej i w większej ilości, a to generuje większy popyt na grunty, niestety ciekawe miejsca warte zagospodarowania są wyczerpywalne i ich dostępność maleje bardzo szybko.

A jeszcze bardziej pomniejszyła ją niedawna ustawa o ustroju rolnym…

2. Rosnące koszty deweloperów

Koszty budowy mieszkań i domów, które ponoszą deweloperzy, nie stoją w miejscu i nieustannie także rosną. Najwięcej i najszybciej rosną:

  • pensje budowlańców, szczególnie specjalistów, oraz
  • materiałów budowlanych.

A do tego jeszcze dochodzą, coraz większa świadomość i wymagania klientów na rynku deweloperskim.

3. Koniec MdM

Rządowy program Mieszkanie Dla Młodych działał stabilizująco na ceny mieszkań w Polsce. A zbliżający się wielkimi krokami program Mieszkanie Plus, ma wg ekspertów nikłe szanse na wpłynięcie na ceny mieszkań na rynku deweloperskim.

4. Rosnący popyt na mieszkania

Ważną rolę w popycie na mieszkania, odegrają także osoby wracające z emigracji, np. z Anglii. Dla deweloperów w dużej mierze są to wymarzeni przyszli klienci, którzy są w stanie kupić mieszkanie nawet za gotówkę!

5. Niskie stopy procentowe

Tańsze kredyty hipoteczne stanowią duży impuls do kupna mieszkania!

6. Napływ obywateli z Ukrainy

To także może mieć wpływ na ceny mieszkań, ponieważ inwestorzy widzą w tym swój interes, wynajmując mieszkania przybyszom z zagranicy. Inwestorzy będą poszukiwać mieszkań w ciekawych lokalizacjach i staną się częścią popytu na lokale.

7. Inwestycja w nieruchomości zamiast w lokaty!

Inwestowanie prywatnych pieniędzy także ma ogromny wpływ na rozwój sytuacji na rynku mieszkaniowym. Stopy referencyjne NBP utrzymują się obecnie na bardzo niskim poziomie 1,5 proc., a inflacja ustabilizowała się w granicach 2 proc. Oznacza to, że mamy teraz ujemne realne stopy procentowe. To właśnie powód, dla którego kapitał gromadzony przez Polaków nie trafia na lokaty do banków, ale na rynek mieszkaniowy.

Gdzie mieszkania drożeją najbardziej?

Największa zmianę wzrostu cen mieszkań w tym roku zanotowały:

  • Gdańsk
  • Łódź

nieco mniejsze, ale jednak wciąż wzrosty, zanotował:

  • Poznań
  • Kraków
  • Warszawa
  • Lublin
  • Bydgoszcz
  • Wrocław

Spadki cen mieszkań natomiast zanotowały:

  • Białystok
  • Gdynia
  • Katowice

Wybrane specjalnie dla Ciebie:

5/5 - (1 vote)
O Redakcja 452 artykuły
Redakcja portalu TBS24.pl Na bieżąco monitorujemy inwestycje TBS związane z nowo budowanymi mieszkaniami, informując o nich naszych użytkowników, którzy wykupili dostęp do strefy VIP. Osoby mające dostęp do najnowszych inwestycji mają tę przewagę, że szybciej dowiedzą się o możliwości aplikowania o mieszkanie, zwiększając tym samym szanse na otrzymanie mieszkania z zasobów TBS. Adres e-mail: kontakt@tbs24.pl